Czy fotowoltaika się opłaca

Czy fotowoltaika się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne to spora inwestycja. Koszty zaczynają się od wykonania projektu, zakupu paneli solarnych, inwertera, systemu mocowania, zabezpieczeń i przewodów. Każdy inwestor planując tego rodzaju wydatek zaczyna od przeliczenia kosztów i stopy zwrotu. Ile trzeba czekać, by na fotowoltaice zarobić? Ale, czy chodzi tu wyłącznie o zarobek, może lepiej opłacalność inwestycji na początek rozważyć w zakresie obniżonych kosztów utrzymania i inwestycji w ochronę środowiska? 

Fotowoltaika – koszty instalacji

Najważniejszym kryterium doboru paneli słonecznych jest moc instalacji. Projektu instalacji dokonuje się nie pod kątem wielkości domu czy ilości użytkowników, ale z punktu widzenia wysokości comiesięcznych rachunków za prąd. Ocenia się, że w przypadku niskich kosztów energii elektrycznej, czyli niewielkiego zużycia, inwestycja w fotowotaikę nie opłaca się. 

Jeżeli w gospodarstwie domowym zużycie prądu stanowi sporty wydatek fotowoltaika może znacząco te kwoty pomniejszyć. Przede wszystkim panele fotowoltaiczne ograniczą lub zredukują do minimum pobór prądu z sieci dostawcy energii. Jeżeli w trakcie użytkowania powstaną nadwyżki prądu można przekazać je do dystrybutora i odebrać w późniejszym czasie, w okresie mniejszej wydajności paneli. Zwykle dystrybutor pobiera 20% przesyłanej energii, ale reszta powraca do inwestora. 

Jak osiągnąć efektywność fotowoltaiki

 Najwięcej wątpliwości w procesie podejmowania decyzji montażu paneli fotowoltaicznych budzi kwestia klimatu w naszym kraju i co się z tym wiąże, ilości słonecznych dni. Optymalne warunki dla systemu solarnego to promieniowanie słoneczne o mocy 1000 W/m2, temp. powietrza 25°C oraz prędkość wiatru oscylująca wokół 1,5m/s. Producenci systemu oferują zwykle 25 lat gwarancji na zestaw urządzeń i 80% mocy. W celu osiągnięcia jak najlepszej efektywności panele powinny być montowane od strony południowej i pod optymalnym kątem. 

Montaż paneli fotowoltaicznych zaczyna się opłacać wówczas, gdy rachunki inwestora za energię elektryczną wynoszą trochę ponad 300 zł miesięcznie i szacunkowym zużyciu prądu 3600 kWh rocznie. W takim wypadku można już zamontować instalację o mocy 3.640 kWp, przy powierzchni dachu 23,8 m2. Optymalnie dostosowane panele mogą dać nawet 3525 kWh energii rocznie. 

W Polsce rozwój fotowoltaiki cały czas jest na etapie początkowym. Zmiana przepisów w dalszym ciągu nie sprzyja szerokiej popularyzacji instalacji solarnych, a większość inwestorów to osoby prywatne, wykorzystujące system dla własnych potrzeb. Jednak ceny energii elektrycznej będą rosły, również dla odbiorców zbiorowych, co tym bardziej powinno motywować do inwestycji w tym obszarze. 

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się ze specjalistami firmy SunCrew.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij