Jak bezpiecznie przechowywać chemikalia w firmie ?

Kontakt z chemikaliami osoby nieuprawnionej może wiązać się z poniesieniem uszczerbku na zdrowiu. Niebezpieczne substancje powinny być przechowywane w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia dla ludzi. Co więcej, miejsce, w którym sie znajdą, musi dawać gwarancję optymalnych warunków do ich przechowywania.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych

Jeśli jesteś szefem firmy lub placówki edukacyjnej, w której gromadzi się środki niebezpieczne, przechowuj je roztropnie. Każdy taki materiał wymaga odpowiednich materiałów zabezpieczających – opakowań i zbiorników. Ogromne znaczenie mają również środki, transport oraz aparatura. Jeśli dopracujesz w najmniejszym szczególe sposób przechowywania chemikaliów, wzmocnisz bezpieczeństwo w firmie.

Bardzo duże znaczenie mają również meble, w którym trzyma się preparaty niebezpieczne. Najważniejsze z nich są szafy na chemikalia, które spełniają funkcję ochronną. Zapewniają bezpieczne przechowywanie substancji łatwopalnych, leków czy cieczy żrących. Chronią przed przypadkowym rozlaniem i uszkodzeniem się pudełek oraz innych opakowań. Niektórzy producenci oferują szafy dedykowane określonym gałęziom przemysłu i konkretnym branżom, np. placówkom medycznym.

Przechowujesz środki niebezpieczne? Musisz o tym pamiętać!

Przede wszystkim sprawdź wymagania prawne związane z przechowywaniem chemikaliów. Po drugie musisz wiedzieć, że konkretne preparaty wymagają przechowywania w specjalnych, dopasowanych do nich opakowaniach.

Jeśli kupujesz do swojej firmy szafy na chemikalia, wybieraj tylko takie produkty, które są zgodne z obowiązującymi przepisami. Najlepiej szukać firm, które oferują praktyczne rozwiązania dedykowane branży, w której działa Twoja firma. Wtedy zakupione meble czy opakowania na pewno będą przechowywane zgodnie z prawem i bezpiecznie.

Pamiętaj też o bezpiecznym napełnianiu pudełek, słoiczków czy innych opakowań chemikaliami. Zapewnij sobie dużo wolnej przestrzeni, aby w  razie rozlania cieczy zachowaj odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Może dojść, chociażby do termicznego rozszerzenia cieczy lub wejścia w reakcję z inną substancją.  Materiały te muszą mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę i wilgotność. Ważna jest także ochrona przed promieniami słonecznymi.

Oprócz odpowiedniego przechowywania takich substancji pracownicy muszą mieć określoną wiedzę na ich temat. Powinni znać przede wszystkim reguły określające bezpieczne wejście do pomieszczeń z chemikaliami. Duże znaczenie mają też szkolenia, na których poznaje się m.in. zasady postępowania w sytuacji awaryjnej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij