Pompa ciepła – działanie, cena, co to jest?

Ogrzewanie domu piecem gazowym, piecem na pellet lub piecem na ekogroszek odchodzi do przysłowiowego lamusa. Coraz więcej osób budujących w tym momencie dom lub planujących jego budowę, planuje ogrzewać go przy pomocy tzw. pompy ciepła. Nic w tym dziwnego! Jest ona uważana za urządzenie przyszłościowe i ekologiczne, które na dodatek fenomenalnie sprawdza się, funkcjonując w symbiozie z instalacją fotowoltaiczną. Czy faktycznie warto się na nią zdecydować? Jak działa i przede wszystkim jaka jest jej cena? O tym wszystkim w dalszej części artykułu. Zainteresowanych zachęcamy do lektury.

Pompa ciepła – co to?

Pompy ciepła to rozwiązanie uważane za jedno z najbardziej oszczędnych, a przy tym ekologicznych i efektywnych sposobów na jednoczesne ogrzanie budynku oraz wody. Ich wciąż rosnąca popularność absolutnie nie zadziwia. Jest ona podyktowana poniekąd troską naszych rodaków o środowisko, ale także inflacją, efektem której są coraz to droższy gaz czy węgiel.

Działanie pompy ciepła – co warto wiedzieć zanim się na nią zdecydujesz?

Działanie pompy ciepła jest wbrew pozorom banalnie proste. Działa ona na zasadzie podobnej do działania znajdującej się w każdym domu lodówki. Jedynym co je różni jest fakt, że pompa grzeje, a ta druga chłodzi.

Rodzaje pomp ciepła

Wyróżniamy różne rodzaje pomp ciepła. Są to pompy typu:

  • powietrze,

  • powietrze – woda,

  • grunt.

Z racji tego, że jako źródło ciepła wykorzystują one OZE (odnawialne źródła energii), tj. ziemię, wodę i powietrze, są w pełni ekologiczne. Cecha ta przypadnie do gustu wszystkim Polakom dbającym o jak najlepszą kondycję środowiska.

Najczęściej wybieranym przez właścicieli nieruchomości jednorodzinnych rozwiązaniem jest – działająca na zasadzie klimatyzatora rewersyjnego – pompa ciepła powietrzna. Kolejna pod względem popularności jest pompa ciepła powietrze woda.

Pompa ciepła – ile kosztuje taka forma ogrzwania?

Montowane w dopiero co budujących się domach pompy ciepła są rozwiązaniem, które jest w stanie naprawdę w odczuwalny sposób zmniejszyć koszty ich ogrzewania zimą. Oczywiście, nie da się zataić informacji, że urządzenie samo w sobie do tanich się nie zalicza. Cieszy jednak fakt, że rząd wspiera osoby decydujące się na to ekologiczne rozwiązanie poprzez projekt o nazwie ‘Moje Ciepło’. W ramach tego projektu, osoby które zainwestowały w 2021 roku w pompę ciepła dla domu jednorodzinnego, mogą liczyć na obniżenie wysokości kosztów kwalifikowanych inwestycji o całe 30%.

Ciekawostka! 45% – dokładnie o tyle mogą obniżyć koszty kwalifikowane inwestycji w pompę ciepła osoby legitymujące się Kartą Dużej Rodziny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij