Jak bezpiecznie ciąć blachę

Jak bezpiecznie ciąć blachę?

Cięcie blach jest konieczne w wielu sytuacjach. Na przykład gdy chcemy zbudować sobie jakiś regał, przygotować reperaturki do naprawy karoserii samochodu, naprawić pordzewiałe taczki czy dowolne inne urządzenie. Przy cięciu musimy się jednak dobrze zabezpieczyć, ponieważ inaczej możemy zrobić sobie dużą krzywdę.

Zagrożenie pęknięciem tarczy tnącej

Chyba najgorsze co może nas spotkać, to rozerwanie tarczy tnącej. Ta podczas pracy rozpędzona jest do prędkości ponad 11 tysięcy obrotów na minutę. W przypadku pęknięcia, jej fragmenty rozprysną się po całym otoczeniu jak odłamki granatu i niestety mogą doprowadzić nas do poważnych obrażeń, z zagrożeniem życia włącznie. Dlatego zawsze składajmy osłonę na szlifierkę, ograniczy to w dużym stopniu ryzyko. Pamiętajmy jednak, że nigdy nie należy ciąć ani szlifować czegokolwiek bez okularów ochronnych. Najlepiej natomiast kupić sobie pełną maskę na twarz, ponieważ dzięki temu ewentualne odłamki nie tylko nie będą mogły trafić nas w oczy, ale także uszkodzić innych jej fragmentów. Przykładowe maski możemy zobaczyć np. na stronie BHP Star. Odłamki mogą trafić nas też w ręce, brzuch i pozostałe części ciała. Tutaj przyda się kompletny kombinezon ochronny, wykonany z materiału trudnego do przecięcia lub przekucia. Warto również nosić porządne rękawice ochronne.

Trzymajmy maszynę mocno i pewnie

Podczas cięcia blach ważna jest też odpowiednia pozycja, która umożliwi nam pewne i silne trzymanie szlifierki. Dzięki temu, w razie odbicia, urządzenie nie wyrwie nam się z rąk. Do takiej sytuacji może dojść, gdy tniemy jakieś wcześniej zespawane elementy. Wewnątrz mogą być ukryte różne naprężenia, które zablokują nam tarczę podczas przecinania. Ponieważ osiąga ona wysokie obroty, jak również sam silnik, zgromadzona energia w jednym momencie zostanie przeniesiona na korpus maszyny i nasze ręce. Zawsze starajmy więc się trzymać maszynę obok siebie i koniecznie korzystajmy z rączki. Nigdy nie zdejmujmy osłony tarczy, to najgorsze co można zrobić! Większość szlifierek posiada możliwość ustawienia przycisku zasilania tak, by maszyna była cały czas uruchomiona. Starajmy się z tego nie korzystać, o wiele lepiej jest cały czas trzymać włącznik palcem. Wtedy, gdyby urządzenie wyrwało się nam z rąk, tarcza po chwili sama się zatrzyma.

Jak możemy się przekonać, cięcie blach szlifierką wymaga bardzo dobrego przygotowania. Nie zapomnijmy o zasadach BHP, takich jak noszenie okularów lub maski ochronnej, warto mieć też kombinezon odporny na przecinanie i rękawice z podobnego materiału. Podczas pracy zajmujmy zawsze stabilną pozycję, by nie ryzykować, że w razie zablokowania tarczy maszyna wyrwie się nam z rąk.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij