Kuchnia, jako pomieszczenie, w którym przygotowujemy i niekiedy spożywamy posiłki, musi być w 100% wygodne, ergonomiczne i bezpieczne. Nie ma wątpliwości, że wpływa na to m.in. prawidłowe rozmieszczenie oświetlenia. Czym kierować się przy zakupie i montażu lamp kuchennych?
Dlaczego oświetlenie w kuchni odgrywa tak ważną rolę?
To właśnie w kuchni jesteśmy narażeni na wszelkiego rodzaju urazy, takie jak oparzenia czy skaleczenia. Obsługujemy różnego rodzaju sprzęty, ostre przedmioty, kroimy, obieramy, gotujemy i smażymy. Z tych względów widoczność w tym pomieszczeniu zyskuje na znaczeniu. Dobre oświetlenie zapewnia nam bezpieczeństwo i wygodę w trakcie przygotowywania posiłków.
Ostatnią istotną kwestią jest oczywiście aspekt estetyczny. Kuchnia, w której mamy wyraźny podział na strefy i ładne, dopasowane do aranżacji oprawy świetlne, wygląda po prostu lepiej. W ofercie producentów znajdziemy obecnie ogromny wybór nowoczesnych modeli lamp o zróżnicowanych formach i kształtach. Miejscem, które warto “odwiedzić” w poszukiwaniu stylowego oświetlenia jest bez wątpliwości sklep internetowy Elektromag.pl.
Strefy formalne, czyli co musisz wiedzieć, zanim kupisz lampę
Specjaliści od urządzania wnętrz dzielą oświetlenie kuchenne na 3 podstawowe rodzaje: centralne (główne), zadaniowe, oraz dekoracyjne. Pierwszy rodzaj (centralne) pozwala na równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Lampa sufitowa powinna obejmować swoim zasięgiem całe wnętrze, nie pozostawiając żadnych zacienionych kątów. To po prostu konieczność i zupełna podstawa – wszędzie, nie tylko w kuchni, potrzebna jest odpowiednio jasna lampa sufitowa o wymiarach dopasowanych do konkretnego metrażu.
Drugie na liście są oprawy zadaniowe, czyli dodatkowe. Umożliwiają wygodne poruszanie się po kuchni. Usprawniają pracę, doświetlając strefy takie jak blat czy kuchenka. W tym przypadku niezawodne są oczywiście wszelkiego rodzaju kinkiety, oświetlenie podszafkowe i nadszafkowe, a także reflektory, czy oprawki do zabudowy. To właśnie oprawy zadaniowe pełnią najważniejszą funkcję w każdej kuchni, zapewniając nam wygodę i bezpieczeństwo. Ostatni typ, czyli lampki dekoracyjne to po prostu oprawy ozdobne. Ich wybór jest uzależniony wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb i upodobań.
Jak prawidłowo rozmieścić oświetlenie w kuchni?
Oświetlenie ogólne umieszczamy albo w centralnym punkcie sufitu, albo wybieramy kilka punktów rzucających rozproszone światło, np. wbudowanych w podwieszany sufit. Najważniejsze, aby cała kuchnia była dostatecznie jasna, bez zacienionych kątów. Za to oprawy zadaniowe możemy rozmieścić np. nad blatem, wyspą kuchenną, lub nad stołem. W tym przypadku dużo zależy od wielkości samej kuchni. W celu równomiernego oświetlenia blatu roboczego, oprawy montuje się średnio co około 40-60 cm. Jeżeli chcemy efektownie doświetlić stół lub wyspę kuchenną, możemy wybrać lampy wiszące, LED-y, albo systemy szynowe w suficie podwieszanym. Szukając oświetlenia do kuchni warto odwiedzić stronę internetową https://elektromag.pl/pl/c/Lampy-kuchenne/97, gdzie wyszczególnione zostały lampy przeznaczone do montażu w kuchniach.