Jednorazowa odzież ochronna i robocza

Jednorazowa odzież ochronna i robocza

Do środków ochrony indywidualnej zalicza się odzież ochronną, w tym także tą jednorazową. Czym różni się odzież ochronna od odzieży roboczej? Kiedy stosuje się odzież jednorazową?

Środki ochrony indywidualnej dzielą się ze względu na ich konstrukcję i przeznaczenie na 9 grup. Do jednej z nich należy odzież ochronna (oznaczenie U). Tak jak pozostałe środki ochrony indywidualnej, także odzież ochronna jest noszona w celu ochrony pracownika przed zagrożeniami, które mogą wystąpić w miejscu pracy.

Ubrania ochronne i odzież robocza zabezpieczają pracownika przed działaniem różnych czynników, w tym także tych niebezpiecznych dla zdrowia. Do tego typu odzieży zalicza się: kurtki, bluzy, spodnie, spódnice, kombinezony, fartuchy, kamizelki, koszulki, koszule, bieliznę, odzież przeciwdeszczową, a także gotowe komplety. W sprzedaży są komplety letnie, zimowe, ostrzegawcze oraz specjalistyczne.

Odzież ochronna jest używana w medycynie, ratownictwie, przemyśle, rolnictwie itd. Ubrania takie mogą mieć dodatkowe właściwości, tj. mogą być nieprzemakalne, żaroodporne, mrozoodporne, olejoodporne i kwasoodporne.

Odzież ochronna i odzież robocza

Ubrania ochronne  okrywają lub zastępują odzież osobistą pracownika, chroniąc go przed zagrożeniami w miejscu pracy.

Odzież ochronną dzieli się ze względu na rodzaj zagrożenia, przed którym chroni na chroniącą przed: czynnikami chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, termicznymi, atmosferycznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym i porażeniem prądem oraz odzież przeznaczoną do stosowania w atmosferze zagrożonej wybuchem.

Drugi podział został przeprowadzony w oparciu o zapewniany zakres ochrony. I tak wyróżnia się odzież chroniącą tułów (kurtki, płaszcze, peleryny, kombinezony, fartuchy, bluzy, spodnie, kamizelki), ochraniacze części tułowia (ochraniacze braków, klatki piersiowej, brzucha, pośladków), nakrycia głowy (kaptury, czapki, kapelusze).

Odzież ochronna powinna być zaprojektowana i uszyta tak, by zapewniać odpowiedni poziom ochrony przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego komfortu pracy i swobody ruchów. Ubrania ochronne powinny być dopasowane prawidłowo do wymiarów ciała użytkownika.

Odzieżą ochronną nie jest natomiast odzież przeznaczona do wykonywania prac, podczas których ma miejsce intensywne brudzenie substancjami nieszkodliwymi, przyspieszone niszczenie odzieży oraz gdy wymagana jest specjalna czystość wytwarzanego produktu. Taki rodzaj odzieży to odzież robocza, która w przeciwieństwie do ochronnej nie podlega obowiązkowej certyfikacji.

Jednorazowa odzież ochronna

Jednorazowa odzież ochronna zwana inaczej odzieżą krótkotrwałego użytkowania jest stosowana w miejscach, w których obowiązują podwyższone wymogi higieniczne ochrony produktu. Dlatego używa się jej w przemyśle spożywczym, instytutach badawczych, laboratoriach, placówkach medycznych, gabinetach kosmetycznych i zakładach o wysokiej czystości.

Jest wykonana z materiałów o dobrych parametrach użytkowych, ale przy tym tanich. Najpowszechniej stosuje się folie HDPE oraz polipropyleny. Z tych ostatnich wytwarza się flizelinę, z której szyje się fartuchy laboratoryjne, czepki, ochraniacze na obuwie, kombinezony, kaptury itp. Do produkcji tego typu odzieży wykorzystuje się także tkaninę TYVEK, która świetnie chroni przed pyłami, radioaktywnymi cząstkami stałymi i odpryskami ciekłych substancji chemicznych.

Uzupełnieniem jednorazowej odzieży ochronnej są jednorazowe rękawiczki, wykonane z lateksu, winylu, nitrylu i neoprenu.

Szeroki wybór odzieży ochronnej, w tym letniej, zimowej i ostrzegawczej jest dostępny na stronie: https://eprotect.pl/pol_n_OCHRONA-CIALA_Ubrania-ochronne-komplety-1871.html.

Artykuł sponsorowany

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 592

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *