Jak zamienić stary budynek w energooszczędny obiekt?
Wielu właścicieli starych budynków zastanawia się, co zrobić, aby jego budynek przekształcić w energooszczędny obiekt. Właściwie każdy inwestor podczas remontu stara się wprowadzić zmiany, które mają na celu zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła a jednocześnie wzrost energooszczędności takiego budynku.
Co warto zmienić aby zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła?
Na początku każdy inwestor zajmuje się przegrodami zewnętrznymi. W celu zmniejszenia współczynnika przenikania należy dobrze zaizolować ściany zewnętrzne. Dobrym izolatorem, który szybko można położyć na ścianę jest styropian oraz popularna wełna mineralna.
Kolejnym etapem izolacji jest wymiana starych okien na nowe okna dwu- lub nawet trzyszybowe. Następnie warto zaizolować strop. Mało osób sobie zdaje sprawę z tego, że najwięcej ciepła “ucieka do góry”. Dzięki izolacji przegród możemy zaoszczędzić wiele energii w budynku.
Co oprócz izolacji warto zastosować w budynku?
Oprócz izolacji budynku, kolejnym krokiem do powstania budynku energooszczędnego są nowe instalacje centralnego ogrzewania oraz wentylacji, dzięki którym następuje odzysk ciepła. Najlepszą inwestycją w naszym budynku, dzięki której możemy zaoszczędzić dużo energii cieplnej jest rekuperator.
Czym jest i jaka jest istota działania rekuperatora? Rekuperator to po prostu wentylacja mechaniczna wspomagana przez wymiennik ciepła. Dzięki rekuperacji oprócz takich zalet, jak odzysk ciepła i wymiana powietrza w pomieszczeniu, możemy usunąć wiele mikroorganizmów, które są zatrzymywane na filtrze znajdującym się przed wymiennikiem, który jest elementem takiej instalacji.
Jak działa rekuperacja?
W rekuperatorze następuje ogrzanie powietrza świeżego ciepłem powietrza zużytego, które wyciągane jest przez kanały wywiewne z poszczególnych pomieszczeń. Odzysk ciepła możemy wykorzystać jednocześnie do ogrzania świeżego powietrza, co jest dodatkową zaletą tego rozwiązania.
Taki proces sprawia, że budynek wymaga o wiele mniej energii do ogrzania powietrza. Po ogrzaniu powietrza za pośrednictwem wymiennika ciepła, ciepłe powietrze jest nawiewane przez nawiewniki, które zlokalizowane są w suficie.
Czy można stosować rekuperację w starych budynkach?
Stosowanie rekuperacji w starych budynkach jest coraz bardziej powszechne. Dzięki odpowiedniemu nakładowi finansowemu możemy odzyskać ciepło z zużytego powietrza wyciąganego z kuchni, łazienki czy innych pomieszczeń, które emitują sporo powietrza o dość wysokiej temperaturze. Wiele firm ma w swojej ofercie montaż takiej instalacji, warta przyjrzenia się jest choćby oferta białostockiej firmy Bartosz: http://www.bartoszwentylacja.com.pl/oferta/rekuperacja.
Wielu właścicieli zastanawia się, czy w ogóle jest możliwe zamontowanie przewodów wentylacyjnych, które są niezbędne w rekuperacji w tak zwanym starym budownictwie. Warto zaznaczyć, że system rekuperacji można zamontować na poddaszu, gdzie jest wiele miejsca do rozprowadzenia kanałów nawiewnych i wywiewnych.
Jak widać, rekuperatory możemy zamontować w starszych budynkach bez dewastacji pomieszczeń. Trzeba tylko zadbać o przygotowanie poddasza oraz odpowiednią izolację budynku.
Rekuperator a komfort użytkowników pomieszczeń
Oprócz zaoszczędzenia pieniędzy na ogrzewanie domu rekuperacja sprawia, że użytkownicy domu czują się o wiele lepiej dzięki ciągłej wymianie powietrza. Zaletą systemu rekuperacji jest dodatkowo między innymi szybsze schnięcie umytych podłóg i prania oraz usuwanie zbędnej wilgoci z powietrza.
Dzięki sprawnemu usuwaniu wilgoci z powietrza chronimy nasze ściany przed zawilgoceniem. Kolejnym atutem rekuperatora jest brak tworzenia się skroplin na wewnętrznych szybach okna.
Czy system rekuperacji jest drogi?
Wiele osób zadaje sobie to właśnie pytanie planując modernizację starego budynku. Na system rekuperacji składa się koszt zakupu takich elementów instalacji, jak centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła, kanały, izolacje i system sterowania centralą.
Następnym kosztem podczas takiej inwestycji to koszt montażu, tutaj możemy wybrać dobrą ofertę z pośród wielu firm, które są na rynku.
Całkowity koszt systemu rekuperacji na budynku o powierzchni 180m2 to około 20000 zł. Jest to więc skuteczny, ale nietani sposób na odzysk ciepła. Odpowiedni dla tych, którzy traktują go jako poważną inwestycję w zdrowie i komfort życia/pracy.