Właściciele domów, kamienic czy osoby sprawujące opiekę nad zabytkami niejednokrotnie spotkały się z problemem zawilgocenia murów. Obecne dostępne jest innowacyjne rozwiązanie, które pozwala całkowicie odciąć fundamenty od wilgoci podciągającej kapilarnie, i to aż po kres wytrzymałości budynku. Mowa tu o osuszaniu domów metodą cięcia, w której to położona na nowo zostaje izolacja w poziomie. Na czym konkretniej to polega? Jakie są zalety takiego rozwiązania? Wyjaśniamy te kwestie w poniższym artykule.
Osuszanie domów metodą cięcia – na czym to polega?
Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest osuszanie domu metodą podcięcia. A więc jest to nowoczesny sposób na pozbycie się wilgoci z murów. Co więcej jest to technologia, która pozwala na nową izolację zawilgoconych murów budynku. W tym celu stosuje się nacinanie łańcuchem widiowym tudzież liną diamentową. Wszystko po to, by osuszyć znacząco zawilgocone fundamenty. Jednak jak wspomniano, chodzi również o zabezpieczenie przed ponownym zawilgoceniem. Wykonuje się to poprzez włożenie w szczelinę odpowiedniej płyty wodoszczelnej.
Jak przebiega osuszanie domu metodą podcięcia?
Przystępując do osuszania murów domu metodą podcięcia, należy najpierw ustalić położenie przewodów oraz wszelkich przeszkód, a także znaleźć spojenie robocze w fundamencie z cegły. Następnie dochodzi do cięcia przy pomocy piły łańcuchowej w budulcu ceglanym, bądź przy użyciu piły z linią diamentową, jeśli ściana zbudowana jest z betonu, żelbetonu lub kamienia. Ziarenka diamentu, które znajdują się w widii, są niezwykle wytrzymałe i świetnie wycierają wszystkie surowce. W miejscu przecięcia zakłada się wodoszczelną płytę, często dodatkowo wzmocnioną włóknem szklanym. Tak jest w przypadku płyt poliestrowych, natomiast płyty polietylenowe pozbawione są tego wzmocnienia, jednak również dobrze chronią przed ponownym zawilgoceniem. Płyta musi wystawać z fundamentu na szerokość tynku. Kolejnym krokiem jest wbicie przy pomocy młotka klinów o stosownym rozmiarze we wcześniej wyciętą szczelinę. Ostatni etap to wprowadzenie zaprawy z cementu z dodatkami, koniecznie przy użyciu ciśnienia o mocy 5 bar. Dzięki temu zostaną uzupełnione wszelkie ubytki w murze.
Zalety osuszania domów metodą podcięcia
Osuszanie domów tym sposobem to:
- szybkie i trwałe odcięcie od wilgoci podciągającej kapilarnie,
- pozioma izolacja z wcześniej wspomnianych płyt jest odporna na korozję oraz wszelkie uszkodzenia,
- osuszanie domów metodą cięcia nie przyczynia się w żaden sposób do ich osiadania, jest bezpieczne dla fundamentów,
- atrakcyjna cena usługi, gdyż klient płaci za m2 powierzchni, jaka została zaizolowana;
- szybkie i sprawne wykonanie. Oczywiście zależy to od rozmiarów domu oraz grubości muru. Średnio założenie nowej izolacji trwa kilka dni roboczych,
- znacząco mniejsza utrata ciepła niż przed podcięciem,
- brak konieczności wykonywania regularnych napraw czy remontów dotyczących fundamentów bądź tynków,
- wieloletnia gwarancja wykonanej usługi.