Kocioł na biomasę — wyjaśniamy zasadę działania
Choć Polska jest krajem, który charakteryzuje się wysokim wydobyciem węgla kamiennego, wciąż poszukuje się innych metod ogrzewania, bardziej ekologicznych i wydajnych. Rozwiązaniem, które z roku na rok zyskuje na popularności, jest pellet, a wraz z nim – kotły na biomasę. Wyjaśniamy, jak działają i czym się kierować podczas ich wyboru.
Jak działa kocioł na biomasę?
Zanim przejdziemy do tego, jak działa kocioł na biomasę, należałoby wyjaśnić, czym wyróżnia się ten rodzaj paliwa. Pod pojęciem biomasy kryje się różnego rodzaju materia organiczna oraz odpady, które podlegają biodegradacji. Może to być m.in. słoma, zrębki drzewne, ale też odpadki produkowane w domu. Najczęściej to resztki roślinne oraz zwierzęce, będące efektem ubocznym produkcji. To wszystko sprawia, że ten rodzaj paliwa jest nie tylko bezpieczny dla środowiska, ale także tani i dodatkowo jest dobrym sposobem na utylizację naturalnych odpadów.
Najpopularniejszym rodzajem biomasy, służącej do ogrzewania, jest pellet drzewny, który podczas spalania uwalnia energię. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest zastosowanie specjalnych kotłów na biomasę. Co warto o nich wiedzieć?
Przede wszystkim to, że są w bardzo dużym stopniu bezobsługowe. Posiadają podajnik, który musi być dopasowany do określonego rodzaju pelletu. Zaawansowane systemy elektroniczne odpowiadają za rozpalanie pelletu, kontrolę płomienia, a także za wygaszanie go po określonym czasie, dzięki czemu użytkownik nie musi się niczym martwić. Ponadto niektóre urządzenia są wyposażone w automatyczne systemy czyszczenia palnika oraz usuwanie popiołu. Kocioł na biomasę omówiony jest dokładniej na www.eco-team.pl, gdzie możesz zapoznać się ze specyfiką poszczególnych modeli.
Kotły na biomasę – rodzaje
Wspominaliśmy wcześniej, że kotły na biomasę muszą być wyposażone w podajnik dopasowany do rodzaju pelletu, aczkolwiek to nie jedyny parametr, który je dzieli. Wyróżnia się m.in. kotły na biomasę z górnym oraz dolnym spalaniem. Kotły z górnym spalaniem są stosunkowo tanie, aczkolwiek wymagają ręcznej obsługi. Ponadto są znacznie mniej efektywne od kotłów z dolnym spalaniem. Drugie rozwiązanie jest też znacznie bezpieczniejsze, dlatego częściej się je poleca.
Największą automatyzację wykazują kotły parowe na biomasę. Wyposażone są w ruchomy ruszt, dzięki czemu nie wymagają ręcznej obsługi. Jednym z typów tych urządzeń, są fluidalne kotły na biomasę, które wytwarzają gorącą wodę lub parę wodną.
Jak wybrać kocioł na pellet?
Pierwszym czynnikiem, podczas wyboru kotła na biomasę, jest rodzaj pelletu. Na rynku znajdziesz kilka urządzeń wielofunkcyjnych, które umożliwiają spalanie nie tylko pelletu, ale także ekogroszku.
Kolejną, kluczową kwestią, są… przyłącza kominowe. To do nich należy dopasować model umożliwiający bezpieczną instalację. Jego moc powinna być uzależniona od rzeczywistych potrzeb konkretnego gospodarstwa, przy czym urządzenie o największej mocy wcale nie zawsze musi być najlepszym rozwiązaniem.
Należy zwrócić uwagę na to, aby kocioł posiał samoczyszczące się palniki, automatyczną zapalarkę, a także automatyczne podajniki oraz zbiorniki paliwa. Natomiast jeśli planujesz budowę tzw. inteligentnego domu, ważne jest, aby kocioł na biomasę był wyposażony system sterowania WiFi.