Pompa ciepła – działanie, cena, co to jest?

Ogrzewanie domu piecem gazowym, piecem na pellet lub piecem na ekogroszek odchodzi do przysłowiowego lamusa. Coraz więcej osób budujących w tym momencie dom lub planujących jego budowę, planuje ogrzewać go przy pomocy tzw. pompy ciepła. Nic w tym dziwnego! Jest ona uważana za urządzenie przyszłościowe i ekologiczne, które na dodatek fenomenalnie sprawdza się, funkcjonując w symbiozie z instalacją fotowoltaiczną. Czy faktycznie warto się na nią zdecydować? Jak działa i przede wszystkim jaka jest jej cena? O tym wszystkim w dalszej części artykułu. Zainteresowanych zachęcamy do lektury.

Pompa ciepła – co to?

Pompy ciepła to rozwiązanie uważane za jedno z najbardziej oszczędnych, a przy tym ekologicznych i efektywnych sposobów na jednoczesne ogrzanie budynku oraz wody. Ich wciąż rosnąca popularność absolutnie nie zadziwia. Jest ona podyktowana poniekąd troską naszych rodaków o środowisko, ale także inflacją, efektem której są coraz to droższy gaz czy węgiel.

Działanie pompy ciepła – co warto wiedzieć zanim się na nią zdecydujesz?

Działanie pompy ciepła jest wbrew pozorom banalnie proste. Działa ona na zasadzie podobnej do działania znajdującej się w każdym domu lodówki. Jedynym co je różni jest fakt, że pompa grzeje, a ta druga chłodzi.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy różne rodzaje pomp ciepła. Są to pompy typu:

  • powietrze,

  • powietrze – woda,

  • grunt.

Z racji tego, że jako źródło ciepła wykorzystują one OZE (odnawialne źródła energii), tj. ziemię, wodę i powietrze, są w pełni ekologiczne. Cecha ta przypadnie do gustu wszystkim Polakom dbającym o jak najlepszą kondycję środowiska.

Najczęściej wybieranym przez właścicieli nieruchomości jednorodzinnych rozwiązaniem jest – działająca na zasadzie klimatyzatora rewersyjnego – pompa ciepła powietrzna. Kolejna pod względem popularności jest pompa ciepła powietrze woda.

Pompa ciepła – ile kosztuje taka forma ogrzwania?

Montowane w dopiero co budujących się domach pompy ciepła są rozwiązaniem, które jest w stanie naprawdę w odczuwalny sposób zmniejszyć koszty ich ogrzewania zimą. Oczywiście, nie da się zataić informacji, że urządzenie samo w sobie do tanich się nie zalicza. Cieszy jednak fakt, że rząd wspiera osoby decydujące się na to ekologiczne rozwiązanie poprzez projekt o nazwie ‘Moje Ciepło’. W ramach tego projektu, osoby które zainwestowały w 2021 roku w pompę ciepła dla domu jednorodzinnego, mogą liczyć na obniżenie wysokości kosztów kwalifikowanych inwestycji o całe 30%.

Ciekawostka! 45% – dokładnie o tyle mogą obniżyć koszty kwalifikowane inwestycji w pompę ciepła osoby legitymujące się Kartą Dużej Rodziny.

Marek Lewicki

Marek Lewicki

Absolwent inżynierii lądowej z wieloletnim doświadczeniem na placach budowy. W Sensis.pl odpowiada za merytoryczną weryfikację artykułów technicznych. Ceni sobie precyzję i rzetelność w przekazywaniu informacji.

Artykuły: 328

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *