Kabina z brodzikiem czy bez? Wady i zalety obu rozwiązań

Kabina z brodzikiem czy bez? Wady i zalety obu rozwiązań

Przed każdym urządzaniem łazienki nie ma chyba bardziej kluczowego pytania, jak to, o miejsce do kąpieli. Wiele osób decyduje się na prysznic w domu i staje przed dylematem – kabina z brodzikiem łazienkowym czy bez? Poznajcie wady i zalety obu rozwiązań.

Z badań wynika*, że Polacy mniej więcej po równo wybierają prysznic lub wannę w łazience i trudno określić, od czego ta tendencja jest uzależniona. Prawdopodobnie to tylko i wyłącznie kwestia osobistych upodobań Polaków. Inaczej ma się sprawa w samej kategorii pryszniców, ponieważ coraz większą popularnością cieszą się tzw. kabiny walk-in, czyli wersje bez brodzika – wybiera je już prawie 33% Polaków. Zacznijmy jednak od klasycznych rozwiązań.

Kabina prysznicowa z brodzikiem  

Wybór kabiny z brodzikiem prysznicowym na polskim rynku jest spory. Także polscy producenci mają bogaty wybór produktów, z czego możemy być dumni. O tym, jak wiele dostępnych jest rodzajów kabin prysznicowych z brodzikiem, przekonać możemy się chociażby tutaj: kolo.com.pl/produkty/kabiny-i-brodziki. Jak każda decyzja, ta również ma swoje zalety i wady. Jedną z korzyści jest zdecydowanie oszczędność finansowa – prysznic z brodzikiem jest po prostu tańszy i na dodatek łatwiejszy w montażu.

Warto jednak zbytnio nie oszczędzać w tej kwestii, by nie narażać się na przecieki i kolejne wymiany sprzętu już po kilku latach.  

  • Główną przewagą posiadania brodzika jest możliwość uzyskania w domu wody stojącej, jak w wannie.
  • To duża dogodność, jeśli posiadamy małe dzieci, zwierzęta lub robimy czasem błyskawiczne pranie odzieży.
  • Jeśli chodzi o minusy wyboru prysznica z brodzikiem, jednym z nich jest problem estetyczny – kabiny zazwyczaj mają z góry narzucony kształt i wzór, i są bardziej toporne, niż prysznice otwarte, a także posiadają ograniczoną przestrzeń wewnątrz.
  • Ze względu na większą ilość elementów montażowych, zgięć i zakamarków, kabina jest trudniejsza w utrzymaniu czystości.
  • Pod uwagę należy też wziąć potencjalnych użytkowników – jeśli w tym gronie znajdują się dzieci lub osoby starsze czy niepełnosprawne, mogą mieć one problemu z pokonaniem progu brodzika, który ma różną wysokość.
  • Plusem dla tej samej grupy są siedziska, które coraz częściej znajdują się w formie odpowiedniego wyżłobienia w dolnej części i umożliwiają kąpiel w pozycji siedzącej.

Prysznic typu walk-in, czyli bez brodzika

Jeśli chodzi o zalety i wady rozwiązania bez brodzika prysznicowego, jest ich tam samo dużo jak w przypadku klasycznej opcji. Do niepodważalnych zalety otwartych pryszniców należy przede wszystkim wolność ich zagospodarowania. Taką kabinę możemy zaplanować w każdym miejscu łazienki, niekoniecznie w rogu, a jej przestrzeń wewnętrzna zawsze będzie większa niż w przypadku systemu kabinowego.

Rozwiązania walk-in otwierają łazienkę i nadają jej nowoczesny charakter, a także poprawiają komfort korzystania (nie tylko osobom starszym i dzieciom). Często ich jedynym elementem jest szyba oddzielająca część kąpielową od reszty łazienki, dzięki czemu utrzymanie pomieszczenia w czystości jest znacznie prostsze. Jeśli montaż całości przebiegnie prawidłowo, a podłoga zostanie dobrze wypoziomowana i uszczelniona, ryzyko zalania łazienki jest właściwie minimalne.

Niestety w przypadku rozwiązania otwartego tracimy możliwości kąpielowe w dosłownym sensie – nie zalejemy wodą brodzika prysznicowego, ponieważ powierzchnia, na której stoimy, jest niemal płaska. By woda odpowiednio wpływała do rur, podłoga musi zostać lekko pogłębiona – w związku z tym montaż pryszniców walk-in jest droższy, a czasem, ze względu na warunki mieszkaniowe, zwyczajnie niemożliwy. Poza tym, źle zainstalowany i rozplanowany odpływ może przysporzyć sporo problemów domownikom i wymagać ponownego rozkuwania podłogi.

To, co chcemy wybrać, zależy więc od warunków mieszkaniowych, możliwości finansowych i po prostu naszego „widzimisię”, gdyż obie opcje są powszechnie dostępne. W przypadku rozwiązań walk-in, warto zdać się jednak na sprawdzonych fachowców, ponieważ wymagają one specjalistycznej wiedzy, i mimo że prostsze, także większego nakładu pracy.

*homebook.pl/artykuly/110/jaka-lazienke-maja-polacy-raport

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij