Kto może pozwolić sobie na wzięcie kredytu hipotecznego

Kto może pozwolić sobie na wzięcie kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny wiąże się z dużym obciążeniem dla domowego budżetu i to na wiele lat. Z tego też względu, należy się dobrze zastanowić nad jego wzięciem, bo nie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić. Najlepiej zastanowić się nad tym, kiedy sięgnąć po kredyt hipoteczny i w jakich przypadkach będzie to dobry pomysł.

Kredyt hipoteczny – podstawowe informacje

Mówiąc o kredycie hipotecznym, ma się na myśli zobowiązanie o charakterze celowym, oferowanym przez instytucje bankowe. Za jego pomocą możliwe jest zakupienie domu, mieszkania lub działki budowlanej, a także wykonanie prac remontowych. Najczęściej przyznawany jest na wysokie kwoty i z czasem spłaty nawet do 30 lat. Dodatkowo banki bardzo dokładnie sprawdzają każdego klienta, weryfikując jego zdolność i wiarygodność kredytową. Z tego też względu, uzyskanie kredytu hipotecznego wcale nie jest takie proste.

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Tak naprawdę o kredyt hipoteczny może ubiegać się każdy, pod warunkiem, że spełnia wszystkie wymagania formalne i finansowe. Dobrze też zastanowić się wcześniej nad tym, czy wzięcie takiego zobowiązania to jedyna opcja, jaką się ma, uwzględniając przede wszystkim swoje realne możliwości, aby to wszystko udźwignąć. To dla kogo kredyt hipoteczny jest dobrym rozwiązaniem podpowiadają artykuły na Hipotekakredyt.pl, biorąc pod uwagę różne kryteria i wymagania. Trzeba pamiętać, że nie jest to decyzja, którą podejmuje się bez przemyślenia. Posiadanie własnego mieszkania często jest rzeczą, o której marzy każdy i jednocześnie mało kto może pozwolić sobie na taki zakup bez zaciągania zadłużenia.

Z pewnością, aby ubiegać się o kredyt, należy posiadać stabilne i pewne zatrudnienie, najlepiej na umowę o pracę. Wysokość zarobków jest kwestią dyskusyjną i nawet przy najniższej krajowej możliwe jest otrzymanie finansowania, choć im większa jest nasza pensja, tym wyższa jest też zdolność kredytowa. Wkład własny oraz brak długów także ma kluczowe znaczenie, dla decyzji banku.

O czym pamiętać ubiegając się o kredyt hipoteczny?

Zanim ktokolwiek z nas zdecyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego, należy dokładnie przemyśleć tę decyzję oraz mieć świadomość, jak wiele zachodu zajmuje załatwianie spraw z nim związanych. Po pierwsze koniecznie trzeba mieć uzbierany wkład własny – bez tego ani rusz, chyba że ma się zabezpieczenie w innej postaci, np. na innej nieruchomości. Druga sprawa to dodatkowe oszczędności – samo załatwianie kredytu wiąże się z wieloma kosztami, a mając go już, nigdy nie jest się pewnym, co spotka nas w życiu. Posiadając pieniądze, mamy jednocześnie dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.

Szukając odpowiedniego domu lub mieszkania, też należy wziąć pod uwagę jego cenę i to, by była ona dla nas przystępna. Dobrze będzie też pozbyć się wszystkich dotychczasowych zobowiązań, by mieć odpowiednią historię i zdolność kredytową. Warto także zgromadzić wcześniej wszystkie potrzebne dokumenty i czytać umowy. Nigdy nie można przewidzieć naszej sytuacji zawodowej, dlatego dobrze, jeżeli umocni się swoją pozycję na tym polu.

Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?

Zanim udamy się do banku, najlepiej będzie zapoznanie się z ofertami różnych instytucji finansowych, w czym pomagają między innymi porównywarki i rankingi. Chcąc mieć pewność co do swojej zdolności kredytowej, warto użyć także kalkulatorów finansowych, które to umożliwiają, podobnie jak są przydatne przy obliczaniu kosztów kredytu, wysokość jego miesięcznych rat czy tego, z jak długim czasem kredytowania będziemy mieli do czynienia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij