Przed każdym urządzaniem łazienki nie ma chyba bardziej kluczowego pytania, jak to, o miejsce do kąpieli. Wiele osób decyduje się na prysznic w domu i staje przed dylematem – kabina z brodzikiem łazienkowym czy bez? Poznajcie wady i zalety obu rozwiązań.
Z badań wynika*, że Polacy mniej więcej po równo wybierają prysznic lub wannę w łazience i trudno określić, od czego ta tendencja jest uzależniona. Prawdopodobnie to tylko i wyłącznie kwestia osobistych upodobań Polaków. Inaczej ma się sprawa w samej kategorii pryszniców, ponieważ coraz większą popularnością cieszą się tzw. kabiny walk-in, czyli wersje bez brodzika – wybiera je już prawie 33% Polaków. Zacznijmy jednak od klasycznych rozwiązań.
Kabina prysznicowa z brodzikiem
Wybór kabiny z brodzikiem prysznicowym na polskim rynku jest spory. Także polscy producenci mają bogaty wybór produktów, z czego możemy być dumni. O tym, jak wiele dostępnych jest rodzajów kabin prysznicowych z brodzikiem, przekonać możemy się chociażby tutaj: kolo.com.pl/produkty/kabiny-i-brodziki. Jak każda decyzja, ta również ma swoje zalety i wady. Jedną z korzyści jest zdecydowanie oszczędność finansowa – prysznic z brodzikiem jest po prostu tańszy i na dodatek łatwiejszy w montażu.
Warto jednak zbytnio nie oszczędzać w tej kwestii, by nie narażać się na przecieki i kolejne wymiany sprzętu już po kilku latach.
- Główną przewagą posiadania brodzika jest możliwość uzyskania w domu wody stojącej, jak w wannie.
- To duża dogodność, jeśli posiadamy małe dzieci, zwierzęta lub robimy czasem błyskawiczne pranie odzieży.
- Jeśli chodzi o minusy wyboru prysznica z brodzikiem, jednym z nich jest problem estetyczny – kabiny zazwyczaj mają z góry narzucony kształt i wzór, i są bardziej toporne, niż prysznice otwarte, a także posiadają ograniczoną przestrzeń wewnątrz.
- Ze względu na większą ilość elementów montażowych, zgięć i zakamarków, kabina jest trudniejsza w utrzymaniu czystości.
- Pod uwagę należy też wziąć potencjalnych użytkowników – jeśli w tym gronie znajdują się dzieci lub osoby starsze czy niepełnosprawne, mogą mieć one problemu z pokonaniem progu brodzika, który ma różną wysokość.
- Plusem dla tej samej grupy są siedziska, które coraz częściej znajdują się w formie odpowiedniego wyżłobienia w dolnej części i umożliwiają kąpiel w pozycji siedzącej.
Prysznic typu walk-in, czyli bez brodzika
Jeśli chodzi o zalety i wady rozwiązania bez brodzika prysznicowego, jest ich tam samo dużo jak w przypadku klasycznej opcji. Do niepodważalnych zalety otwartych pryszniców należy przede wszystkim wolność ich zagospodarowania. Taką kabinę możemy zaplanować w każdym miejscu łazienki, niekoniecznie w rogu, a jej przestrzeń wewnętrzna zawsze będzie większa niż w przypadku systemu kabinowego.
Rozwiązania walk-in otwierają łazienkę i nadają jej nowoczesny charakter, a także poprawiają komfort korzystania (nie tylko osobom starszym i dzieciom). Często ich jedynym elementem jest szyba oddzielająca część kąpielową od reszty łazienki, dzięki czemu utrzymanie pomieszczenia w czystości jest znacznie prostsze. Jeśli montaż całości przebiegnie prawidłowo, a podłoga zostanie dobrze wypoziomowana i uszczelniona, ryzyko zalania łazienki jest właściwie minimalne.
Niestety w przypadku rozwiązania otwartego tracimy możliwości kąpielowe w dosłownym sensie – nie zalejemy wodą brodzika prysznicowego, ponieważ powierzchnia, na której stoimy, jest niemal płaska. By woda odpowiednio wpływała do rur, podłoga musi zostać lekko pogłębiona – w związku z tym montaż pryszniców walk-in jest droższy, a czasem, ze względu na warunki mieszkaniowe, zwyczajnie niemożliwy. Poza tym, źle zainstalowany i rozplanowany odpływ może przysporzyć sporo problemów domownikom i wymagać ponownego rozkuwania podłogi.
To, co chcemy wybrać, zależy więc od warunków mieszkaniowych, możliwości finansowych i po prostu naszego „widzimisię”, gdyż obie opcje są powszechnie dostępne. W przypadku rozwiązań walk-in, warto zdać się jednak na sprawdzonych fachowców, ponieważ wymagają one specjalistycznej wiedzy, i mimo że prostsze, także większego nakładu pracy.
*homebook.pl/artykuly/110/jaka-lazienke-maja-polacy-raport