Udekoruj okno jak stylista wnętrz! Jak wybrać rolety do domu?

Udekoruj okno jak stylista wnętrz! Jak wybrać rolety do domu?

O zaletach rolet na oknie można dużo mówić – zapewniają prywatność, wpływają na klimat pomieszczenia, zasłaniają rażące słońce i chronią latem pomieszczenie przed nagrzewaniem. Jednak, aby wszystkie te funkcje były spełnione należycie, trzeba dobrze dobrać roletę do pomieszczenia. Sprawdź, jak wybrać roletę do okna?

Materiał – rolety wyciemniające czy przepuszczające światło?

Do sypialni możesz zdecydować się na rolety wyciemniające – nie przepuszczają promieni słonecznych albo robią to w nikłym stopniu, dlatego lepszy sen masz zagwarantowany. Znajdziesz je pod nazwą blackout. Rolety, które zasłaniają wnętrze domu, ale przepuszczają światło lepiej sprawdzą się do pomieszczeń dziennych, takich jak duży pokój i salon. Na okna dachowe możesz wybrać plisy lub rolety wykonane z poliestru pokrytego warstwą aluminium. Latem skutecznie blokują przepływ promieni słonecznych do wnętrz, dzięki czemu poddasze nie będzie nadmiernie się nagrzewać podczas upałów.

Plisy dachowe

Na okno dachowe trzeba wybrać specjalną roletkę, której materiał dobrze trzyma się pod kątem. Ciekawym rozwiązaniem są plisy dachowe, które mają możliwość ustawienia rolety na dowolnym poziomie szyby – materiał można podciągać do góry lub opuszczać w dół, sterując dostępem światła. Do wyboru masz produkty montowane inwazyjnie (które naruszają konstrukcję ram – polecane do montażu na oknach starszego typu, których nie obowiązuje już gwarancja) lub bezinwazyjnie (nie ingerują w budowę ram okna i można je łatwo samodzielnie założyć i zdjąć). Oba rodzaje znajdziesz w marketach budowlanych, np. tutaj dostępne są rolety w wielu ciekawych kolorach, które łatwo dopasujesz do okien popularnych producentów.

udekoruj-okno-jak-stylista-wnetrz

Modne dodatki – rolety rzymskie

Do salonu urządzonego w nowoczesnym stylu możesz wybrać rolety rzymskie. Te osłony łączą zalety klasycznych zasłon i praktycznych roletek. Zwijająca się tkanina tworzy eleganckie fałdy, które urozmaicają stylizację okna – nie potrzeba dodatkowo firan i zasłon. Materiały w stonowanych kolorach – szarościach, bielach i beżach – idealnie pasują do wnętrz w stylu industrialnym lub minimalistycznym.

Rolety dzień/noc

Nieco innym rodzajem osłony są produkty nazywane dzień/noc. Są to rolety podwójne wykonane z naprzemiennie nachodzących na siebie pasów przezroczystego i nietransparentnego materiału. Ich działanie jest podobne do żaluzji – pozwalają na regulację dopływu światła bez konieczności zwijania całej tkaniny do góry. Sprawdzą się w pomieszczeniach dziennych, takich jak kuchnie, salony, pokoje dziecięce.

udekoruj-okno-jak-stylista-wnetrz_3

Easy rolety czy rolety w kasecie?

Popularnym i najtańszych rozwiązaniem jest montaż easy rolety. Ten rodzaj osłony charakteryzuje się tym, że tkanina zwisa swobodnie, a Ty ją podnosisz i opuszczasz na dowolną wysokość. Jednak taka roletka może z czasem się odkształcać, szczególnie w pomieszczeniach często wietrzonych i użytkowanych. Innym rozwiązaniem jest montaż rolety w kasecie – wtedy materiał przylega gładko do szyby i jest przytrzymywany przez prowadnice. Takie produkty, choć nieco droższe, są bardziej estetycznym i praktycznym wyborem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij