Kupno domu od dewelopera czy budowa metodą gospodarczą?

Kupno domu od dewelopera czy budowa metodą gospodarczą?

Marzenie o posiadaniu własnego domu bardzo często realizowane jest w naszym kraju poprzez budowę budynku jednorodzinnego metodą gospodarczą. Średnio koszt wzniesienia takiego obiektu zamyka się w kwocie sięgającej do pół miliona złotych. A od zakupu działki budowlanej do momentu wprowadzenia się mija zazwyczaj ok. 30 miesięcy.

Według „Raportu o budowie domów w Polsce” przygotowanego przez serwis Oferteo.pl koszt budowy domu wynosi przeciętnie od 300 do 499 tysięcy złotych. Jednocześnie aż 65% ankietowanych w ramach tego badania osób zadeklarowało, że podczas wznoszenia budynku pojawiły się dodatkowe koszty, które wynosiły od 11 do 25% zakładanej na ten cel kwoty. Alternatywą dla budowy domu metodą gospodarczą jest podpisanie umowy z deweloperem. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety.

 

Budowa domu – czego się spodziewać?

Wzniesienie domu jednorodzinnego metodą gospodarczą kojarzy się przede wszystkim z oszczędnością pieniędzy. Oprócz tego można czuwać nad doborem materiałów wykorzystanych do budowy oraz zastosować dokładnie takie rozwiązania, jeśli chodzi o kwestie ogrzewania lub izolacji, jakie tylko chcemy. Oczywiście, o ile pozwalają na to fundusze. Dla wielu osób zaletą będzie w tym przypadku również możliwość kontrolowania postępów na każdym etapie budowy. Należy jednak pamiętać, że decydując się na budowę domu metodą gospodarczą trzeba poświęcić wiele czasu na osiągnięcie celu i wykazać się też pewną wiedzą dotyczącą materiałów budowlanych czy też stosowanych w budownictwie technologii. Do tego należy uwzględnić kwestie formalności i zdobywania kolejnych pozwoleń, a wreszcie – wybór ekip budowlanych, ponieważ nie wszystkie prace wykonać można samodzielnie. Doglądanie budowy bardzo często połączyć trzeba z pracą zarobkową, co zdecydowanie jest męczące, a problemem bywają również zatrudniani fachowcy, którzy czasem mało rzetelnie wywiązują się z zawartej umowy.

 

A może od dewelopera?

Osoby, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą zajmować się takimi kwestiami, jak wizyty w urzędach, zakup materiałów budowlanych i dostarczanie ich na miejsce wznoszonego budynku czy też kontrolowanie zatrudnionej ekipy, powinny rozważyć możliwość zakupu domu od dewelopera. Ponieważ jednak w tym przypadku wszystkie domy wznoszone w ramach jednego osiedla powstają według tego samego projektu, a każda zmiana wiąże się dodatkowymi kosztami oraz formalnościami, warto podjąć przemyślaną decyzję i wybrać nieruchomość w pełni odpowiadającą konkretnym oczekiwaniom. Zaletą tego rozwiązania fakt, że klient podpisujący umowę z deweloperem dokładnie wie, kiedy budowa zostanie ukończona i nie musi liczyć się z dodatkowymi nieprzewidzianymi wydatkami, zaś przed oszustwem chronią go przepisy prawne. Nie oznacza to jednak, że możemy podpisać umowę „w ciemno”. Deweloper zobowiązany jest do przedstawienia informacji dotyczących zastosowanych materiałów czy zagospodarowania przestrzeni wspólnej na osiedlu. Warto też obejrzeć wizualizację pozwalającą wyobrazić sobie jak będzie ono wyglądało – przykład takiej inwestycji można obejrzeć np. na http://rezydencjepalacowa.pl.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij