Kuchnia z barem pomysły, projekty, aranżacje

Kuchnia z barem: pomysły, projekty, aranżacje

Barek oddzielający kuchnię od salonu to mebel wyjątkowo praktyczny, a do tego wygodny. Kuchnia z barkiem zyskuje na funkcjonalności, ale też staje się ciekawsza pod względem aranżacyjnym. Jak zaprojektować ergonomiczną i stylową kuchnię? Poznaj pomysły na najciekawsze aranżacje z barem.

Barek kuchenny – sposób na oddzielenie kuchni od salonu

Kuchnia z barkiem czy bez? To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób urządzających otwartą kuchnię. Barek kuchenny to, podobnie jak i wyspa, doskonały sposób na rozdzielenie strefy kuchennej od strefy dziennej. Wyspa wymaga jednak wygospodarowania większej przestrzeni, podczas gdy barek sprawdzi się również w i małej kuchni. Ponieważ zlokalizowany jest z reguły przy ścianie, zabiera znacznie mniej miejsca. Bar w kuchni to dodatkowy blat, a niekiedy i stół. Jeżeli jest zabudowany, przynosi nam też miejsce do przechowywania. Wysoki barek zasłaniać będzie też ewentualny kuchenny nieład. Kiedy siadamy do uroczyście zastawionego stołu tuż po przygotowaniu posiłku, w kuchni nie zawsze panuje idealny porządek, barek pozwoli nam odciąć się od bałaganu.

Kuchnia z barem: pomysły, projekty, aranżacje

Pomysł na barek

Barek w kuchni może stanowić element typowo dekoracyjny albo funkcjonalny. Jednak jego odpowiednia aranżacja pozwoli nam połączyć obie jego funkcje. Poznaj nasze pomysły na barek kuchenny:

  • barek z blatem i stołem – dwupoziomowy barek to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się zarówno w małych, jak i w większych kuchniach. W niewielkiej przestrzeni pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca, w dużej kuchni z kolei będzie ciekawym elementem aranżacyjnym,
  • blat z nóżką – niezabudowany barek zabudowie kuchennej doda lekkości. W zależności od stylu, w jakim została urządzona nasza kuchnia, możemy różnie stylizować nogi naszego barku. W kuchni nowoczesnej z reguły blat i noga będą wykonane z jednego materiału, by w ten sposób tworzyć harmonią całość. Do kuchni tradycyjnej z kolei dobrze sprawdzą się na przykład nogi toczone.
  • mini marek w kuchni – jeżeli  w otwartej kuchni czy aneksie kuchennym do zagospodarowania mamy niewielką przestrzeń, warto zdecydować się nawet na niewielki barek. Mini barek z całą pewnością podniesie ergonomię małej kuchni, a jego funkcję może pełnić chociażby niewielki stół mocowany do ściany,
  • bar śniadaniowy – poranne spotkania przy śniadaniu to miły sposób na rozpoczęcie dnia. Kiedy rano nam się spieszy, nie chcemy rozsiadać się przy jadalnianym stole. Barek pozwoli nam zjeść śniadanie szybciej, ale wciąż wygodnie,
  • berek z otwartymi półkami – otwarte półki w barku są wyjątkowo dekoracyjne, możemy przechowywać w nich książki kucharskie czy chociażby butelki z winem,
  • barek z AGD – berek, jeżeli jest odpowiednio duży, możemy wyposażyć w sprzęt AGD. Płyta grzewcza czy zlewozmywak na barze to często stosowany, funkcjonalny układ.

Kuchnia z barem: pomysły, projekty, aranżacje

Kuchnia z barem – jak zaprojektować?

Barek pojawia się w różnych układach zabudowy kuchennej. Najczęściej pojawia się w zabudowie w kształcie litery U lub G. Może też być częścią układu w kształcie litery L. Barek może przybrać różnoraką postać – może być integralną częścią zabudowy kuchennej albo też całkowicie się od niej odróżniać. W całości lub w części może być podniesiony powyżej blatu. Częstym zabiegiem jest umieszczanie nad barkiem dekoracyjnego oświetlenia, w postaci wiszących lamp, które dodaje mu szczególnego charakteru. Nad barkiem możemy też zainstalować uchwyt na kieliszki – to kolejne stylowe rozwiązanie, które pozwala nam stworzyć klimatyczną przestrzeń.

Kuchnia z barem: pomysły, projekty, aranżacje

Realizacje prezentowane na zdjęciach zostały wykonane przez specjalistów Max Kuchnie.

Kuchnia z barem: pomysły, projekty, aranżacje

Marek Lewicki

Marek Lewicki

Absolwent inżynierii lądowej z wieloletnim doświadczeniem na placach budowy. W Sensis.pl odpowiada za merytoryczną weryfikację artykułów technicznych. Ceni sobie precyzję i rzetelność w przekazywaniu informacji.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *