elewacja kamień

Elewacja z kamieniem w roli głównej. Poznaj nasze ciekawe pomysły.

Kamień na elewacji prezentuje się niezwykle efektownie. Jego wykorzystanie ma również praktyczną stronę. Dodatkowo ociepla dom oddając ciepło nagromadzone w ciągu dnia, a ponadto zatrzymuje wilgoć. Oczywiście konieczna jest odpowiednia impregnacja. W dzisiejszym poradniku zajmiemy się aranżacjami elewacji z kamieniem w roli głównej. Przedstawimy nasze propozycje na wykończenie domu z użyciem tego naturalnego materiału.

Piaskowiec na elewacji – jak można go wykorzystać

elewacja kamiennaWykorzystanie piaskowca na elewacji jest bardzo częste, gdyż jest to kamień jasny, który nie przytłacza ogólnego wrażenia. Można go z powodzeniem łączyć z tynkiem dekoracyjnym czy strukturalnym w odcieniach pastelowych, zwłaszcza beżu czy écru. Piaskowiec na elewację może mieć formę gładką i płukaną lub łupaną. W pierwszym przypadku tworzy subtelne połączenie z tynkiem, które sprawdza się w przypadku nowoczesnych aranżacji. W drugim wprowadza klasyczną nutę. Sprawdzi się zarówno ten szlifowany w równych kostkach, które symetrycznie kładzie się na elewacji, zwłaszcza w części parterowej, ale świetnie będzie się prezentować również w wersji nierównych brył, pomiędzy którymi tworzy się warstwę wypełnienia fugami mrozoodpornymi.

Granit w połączeniu z drewnem dla wprowadzenia cieplejszej aranżacji

Drugą propozycją jest wykorzystanie granitu na elewacji. W tym przypadku nie warto wykańczać całych ścian w kamieniu, choćby ze względu na ciemną kolorystykę granitu. Nie znaczy to, że nie może on sięgać od cokołu aż po dach, ale warto część elewacji np. symetrycznie pokryć w deskach elewacyjnych. Takie połączenie będzie nietuzinkowe nie tylko ze względu na zastosowanie różnorodnych materiałów, ale przede wszystkim dlatego, że mają one również różny kształt. Stosując kamień łupany obok wyszlifowanej deski, można stworzyć bardzo ciekawą aranżację elewacji. Oczywiście trzeba pamiętać, że większe płyty kamienne muszą być mocowane na kotwach, a ponadto wykończenie nie może zagrażać nośności, zatem wcześniej powinno zostać wyliczone maksymalne obciążenie jakie może być zastosowane.

Gnejs w połączeniu z płytką elewacyjną – nowoczesne aranżacje elewacji

elewacja z kamieniaCiekawym wyborem na elewację jest również gnejs. To skała metamorficzna, którą można spotkać również w Polsce, dlatego świetnie nadaje się do naszego klimatu. Kamienie gnejsu mogą być różnorodne, także nieregularne, co prezentuje się bardzo ciekawie na elewacji. Można jednak zamówić również je w wersji szlifowanej i geometrycznej. Gnejs występuje w bardzo różnorodnej kolorystyce, co jest dodatkowym atutem. Można wybrać ten w wersji srebrzysto-szarej, rudo-złotej, metaliczno-mozaikowej, czarno-białej czy brązowej. Szczególnie ciekawie prezentuje się ten w wersji czarno białej. Widoczne na nim białe smugi pięknie się prezentują, a ze względu na to, że mamy do czynienia z naturalną strukturą każda płytka kamienna jest inna. Warto ją połączyć z płytką elewacyjną. Można zdecydować się na spieki kwarcowe, które są bardzo nowoczesne i mają matową strukturę. Doskonale odbijają promienie słoneczne, zatem można je zastosować w miejscu większych przeszkleń. Innym sposobem będzie zastosowanie kamienia w części parterowej i płytki elewacyjnej w części stropowej lub na piętrze.

Trawertyn i beton dekoracyjny – dobrane połączenie

Wybierając aranżacje elewacji z kamienia, można zdecydować się na jedną z wersji zastosowania trawertynu. To kamień, który świetnie sprawdza się, niezależnie od warunków atmosferycznych, po uprzedniej impregnacji. Porowata struktura kamienia wymaga bowiem dodatkowego zabezpieczenia. Trawertyn warto połączyć z betonem dekoracyjnym, co będzie prezentować się nowocześnie i surowo. W ten sposób można stworzyć industrialne aranżacje elewacji. Warto wiedzieć, że ten kamień może być poddany różnorodnej obróbce, m.in. żywicowaniu, szpachlowaniu czy polerowaniu. Świetnie prezentuje się również w wersji surowej.

Decyzja o wykonaniu elewacji z kamienia może być strzałem w dziesiątkę. Jest to mimo ponadczasowości bardzo oryginalne i nie tak często stosowane rozwiązanie. Dzięki temu można wyróżnić swój dom na tle pozostałego miejskiego krajobrazu.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 592

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *