Zalety drewnianych domków całorocznych

Domy drewniane to konstrukcja bardziej zrównoważona i przyjazna dla środowiska niż tradycyjne domy murowane. Nie bez powodu coraz więcej osób decyduje się na taki typ konstrukcji. Czy warto zdecydować się na budowę domku drewnianego? Czy można przerobić domek letniskowy na całoroczny? Jeśli interesuje Cię budowa lub remont domku drewnianego, ten artykuł jest dla Ciebie!

Dla kogo są domki drewniane całoroczne?

Domy drewniane to domy zbudowane w taki sposób, aby mimo użycia naturalnych materiałów mogły być używane przez cały rok i były odporne na trudne warunki klimatyczne. Istnieje wiele różnych rodzajów domów drewnianych. Niektóre są całoroczne, inne sezonowe. Wielkość i styl domu może się różnić w zależności od tego w jakim celu został zbudowany. Szybkie wyszukiwanie w Internecie pokaże Ci, że istnieje wiele opcji, jeśli chodzi o drewniane domy – od chat z bali, przez domki bungalowy, po nowoczesne domy z tradycyjnymi akcentami.

Drewniane domki całoroczne są świetną alternatywą dla tradycyjnych murowanych projektów. W ostatnich latach na rynku nieruchomości budowy tego typu są coraz częściej przeprowadzane. Natomiast ze względu na materiał wykorzystany do jego budowy projekt takiego domku musi być szczególnie przemyślany.

Jaki jest czas budowy domku drewnianego?

Jakie są zalety drewnianych domków całorocznych? Budowa domu murowanego jest znacznie wolniejsza niż budowa domku drewnianego. Dzieje się tak, ponieważ domy murowane są wykonane z cegieł, które są ciężkie i wymagają więcej siły roboczej do montażu. Drewniany dom jak sama nazwa wskazuje składa się z drewna, które można zamontować przy minimalnym wysiłku i czasie ze strony budowniczego. Budowanie z drewna ma również inne zalety, ponieważ nie wymaga użycia tak dużych ilości zaprawy, ani betonu. To właśnie te elementy najczęściej wydłużają czas potrzeby na ukończenie projektu, ponieważ budowniczy muszą mieć pewność, że są one kompletnie suche. W dłuższej perspektywie wykorzystanie drewna znacznie ułatwia budowę, a ukończenie takiego projektu zajmuje zwykle kilka miesięcy. Dodatkowo drewniane domki całoroczne z reguły są znacznie prostsze w konstrukcji. Jest to kolejny czynnik, który wpływa na czas realizacji.

Jak domek drewniany pozwala oszczędzić energię?

Jeśli chodzi o efektywność energetyczną, drewno jest jednym z najbardziej wydajnych materiałów budowlanych. Właściwości termoizolacyjne drewna sprawiają, że jest to idealny materiał na dom. Aby zrozumieć, w jaki sposób drewniany domek całoroczny oszczędza energię, musimy zrozumieć podstawy działania wymiany ciepła i ogólnie działania izolacji. Drewno jest doskonałym izolatorem, ponieważ włókna zatrzymują powietrze i wilgoć między komórkami. Ta mieszanka powietrza i wilgoci zapewnia dobrą odporność termiczną i zmniejsza straty ciepła nawet o 50%. Drewno jest naturalnym izolatorem, co oznacza, że może zatrzymywać ciepło w dzień i oddawać je w nocy. Dlatego domki całoroczne z drewna zatrzymują chłód latem, a zima ciepło.

Czy remont drewnianego domu jest skomplikowany?

Domy drewniane są bardzo łatwe w rekonstrukcji. Można je przebudować bez konieczności długiego i trudnego kłucia w ścianie. Drewno to materiał bardzo łatwy w obróbce i łatwo dostępny. Budowa domów drewnianych znacznie różni się od murowanych. Elementy drewniane są składane w całość tworząc trwałą budowlę. Cały proces jest znacznie mniej czasochłonny, to samo dotyczy remontów. Dzięki zastosowaniu drewna w każdej chwili elementy mogą być dowolnie przemieszczane. Dotyczy to zarówno drobnych remontów, jak i bardziej złożonych rekonstrukcji polegających na przestawianiu ścian.

Kiedy można rozpocząć budowę domku drewnianego?

Na budowę drewnianego domu nigdy nie jest za późno. Nie jest to łatwym zadaniem, ale nie jest niemożliwe. Możesz rozpocząć budowę własnego domu, gdy tylko będziesz mieć przygotowane fundamenty. Jest to jedyny mokry element, który wymaga długiego i dokładnego schnięcia. Sam szkielet domu może być postawiony o dowolnej porze roku. Jest to kolejna przewaga nad tradycyjnym domem murowanym, który może być budowany tylko w sezonie wiosennym. Do łączenia elementów w domku drewnianym nie używa się żadnych mokrych materiałów, takich jak cement. Zamiast tego wykorzystywane są mocne śruby i gwoździe.

Czy domek letniskowy można przerobić na domek całoroczny?

Domek letniskowy to dom budowany do użytku w okresie letnim i typowo świątecznym. W Polsce zgodę na przebudowę domu letniskowego na mieszkalny można uzyskać, składając wszystkie niezbędne dokumenty i zatwierdzenie planu projektu przez lokalne władze. Proces przebudowy domu letniskowego na mieszkalny w niektórych przypadkach może być dość skomplikowany. Istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać przy przebudowie domku letniskowego na dom mieszkalny zgodnie z polskim prawem. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat procesu i tego jakich dokumentów będziesz potrzebować.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest dostęp do drogi publicznej. Oznacza to, że dom musi mieć łatwy wjazd, aby np. w razie wystąpienia pożaru łatwo można było się do niego dostać. Następnie konieczne jest podłączenie do domu wszelkich mediów oraz zadbanie o odprowadzenie wód opadowych z gruntu. Ostatnim elementem jest uzyskanie zaświadczenia, że plan zagospodarowania przestrzeni, w której znajduje się dom jest przeznaczony na cele mieszkalne. Gdy spełnisz te wszystkie wymogi formalne i złożysz wniosek w starostwie powiatowym musisz odczekać 30 dni. Jeśli po tym czasie nie uzyskasz odpowiedzi będzie to równoznaczne z otrzymaniem pozytywnej opinii.

Partnerem artykułu jest drewnolandia.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *