Ościeżnica drzwi - czym jest i jak ją wybrać

Ościeżnica drzwi – czym jest i jak ją wybrać?

Newralgicznym elementem konstrukcyjnym drzwi wewnętrznych jest ościeżnica, nazywana potocznie futryną. Jest to pozornie błaha część, niejednokrotnie niezauważana, niedoceniana i pomijana w projektowaniu wnętrz. Okazuje się jednak, że ościeżnica ma spore znaczenie. Jej odpowiedni wybór okazuje się kluczowy dla funkcjonalności drzwi oraz uzyskanej po ich montażu estetyki. Warto zatem dowiedzieć się, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając ościeżnicę do swoich wnętrz. Jak dobrać jej rozmiar oraz rodzaj, aby służyła przez długie lata, sprawdzając się w swojej roli doskonale?

Istota obecności ościeżnicy – jaką właściwie pełni funkcję w konstrukcji drzwiowej?

Ościeżnica to nic innego, jak futryna, na którą montowane jest skrzydło drzwiowe. Jest ona zatem niezbędna, , jeśli wybór padł na tradycyjne drzwi uchylne. Sposób jej zamontowania w ścianie odpowiada za bezpieczeństwo oraz trwałość. Z tego względu należy wybrać odpowiednią ościeżnicę, którą bez problemu będzie można dopasować do parametrów pomieszczenia, ściany i planowanych do montażu drzwi. Ościeżnica montowana jest po wykonaniu wszystkich brudnych i mokrych prac we wnętrzu, a więc gdy ściany zostaną wymalowane, a podłogi ułożone. Wtedy można śmiało przystąpić do montażu wybranej ościeżnicy, co nie jest trudnym zadaniem, wymaga jednak wprawy i minimum doświadczenia. Warto zlecić to zadanie profesjonalistom, gdyż – jak wspomniano powyżej – prawidłowo zamontowana ościeżnica jest gwarancją dobrego działania drzwi.

Należy zaznaczyć, że w sklepach profesjonalnych ościeżnice oraz skrzydła drzwiowe sprzedawane są oddzielnie – z tego względu konieczne jest ich optymalne dopasowanie.

Rodzaje ościeżnic – czym się wyróżniają i którą najlepiej wybrać?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje futryn drzwiowych – stałe oraz regulowane. Ościeżnica stała stanowi tradycyjne rozwiązanie, wybierane w przypadku, gdy parametry ścian są klasyczne i z łatwością można dopasować stały rozmiar futryny do wykonanego otworu na drzwi. Słabszą stroną tego rodzaju ościeżnicy jest konieczność dodatkowego zainwestowania w elementy maskujące oraz podnoszące estetykę całej konstrukcji. Należy je oczywiście odpowiednio dobrać, aby były kompatybilne. Ościeżnica stała wykonywana jest najczęściej z płyty pilśniowej, a jej montaż bazuje na piance o specjalnych właściwościach.

Nowoczesną alternatywą dla tego modelu jest ościeżnica regulowana, która wyposażona jest w regulowane opaski, stanowiąc tym samym szybsze i łatwiejsze w montażu rozwiązanie, które sprawdzi się w nietypowych wnętrzach. Niezaprzeczalną zaletą ościeżnicy regulowanej jest również estetyka – ten model futryny posiada bowiem opaski maskujące, które sprzyjają osiągnięciu pożądanych rezultatów wizualnych.

Chcąc mieć pewność, że ościeżnica regulowana lub stała – w zależności od podjętej decyzji inwestora – będzie spełniać swoją rolę i skutecznie podtrzymywać skrzydło drzwiowe, a także prezentować się niebanalnie i zgodnie z wymaganiami, warto przystąpić do poszukiwań odpowiednio wcześnie, nie zostawiając konieczności wyboru na ostatnią chwilę. Starannie dobrana i profesjonalnie zamontowana ościeżnica to klucz do aranżacyjnego sukcesu w każdym wnętrzu!

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 592

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *