Odzież robocza – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie

Odzież robocza – na co zwrócić uwagę przy jej zakupie

Odzież robocza to jak sama nazwa wskazuje, odzież przeznaczona do noszenia podczas wykonywania pracy. Odzież robocza ma za zadanie zwiększyć komfort pracownika w czasie wykonywania obowiązków, a także pełni funkcję ochronną. Warto jednak pamiętać, że odzież robocza i ochronna nie są tym samym, chociaż wielu z nas myli te pojęcia. Należy poznać cechy dobrej odzieży roboczej, by móc wybrać sprawdzone i polecane modele.

Czym jest odzież robocza?

Odzież robocza to strój, który nosimy w pracy. Wiele zawodów wymaga wykonywania czynności, które potrzebują odpowiedniego ubrania. Odzież robocza może zastępować prywatną odzież pracownika i być sposobem na reprezentację firmy – taki typ ubrań można zobaczyć u pracowników MPK, banków czy pracowników różnych sklepów. 

Jest również drugi typ odzieży roboczej, która ma chronić pracownika przed zniszczeniem ubrań prywatnych, zabezpieczać go przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i zapewniać komfort podczas wykonywania czynności. Stosuje się ją u pracowników narażonych na zabrudzenia w pracy oraz takich, którzy wychodzą na zewnątrz i wykonują tam swoje obowiązki. 

Ubrania robocze nie wymagają posiadania specjalnych certyfikatów jakości, w przeciwieństwie do typowej odzieży ochronnej. Z tego powodu można dowolnie dopasować ich stylistykę do typu i rodzaju wykonywanej pracy.

Czym kierować się przy zakupie odzieży roboczej?

Przepisy BHP mówią o tym, że zakup odzieży roboczej i zapewnienie jej pracownikowi leży w gestii pracodawcy. To on powinien wybrać typ odzieży adekwatny do wykonywanych w miejscu pracy czynności. 

W niektórych przypadkach możliwy jest zakup ubrań roboczych przez pracownika, jednak pracodawca powinien zwrócić mu związane z tym koszty. Wybierając odzież roboczą w szczególności należy zwrócić uwagę na jej wykorzystanie – dobre są ubrania, z których można odpinać poszczególne warstwy, w zależności od pory roku. Istotną kwestią jest również wybór odpowiedniego materiału. 

Dominuje odzież wykonana z bawełny, ponieważ jest naturalna i przewiewna, nie powodując reakcji alergicznych. Bawełna z domieszką włókna syntetycznego wykazuje lepsze właściwości wodoodporne i łatwiej z niej usunąć plamy pozostawiane przez tłuste substancje. 

Odzież z polipropylenu czy stylonu sprawdza się jako np. odzież o charakterze jednorazowym. Podczas kupowania odzieży należy zwracać uwagę również na jej praktyczne zastosowanie – w pracy mogą przydać się dodatkowe kieszonki czy odblaski, które znacznie ułatwią codzienną pracę.

Gdzie kupować odzież roboczą?

Odzież robocza może być kupowana w specjalnych sklepach z materiałami BHP. Pracodawcy jednak zamawiają ją bezpośrednio w różnego rodzaju pracownikach lub przez dystrybutorów. Dzięki temu można łatwo zakupić dowolną ilość odzieży w różnorodnych rozmiarach, a przy tym cena jest nieco niższa. 

Oszczędnością czasu jest również zakup wybranej odzieży przez Internet. Wielu pracodawców zamawia odzież dla pracowników, która jest szyta na wymiar. Dotyczy to ubrań mających podkreślać charakter firmy oraz takich, które zawierają na sobie logo firmy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij