Lilie ogrodowe – jak i kiedy je sadzić?

Lilie to jedne z najładniejszych i majestatycznych kwiatów, które są uprawiane przez człowiek od starożytności. Dziś coraz więcej osób zdobi swoje ogrody różnokolorowymi kwiatami lilii. W sklepach ogrodniczych jest bogaty wybór cebul lilii, a ogólna liczba uprawnych odmian przekracza kilka tysięcy. Nazwy odmian ogrodniczych wywodzą się od pochodzenia, tak więc na sklepowych półkach znajdziemy wszelkie odmiany azjatyckie (najpopularniejsze na rynku), mieszane LA, orientalne czy trąbkowe. Kupujące cebule lili cena nie powinna być priorytetem, lecz ich wygląd: dorodne bulwy bez oznak chorób czy uszkodzeń. Trudno wybrać najpiękniejsza odmianę lilii, dlatego warto tworzyć z nich kolorowe rabaty. Z poniższego tekst dowiesz się, jak? gdzie? I kiedy sadzić lilie oraz jak o nie dbać.

Gdzie sadzić lilie?

Lilie to rośliny, które uwielbiają słońce, dlatego decydując się na nie trzeba znaleźć dla nich dobrze oświetlone miejsce. Cebule lili posadzone w cieniu dadzą małe kwiaty, a ich łodygi będą wyciągać się w stronę lepiej oświetlonych obszarów. Należy więc unikać miejsc w okolicach zabudowań, drzew i ogrodzeń. Kolejną kwestią jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jakie warunki glebowe lubią lilie? Cebulki wsadza się do żyznej ziemi (pH 5,5 – 7,0 w zależności od gatunku), dlatego warto ją ulepszyć ziemią liściową lub kompostem. Przed wsadzaniem należy dobrze spulchnić ziemię, przekopując ją na głębokość około 30 cm. Ponadto dobrze jest usunąć wszelkie kamienie, korzenie czy inne ciała obce. Cebule lili nie lubią wody zalegającej w glebie, dlatego podłoże gliniaste i piaskowe nie jest najlepszym miejscem na ich sadzenie.

Kiedy sadzić lilie?

Cebule lili można sadzić zarówno wiosna jak i jesienią, choć bardziej preferowany jest ten późniejszy termin. Okno sadzeniowe zaczyna się już w marcu dla odmian mrozoodpornych, przy czym najwięcej odmian najlepiej jest wysadzać na przełomie kwietnia i marca. Decydując się na sadzenie jesienią, najlepiej zrobić to od września do połowy października. Pozwoli to cebulce na wystarczające ukorzenienie się przed nadejściem zimy. Generalnie lilie dobrze zimują i są odporne na mróz, jedna wskazane jest zabezpieczenie ich kopczykiem z ziemi i liści lub słomy).

Jak sadzić lilie?

Metoda sadzenia zależy od tego jakie mamy lilie. Cebulki odmian niskich wsadza się w dołki o głębokości około 10-15 cm, a odmian wysokich głębiej o około 5 cm. Także odległość między sadzonkami powinna być dobrana w zależności od odmian i tak niskie lilie wsadza się co około 25 cm, a wysokie co 30-50 cm. Wyjątkiem są lilie białe, które sadzi się zaledwie 3-5 cm pod ziemią. Na podłożu zwięzłym cebulki wsadzamy nieco płycej, na luźnym, piaszczystym trzymamy się dolnego limitu.

Jak pielęgnować lilie?

Lilie nie lubią skrajnych warunków: ani suchy, ani zalewania wodą, ani mrozów. Gleba wokół sadzonek powinna być zawsze wilgotna. Podlewanie powinno odbywać się bezpośrednio na ziemię, nie mocząc liści. Obfite kwitnące okazy możemy uzyskać zasilając nawozami wieloskładnikowymi. Pierwsze nawożenie powinno się odbywać przed okresem rozkwitu, drugie w trakcie kwitnięcia, a ostatnie w okolicach lipca i sierpnia tuż po przekwitnięciu. Ważnym działaniem jest usuwanie chwastów z rabatek z liliami. Po pierwsze nieproszeni goście kradną składniki odżywcze cebulkom lilii, po drugie są siedliskiem mszyc i chorób, a po trzecie wyrywając chwasty spulchniamy ziemię.

Uprawiane w warunkach ogrodowych lilie warto co 2-3 lata wykopać i przesadzić w nowe miejsce. Należy to wykonać w na początku września, oczyścić cebulki z martwych korzeni, skrócić długie korzenie i zasadzić w nowym miejscu od razu lub przechować do wiosny w zimnym miejscu. Czy wykopywanie lilii jest konieczne. W większości przypadków nie, bowiem prawidłowo przygotowane (okryte i obsypane) dobrze znoszą zimę w naszym klimacie. Wyjątkiem są lilie z grupy mieszańców orientalnych (charakterystyczne ogromne kwiaty o średnicy przekraczającej 25 cm), gdyż nie są odporne na mrozy. Trzeba o tym wyjątku pamiętać wybierając odmiany kwiatów do naszego ogrodu.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 592

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *