Rozwiertaki - abc rodzajów

Rozwiertaki – abc rodzajów

Tytułowe rozwiertaki to narzędzia, wykorzystywane do obróbki wstępnej i wykańczającej. Są one niezbędne wobec realizowania prac obróbczych w obrębie otworów, a bogaty wybór i szeroki asortyment rodzajów sprawiają, że można dobrać idealne narzędzia do konkretnych potrzeb. Rozwiertaki występują zatem w rozmaitych kategoriach, w których umieszczane są ze względu na poszczególne parametry oraz sposób ich użycia. Poniżej przedstawiono najważniejsze i najczęściej spotykane rozwiertaki w branży obróbczej oraz kryteria ich podziału.

Rozwiertaki – podział z uwzględnieniem metod pracy i sposobu mocowania

W asortymencie sklepów branżowych odnaleźć można rozwiertaki maszynowe oraz ręczne. Weryfikacja sposobu ich pracy na podstawie nazwy nie powinna sprawić trudności, jest bowiem oczywiste, że jedne z nich dedykowane są obróbce z użyciem specjalistycznych maszyn, drugie z kolei wykorzystuje się w pracach, realizowanych manualnie.

Maszynowe narzędzia z tej kategorii można podzielić zgodnie z kryterium mocowania – są to zatem rozwiertaki nasadzane i trzpieniowe. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że modele trzpieniowe wyposażone są we własny trzpień, umożliwiający montaż narzędzia w oprawce. Do pracy z użyciem rozwiertaków nasadzanych wymagane jest posiadanie odrębnego trzpienia.

Modele ręczne rozwiertaków – które są najważniejsze?

Wśród ręcznych modeli narzędzi obróbczych warto wymienić rozwiertaki nastawne, dedykowane manualnej obróbce wykańczającej. Najczęściej wykorzystuje się je w sytuacjach awaryjnych, gdy konieczne jest dokonanie korekty danego otworu lub naprawienie wybranej części maszyny. Spełniają one zatem istotną funkcję i nie może zabraknąć ich w żadnym profesjonalnym warsztacie.

Kolejnymi narzędziami, godnymi wspomnienia w grupie rozwiertaków ręcznych są rozwiertaki Morse’a, dedykowane otworom stożkowym.

Podział rozwiertaków ze względu na cel pracy

Narzędzia, jakimi są rozwiertaki, mają do spełnienia określone zadanie. W związku z tym można dokonać ich kategoryzacji, biorąc pod uwagę rolę obróbczą. Są to zatem rozwiertaki:

  • zdzieraki, inaczej nazywane zgrubnymi, których zadaniem jest zniwelowanie wierzchniej warstwy materiału,
  • wykańczaki, którymi tworzy się otwory walcowe, nadając im ostateczny kształt, pozbawiony niepożądanych chropowatości.

Materiał wykonania rozwiertaków – wysoka jakość gwarantuje wydajność pracy

Poszukując idealnych narzędzi, którymi zrealizować można założone projekty, należy zwracać uwagę na jakość – rozwiertaki wykonywane są przeważnie ze stali szybkotnącej HSS, niejednokrotnie uzupełnianej kilkuprocentowym dodatkiem kobaltu. Można spotkać również narzędzia ze stali poliwęglikowej proszkowej. Warto podkreślić, że od jakości wykonania oraz surowców, z których zostały wyprodukowane rozwiertaki uzależniona jest nie tylko efektywność podejmowanej pracy, lecz również odporność samych narzędzi na ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij