Budujemy drewniany taras

Jeśli chcemy wypocząć w otoczeniu przyrody, to taras drewniany wydaje się dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu konstrukcje muszą być solidne. Każdy błąd prowadzi do tego, że całość staje się niefunkcjonalna. Taras musi znajdować się w dobrze zlokalizowanym miejscu po to, aby spełniał swoje zadanie bycia miejscem do wypoczynku po ciężkim dniu.

W praktyce jest to konstrukcja, gdzie ukryjemy się przed oczami wścibskich sąsiadów. To bardzo ważne, aby taras pozwalał nam jednocześnie widok na określoną część ogrodu. W okresie lata jest to jedno z tych miejsc, które pozwala się ukryć przed promieniami słonecznymi. Taras musi być dobrze zlokalizowany, ponieważ w ten sposób o wiele łatwiej określić jego rzeczywiste wymiary.

Musimy dokładnie wiedzieć, gdzie ma znajdować się nasz taras, a ustalenie takiego położenia nie jest czymś szczególnie skomplikowanym, jeśli mamy odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie. Gotowy taras musi być praktyczną konstrukcją i właśnie dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć każdy element, aby całość stanowiła zwartą i odpowiednią pod względem technicznym konstrukcję.

Wybór drewna

Wszystkie prace związane z budową tarasu powinny rozpocząć się od wyboru odpowiedniego materiału. Jeśli budujemy taras drewniany, to do konstrukcji potrzebujemy drewnianych desek. Pamiętajmy, aby wybrane przez nas drewno posiadało dużą żywotność oraz było odpowiednio wytrzymałe, zwłaszcza na nacisk. Materiał nie może pękać pod wpływem sił ciśnienia, dlatego w praktyce powinniśmy zdecydować się na drewno egzotyczne, ponieważ tego typu materiał charakteryzuje się większą jakością, która przełoży się na sprawny i solidny taras.

Drewno egzotyczne jest dość kosztowne, ale warto zdecydować się na taki wydatek patrząc na zalety, jakie uzyskamy. Osoby z mniejszym budżetem mogą wybrać materiały kompozytowe, ale nie jest to czystej jakości drewno, przez co wiele właściwości drewna, nie jest zachowane w takim materiale. Jeśli nie stać nas na coś lepszego, to musimy się zadowolić takim materiałem, ale należy pamiętać, że drewno tego typu nie jest szczególnie trwałe, dlatego siłą rzeczy musimy postawić na coś lepszego.

Drewno z modrzewia syberyjskiego jest doskonałą alternatywą dla osób nieposiadających dużej ilości gotówki na materiały. Jeśli szukamy odpowiedniego zamiennika, to będzie to dobry wybór. Deski wykonane z tego gatunku drzewa są wytrzymałe i sprawdzą się w przypadku tarasu.

Podłoże pod taras

W przypadku podłoża nie musimy kombinować. Najprościej jest zastosować podłoże wykonane z płyty betonowej, ponieważ nie trzeba jej przygotowywać, nadaje się ona do wykorzystania od razu w swojej surowej formie. Owszem możemy sprawdzić, czy płyta jest położona na równym terenie.

Podłoże powinno posiadać delikatny spadek, który pomógłby w odprowadzeniu wody deszczowej, dzięki czemu posiadałoby odpowiednie warunki. Warto na to zwrócić uwagę przy projektowaniu tarasu. Jeśli potrzebujemy solidniejszego podłoża, to możemy skorzystać z kostki brukowej. Podłoże tego typu charakteryzuje się wytrzymałością oraz nie kruszy się, dzięki czemu materiał jest stabilny.

Czynniki zewnętrzne

Taras powinien być zabezpieczony przed niekorzystnym oddziaływaniem sił przyrody. Opady deszczu, silny mróz nie mogą w żaden sposób naruszyć konstrukcji drewna. To właśnie dlatego materiały do budowy takiego obiektu powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenie przed zniszczeniem. Impregnacja jest dobrym sposobem na zachowanie pierwotnych właściwości drewna. Dzięki takiemu rozwiązaniu taras posłuży nam przez długie lata.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 592

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *