Jak bezpiecznie przechowywać chemikalia w firmie ?

Kontakt z chemikaliami osoby nieuprawnionej może wiązać się z poniesieniem uszczerbku na zdrowiu. Niebezpieczne substancje powinny być przechowywane w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Co więcej, miejsce, w którym sie znajdą, musi dawać gwarancję optymalnych warunków do ich przechowywania.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Jeśli jesteś szefem firmy lub placówki edukacyjnej, w której gromadzi się środki niebezpieczne, przechowuj je roztropnie. Każdy taki materiał wymaga odpowiednich materiałów zabezpieczających – opakowań i zbiorników. Ogromne znaczenie mają również środki, transport oraz aparatura. Jeśli dopracujesz w najmniejszym szczególe sposób przechowywania chemikaliów, wzmocnisz bezpieczeństwo w firmie.

Bardzo duże znaczenie mają również meble, w którym trzyma się preparaty niebezpieczne. Najważniejsze z nich są szafy na chemikalia, które spełniają funkcję ochronną. Zapewniają bezpieczne przechowywanie substancji łatwopalnych, leków czy cieczy żrących. Chronią przed przypadkowym rozlaniem i uszkodzeniem się pudełek oraz innych opakowań. Niektórzy producenci oferują szafy dedykowane określonym gałęziom przemysłu i konkretnym branżom, np. placówkom medycznym.

Przechowujesz środki niebezpieczne? Musisz o tym pamiętać!

Przede wszystkim sprawdź wymagania prawne związane z przechowywaniem chemikaliów. Po drugie musisz wiedzieć, że konkretne preparaty wymagają przechowywania w specjalnych, dopasowanych do nich opakowaniach.

Jeśli kupujesz do swojej firmy szafy na chemikalia, wybieraj tylko takie produkty, które są zgodne z obowiązującymi przepisami. Najlepiej szukać firm, które oferują praktyczne rozwiązania dedykowane branży, w której działa Twoja firma. Wtedy zakupione meble czy opakowania na pewno będą przechowywane zgodnie z prawem i bezpiecznie.

Pamiętaj też o bezpiecznym napełnianiu pudełek, słoiczków czy innych opakowań chemikaliami. Zapewnij sobie dużo wolnej przestrzeni, aby w  razie rozlania cieczy zachowaj odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Może dojść, chociażby do termicznego rozszerzenia cieczy lub wejścia w reakcję z inną substancją.  Materiały te muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę i wilgotność. Ważna jest także ochrona przed promieniami słonecznymi.

Oprócz odpowiedniego przechowywania takich substancji pracownicy muszą mieć określoną wiedzę na ich temat. Powinni znać przede wszystkim reguły określające bezpieczne wejście do pomieszczeń z chemikaliami. Duże znaczenie mają też szkolenia, na których poznaje się m.in. zasady postępowania w sytuacji awaryjnej.

Marek Lewicki

Marek Lewicki

Absolwent inżynierii lądowej z wieloletnim doświadczeniem na placach budowy. W Sensis.pl odpowiada za merytoryczną weryfikację artykułów technicznych. Ceni sobie precyzję i rzetelność w przekazywaniu informacji.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *