Ogrzewanie sufitowe jest rozwiązaniem, które w Polsce dopiero staje się popularne. Głównie docenia się komfort cieplny i oszczędności, jakie wynikają z zastosowania takiego typu ogrzewania. Dlatego dobrze będzie zapoznać się z charakterystyką ogrzewania sufitowego, by móc podjąć decyzję, czy również w naszym domu będzie sprawdzone.
Charakterystyka ogrzewania sufitowego
Ogrzewanie sufitowe zalicza się do ogrzewania płaszczyznowego, niskotemperaturowego. Najczęściej przyjmuje formę foliowych mat, zasilanych energią elektryczną, bądź jest też systemem rur połączonym z pompą ciepła lub z kotłem kondensacyjnym. Wówczas też traktowane jest jako ogrzewanie wodne. Montaż odbywa się w technologii suchej, kiedy to poszczególne elementy ogrzewania mocowane są na suficie podwieszanym. Może też przebiegać w technologii mokrej, gdzie instalacja umieszczana jest w warstwie tynku lub w stropie. Warto wymienić zalety ogrzewania sufitowego. Po pierwsze, nie ma potrzeby montowania grzejników, a samo ogrzewanie jest niewidoczne. Po drugie, sporych rozmiarów powierzchnia grzania nie jest niczym przysłonięta, co daje optymalne efekty i zapewnia komfort użytkownikom. Możliwa jest maksymalna emisja ciepła, ponieważ ogrzewanie nie jest zasłonięte meblami. Na dużą wydajność ciepła wpływa także to, że z sufitem nie ma bezpośredniego kontaktu. Inne zalety to: brak wpływu na aranżację wnętrz, ograniczenie ilości kurzu w powietrzu, przyjazne dla alergików, ogrzewanie elementów wyposażenia, które same oddają ciepło do otoczenia, łatwa możliwość regulacji temperatury, czy równomierny rozkład ciepła w pionie. To idealne rozwiązanie dla poddaszy o skośnym suficie, czy niskiej ścianie kolankowej.
Prawidłowa instalacja
Ogrzewanie sufitowe powinno być prawidłowo zamontowane, aby działało bez zarzutu. Dlatego, warto zdecydować się na usługi firmy Uponor, by spodziewać się doskonałych rezultatów. Na stronie internetowej uponor.pl można zapoznać się ze szczegółami montażu i zadecydować, czy ten typ ogrzewania będzie dla nas najodpowiedniejszy.