Instalacje fotowoltaiczne to spora inwestycja. Koszty zaczynają się od wykonania projektu, zakupu paneli solarnych, inwertera, systemu mocowania, zabezpieczeń i przewodów. Każdy inwestor planując tego rodzaju wydatek zaczyna od przeliczenia kosztów i stopy zwrotu. Ile trzeba czekać, by na fotowoltaice zarobić? Ale, czy chodzi tu wyłącznie o zarobek, może lepiej opłacalność inwestycji na początek rozważyć w zakresie obniżonych kosztów utrzymania i inwestycji w ochronę środowiska?
Fotowoltaika – koszty instalacji
Najważniejszym kryterium doboru paneli słonecznych jest moc instalacji. Projektu instalacji dokonuje się nie pod kątem wielkości domu czy ilości użytkowników, ale z punktu widzenia wysokości comiesięcznych rachunków za prąd. Ocenia się, że w przypadku niskich kosztów energii elektrycznej, czyli niewielkiego zużycia, inwestycja w fotowotaikę nie opłaca się.
Jeżeli w gospodarstwie domowym zużycie prądu stanowi sporty wydatek fotowoltaika może znacząco te kwoty pomniejszyć. Przede wszystkim panele fotowoltaiczne ograniczą lub zredukują do minimum pobór prądu z sieci dostawcy energii. Jeżeli w trakcie użytkowania powstaną nadwyżki prądu można przekazać je do dystrybutora i odebrać w późniejszym czasie, w okresie mniejszej wydajności paneli. Zwykle dystrybutor pobiera 20% przesyłanej energii, ale reszta powraca do inwestora.
Jak osiągnąć efektywność fotowoltaiki
Najwięcej wątpliwości w procesie podejmowania decyzji montażu paneli fotowoltaicznych budzi kwestia klimatu w naszym kraju i co się z tym wiąże, ilości słonecznych dni. Optymalne warunki dla systemu solarnego to promieniowanie słoneczne o mocy 1000 W/m2, temp. powietrza 25°C oraz prędkość wiatru oscylująca wokół 1,5m/s. Producenci systemu oferują zwykle 25 lat gwarancji na zestaw urządzeń i 80% mocy. W celu osiągnięcia jak najlepszej efektywności panele powinny być montowane od strony południowej i pod optymalnym kątem.
Montaż paneli fotowoltaicznych zaczyna się opłacać wówczas, gdy rachunki inwestora za energię elektryczną wynoszą trochę ponad 300 zł miesięcznie i szacunkowym zużyciu prądu 3600 kWh rocznie. W takim wypadku można już zamontować instalację o mocy 3.640 kWp, przy powierzchni dachu 23,8 m2. Optymalnie dostosowane panele mogą dać nawet 3525 kWh energii rocznie.
W Polsce rozwój fotowoltaiki cały czas jest na etapie początkowym. Zmiana przepisów w dalszym ciągu nie sprzyja szerokiej popularyzacji instalacji solarnych, a większość inwestorów to osoby prywatne, wykorzystujące system dla własnych potrzeb. Jednak ceny energii elektrycznej będą rosły, również dla odbiorców zbiorowych, co tym bardziej powinno motywować do inwestycji w tym obszarze.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się ze specjalistami firmy SunCrew.