Rozwiertaki - abc rodzajów

Rozwiertaki – abc rodzajów

Tytułowe rozwiertaki to narzędzia, wykorzystywane do obróbki wstępnej i wykańczającej. Są one niezbędne wobec realizowania prac obróbczych w obrębie otworów, a bogaty wybór i szeroki asortyment rodzajów sprawiają, że można dobrać idealne narzędzia do konkretnych potrzeb. Rozwiertaki występują zatem w rozmaitych kategoriach, w których umieszczane są ze względu na poszczególne parametry oraz sposób ich użycia. Poniżej przedstawiono najważniejsze i najczęściej spotykane rozwiertaki w branży obróbczej oraz kryteria ich podziału.

Rozwiertaki – podział z uwzględnieniem metod pracy i sposobu mocowania

W asortymencie sklepów branżowych odnaleźć można rozwiertaki maszynowe oraz ręczne. Weryfikacja sposobu ich pracy na podstawie nazwy nie powinna sprawić trudności, jest bowiem oczywiste, że jedne z nich dedykowane są obróbce z użyciem specjalistycznych maszyn, drugie z kolei wykorzystuje się w pracach, realizowanych manualnie.

Maszynowe narzędzia z tej kategorii można podzielić zgodnie z kryterium mocowania – są to zatem rozwiertaki nasadzane i trzpieniowe. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że modele trzpieniowe wyposażone są we własny trzpień, umożliwiający montaż narzędzia w oprawce. Do pracy z użyciem rozwiertaków nasadzanych wymagane jest posiadanie odrębnego trzpienia.

Modele ręczne rozwiertaków – które są najważniejsze?

Wśród ręcznych modeli narzędzi obróbczych warto wymienić rozwiertaki nastawne, dedykowane manualnej obróbce wykańczającej. Najczęściej wykorzystuje się je w sytuacjach awaryjnych, gdy konieczne jest dokonanie korekty danego otworu lub naprawienie wybranej części maszyny. Spełniają one zatem istotną funkcję i nie może zabraknąć ich w żadnym profesjonalnym warsztacie.

Kolejnymi narzędziami, godnymi wspomnienia w grupie rozwiertaków ręcznych są rozwiertaki Morse’a, dedykowane otworom stożkowym.

Podział rozwiertaków ze względu na cel pracy

Narzędzia, jakimi są rozwiertaki, mają do spełnienia określone zadanie. W związku z tym można dokonać ich kategoryzacji, biorąc pod uwagę rolę obróbczą. Są to zatem rozwiertaki:

  • zdzieraki, inaczej nazywane zgrubnymi, których zadaniem jest zniwelowanie wierzchniej warstwy materiału,
  • wykańczaki, którymi tworzy się otwory walcowe, nadając im ostateczny kształt, pozbawiony niepożądanych chropowatości.

Materiał wykonania rozwiertaków – wysoka jakość gwarantuje wydajność pracy

Poszukując idealnych narzędzi, którymi zrealizować można założone projekty, należy zwracać uwagę na jakość – rozwiertaki wykonywane są przeważnie ze stali szybkotnącej HSS, niejednokrotnie uzupełnianej kilkuprocentowym dodatkiem kobaltu. Można spotkać również narzędzia ze stali poliwęglikowej proszkowej. Warto podkreślić, że od jakości wykonania oraz surowców, z których zostały wyprodukowane rozwiertaki uzależniona jest nie tylko efektywność podejmowanej pracy, lecz również odporność samych narzędzi na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *