5 cech jakościowego oświetlenia awaryjnego
Każdy budynek o charakterze publicznym obwarowany jest licznymi wymogami prawnymi w zakresie bezpieczeństwa. Ponieważ zwykle w jednym czasie przebywa w nim duża liczba osób, zaniedbanie obowiązków w tym aspekcie może doprowadzić do wydarzeń tragicznych w skutkach. Wśród wielu innych kwestii polskie prawo wskazuje na obowiązek instalacji oświetlenia awaryjnego, zasilanego z niezależnego źródła energii. Dzięki temu, gdy zawiedzie główne oświetlenie budynku, wszyscy przebywający na jego terenie będą mogli bezpiecznie opuścić wnętrze, np. w przypadku zagrożenia. Czym kierować się przy wyborze opraw oświetlenia awaryjnego? Na co zwrócić uwagę?
Wymogi prawne
Zanim wskażemy cechy opraw oświetlenia awaryjnego, trzeba podkreślić, że kupując je, powinniśmy upewnić się, że spełniają wszystkie wymagane prawem normy określane w PN-EN 50698-2-22. Sprawdzenie informacji na stronie producenta jest więc zupełnie podstawową kwestią, kiedy poszukujemy oświetlenia awaryjnego do naszego budynku.
Jakość wykonania
Jeśli zależy nam na bezpieczeństwie użytkowników budynku, powinniśmy zaopatrzyć budynek w elementy oświetlenia awaryjnego cechujące się najwyższą jakością wykonania. Najlepiej, by była ona potwierdzona stosownymi certyfikatami. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na surowce wykorzystane do produkcji opraw awaryjnych. Dobrze wykonane i trwałe elementy oświetlenia sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach, np. w przypadku gdy w budynku pojawi się gęsty dym, znacznie ograniczający widoczność.
Niezawodność
Cecha niejako związana z wymienioną powyżej. Dobre materiały wykorzystane przy produkcji opraw oświetleniowych są najlepszym gwarantem niezawodności całego systemu. Warto jednak zachować daleko posuniętą ostrożność i zaopatrzyć budynek w dobre systemy monitorujące, które pozwolą wykryć ewentualne usterki w systemie oświetlenia awaryjnego i szybko wymienić niedziałające oprawy.
Energooszczędność
Kwestie bezpieczeństwa z pewnością należą do tych, na których nie należy i nie warto oszczędzać. Lepiej zapłacić więcej i mieć świadomość, że kupujemy produkt wysokiej jakości. W przypadku oświetlenia można jednak wybrać takie modele, które stawiają na energooszczędność. Nie wiąże się to ze zmniejszeniem parametrów czy intensywności emitowanego światła. Rozwiązanie takie jest przecież nie tylko ekonomiczne dla właścicieli budynku, ale zakup opraw wyposażonych w żarówki ledowe to także podejście ekologiczne. Wśród producentów, którzy mają w swoim asortymencie tego rodzaju elementy oświetlenia awaryjnego, można wspomnieć, chociażby firmę Awex.
Design
Choć wygląd opraw kierunkowych czy ewakuacyjnych może wydawać się najmniej istotną kwestią, nowoczesne podejście do wystroju wnętrz każe nam dobierać wszystkie elementy do siebie w taki sposób, by tworzyły spójną całość. Nawet elementy techniczne powinny odznaczać się ciekawym, współczesnym designem, który będzie współgrał z projektem budynku. Zwracają na to uwagę także producenci, którzy oferują nam różne warianty opraw, jeśli chodzi o wzornictwo czy rozmiar.