Wśród sprężarek wyróżnia się urządzenia olejowe i bezolejowe. Jak sama nazwa wskazuje, te drugie nie potrzebują oleju aby poprawnie działać, co to jednak oznacza w praktyce? Kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Jak działa sprężarka bezolejowa?
Jej cel jest taki sam jak w przypadku kompresora olejowego, czyli wytworzenie sprężonego powietrza. Mechanizm sprężania powietrza również wygląda bardzo podobnie, w zależności od budowy urządzenia, tyle że w sprężarce bezolejowej, na skutek zastosowania odpowiednich uszczelnień, olej nie przedostaje się do sprężonego powietrza.
Efektem pracy takiej sprężarki jest idealnie czyste powietrze, wolne od najdrobniejszych zanieczyszczeń i cząsteczek oleju. Ma to wielkie znaczenie w branży medycznej, farmaceutycznej, elektronicznej, spożywczej, optycznej, a więc wszędzie tam, gdzie nawet niewielkie zanieczyszczenia wpływają negatywnie na jakość produktu końcowego bądź zagrażają zdrowiu ludzi.
Czy sprężarka bezolejowa zawsze jest lepszym rozwiązaniem?
Profesjonalne sprężarki bezolejowe, dostępne między innymi na aerzen.com, zapewniają idealną czystość sprężonego powietrza. Są jednak drogie, zarówno w momencie zakupu, jak i późniejszej eksploatacji, więc jeśli dla działalności firmy czystość powietrza nie ma kluczowego znaczenia, inwestycja w tak kosztowny sprzęt nie ma większego sensu.
Ponadto istotnym jest, iż olej znajdujący się w sprężarce powoduje, iż sprężarka smarowana olejowo, gdzie olej bezpośrednio dostaje się do komory sprężania, jest bardziej efektywna energetycznie od swego bezolejowego odpowiednika. Przy rosnących cenach energii elektrycznej ten aspekt należy rozważyć.
Jaką sprężarkę kupić do domu?
Poza wielkimi, profesjonalnymi maszynami są też sprężarki do użytku domowego. Te urządzenia nie są już tak drogie, i jak najbardziej nadadzą się do prostych prac wykonywanych sporadycznie jak pompowanie kół, zmiana kół w samochodzie i kręcenie śrubami, napędzanie narzędzi pneumatycznych w garażu, przedmuchiwanie (np. części maszyn), malowanie i lakierowanie czy tynkowanie. Takie sprężarki zajmują mniej miejsca, więc da się je przechowywać nawet w niedużym garażu.
W olbrzymiej większości przypadków do użytku domowego i garażowego najlepszy będzie kompresor tłokowy. Kompresor śrubowy wymaga odpowiedniej temperatury pracy i jest przeznaczony do pracy ciągłej a kompresor łopatkowy będzie zwyczajnie zbyt drogi.
Warto pamiętać także o miejscu na zbiornik sprężonego powietrza. I tutaj producenci wychodzą naprzeciw, kompresory zazwyczaj wyposażone są już w zbiorniki powietrza. Polecamy kompresory ze zbiornikiem o pojemności od 50 do 100 litrów – to najbardziej uniwersalne pojemności.