Kredyty celowe w bankach – dla kogo są przeznaczone

Kredyty celowe w bankach – dla kogo są przeznaczone?

 

Kredyt jest produktem stricte bankowym, udzielanym wyłącznie przez instytucje bankowe. Prawo bankowe wskazuje, że jest to zobowiązanie odpłatne, przyznawane na podstawie pisemnej umowy przez kredytodawcę na rzecz kredytobiorcy. Spora część oferty kredytowej w bankach to kredyty celowe, których środki przekazane klientowi muszą być wykorzystane w konkretnym celu, tak jak kredyt samochodowy przeznaczany jest na przykład na zakup samochodu, a kredyt hipoteczny na cele mieszkaniowe. Jakie są cechy charakterystyczne kredytów celowych?

Czym są kredyty celowe?

Kredyty celowe są udzielane w konkretnym celu. Środki pozyskane dzięki nim od banku można przeznaczyć na jasno sprecyzowany w umowie kredytowej cel. Na przykład kredyty hipoteczne mieszkaniowe są kredytami celowymi, które powinny być spożytkowane przez kredytobiorcę na cele mieszkaniowe, na przykład na zakup wskazanej we wniosku nieruchomości, na remont mieszkania albo na budowę domu. Bank sprawdza, czy klient wykorzystuje lub wykorzystał środki z udzielonego zobowiązania zgodnie z ich przeznaczeniem.

Podobnie jest w przypadku kredytów samochodowych, które przeznaczone są na zakup nowego lub używanego auta wybranego przez klienta. Często już na etapie podpisywania umowy kredytowej z bankiem trzeba wskazać pojazd, który chcemy nabyć za pieniądze z kredytu. Zanim więc zaczniemy wnioskować o takie finansowanie zewnętrzne zakupu pojazdu, musimy znaleźć auto, które zechcemy kupić.

Jak wybrać kredyt z jasno określonym celem?

Najczęściej kredyty celowe mają korzystniejsze dla klientów warunki kredytowania niż kredyty gotówkowe, z których pieniądze może klient spożytkować w całkowicie dowolny sposób. Posiadają bowiem solidne zabezpieczenie. Kredyt hipoteczny zabezpieczony jest hipoteką ustanowioną na nieruchomości mieszkalnej należącej do kredytobiorcy lub osoby trzeciej. Dlatego bank może zaproponować klientowi atrakcyjnie niskie oprocentowanie czy prowizję za przystąpienie do takiego zobowiązania. Warto sprawdzić, jakie aktualnie warunki oferują poszczególne banki na kredyty hipoteczne (http://www.lowcakredytow.pl/kredyty-hipoteczne/) , zanim zechcemy z jednym z nich podpisać umowę. Wnikliwa analiza ofert pozwoli wybrać taką, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Podobnie wygląda to przypadku kredytu samochodowego. Ułatwieniem przy wyborze oferty takiego zobowiązania jest kalkulator kredytu samochodowego www.lowcakredytow.pl. Po wpisaniu w nim parametrów pożądanego kredytu, aplikacja wyświetli najkorzystniejsze oferty z poszczególnych banków. Kredyt samochodowy posiada zabezpieczenie w postaci samego kupowanego auta, jak i cesji praw z polisy ubezpieczeniowej AC, która jest zwykle obowiązkowa dla kredytobiorcy.

undefined

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 592

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *