Rozwój współczesnej technologii pozwala na korzystanie z coraz większej ilości ekologicznych i wydajnych systemów grzewczych. Jednym z nich są pompy ciepła, które sprawdzą się zarówno w nowo powstałych, jak i starszych budynkach. Ich instalacja to rozwiązanie zyskujące na coraz większej popularności. Podpowiadamy, skąd wynika zainteresowanie pompami ciepła i na jakiej zasadzie funkcjonują.
Pompy ciepła – co warto o niech wiedzieć?
Pompy ciepła stanowią nowoczesne rozwiązanie, jednak wbrew pozorom mechanizm ich działania nie należy do skomplikowanych. Tego rodzaju technologia pozwala na odwracanie kierunku przechodzenia ciepła. Dzięki temu pompa sprawia, że podczas chłodniejszych miesięcy w roku wnętrze budynku pozostaje ogrzane i komfortowe. Ponadto daje możliwość taniego podgrzewania wody użytkowej. Urządzenie pobiera ciepło z przestrzeni zewnętrznej i transportuje je do wybranych pomieszczeń. W zależności od upodobań oraz możliwości energia cieplna może pochodzić z kilku źródeł takich jak powietrze, woda lub grunt. Ta ostatnia opcja stanowi najczęstszy wybór wśród Polaków, co wynika z panujących w naszym kraju warunków klimatycznych. Jest to wariant wymagający instalacji kolektora gruntowego lub przeprowadzenia odwiertów pionowych na odpowiedniej głębokości. Montaż pompy wykorzystującej powietrze jest nieco prostszy. Takie urządzenie nie wymaga wykonywania odwiertów lub kopania studni.
Pompa ciepła – z czego się składa?
Niezależnie od rodzaju pobieranej energii każda nowoczesna pompa ciepła posiada zbliżoną do siebie konstrukcję. W większości przypadków największą różnicę stanowi połączenie ze źródłem energii. Na nowoczesne pompy ciepła składają się takie elementy jak:
- parownik – element pobierający ciepło z wybranego źródła i oddający je czynnikowy chłodniczemu.
- sprężarka – jest to urządzenie umożliwiające wzrost ciśnienia gazu, co przekłada się skraplanie i wydzielanie odpowiednich ilości ciepła. Wydajne pompy zawierają sprężarki zamykające się w szczelnym przedziale. Dzięki temu gwarantują wysoką szybkość podgrzewania oraz generowanie niewielkiego hałasu.
- skraplacz – urządzenie, dzięki któremu ciepło z gorącego gazu może zostać przeniesione do wody.
- rozprężacz – zawór przejmujący czynnik roboczy ze skraplacza i obniżający jego ciśnienie. Dzięki niemu ciepło w stanie ciekłym dostaje się z powrotem do parownika, a pompa kontynuuje swój cykl grzewczy. Większość modeli pomp zawiera zawory elektroniczne, które zwiększają wydajność tego typu urządzeń.
Tryby pracy pompy ciepła
W zależności od potrzeb i możliwości pompa ciepła może stanowić jedyne źródło grzewcze dla budynku lub współpracować z innymi urządzeniami, na przykład z kotłem centralnego ogrzewania. Z tego powodu wyróżnia się kilka trybów pracy pomp ciepła, są to:
- tryb monowalentny – przy takim rozwiązaniu pompa stanowi jedyne źródło ciepła grzewczego dla całego budynku. Taka opcja oznacza całkowitą rezygnacje z tradycyjnych i kosztownych systemów ogrzewania. Stanowi idealne rozwiązanie dla budynków o wysokim standardzie energetycznym.
- tryb monoenergetyczny – w tym trybie pompa ciepła działa z dodatkowym energetycznym źródłem energii, na przykład z grzałką lub kotłem elektrycznym. Jest to opcja stosowana przy pompach wykorzystujących powietrze i wodę. Pozwala na pokrycie większości rocznego zapotrzebowania na ciepło.
- tryb biwalenty alternatywny – w takim przypadku pompa ciepła dostarcza ciepło do określonej temperatury zewnętrznej, kiedy ta staje się zbyt niska do pracy dołącza się inne źródło ciepła.
- tryb biwalenty równoległy – podobnie jak w przypadku tryby alternatywnego pompa wytwarza ciepło do określonej temperatury zewnętrznej. Ten model ogrzewania gwarantuje większy udział pompy w rocznej produkcji ciepła.
Pompy ciepła – dlaczego warto w nie inwestować?
Korzystanie z pomp ciepła to rozwiązanie wykazujące szereg zalet. Oczywistą z nich jest możliwość całkowitego lub częściowego uniezależnienia od tradycyjnych form ogrzewania. Dzięki temu osoby, które zdecydowały się na ich instalacje oszczędzają naprawdę duże kwoty. Kolejna zaleta pomp to ich wielofunkcyjność, mogą być wykorzystane jako alternatywa dla centralnego ogrzewania oraz do podnoszenia temperatury wody użytkowej. Osoby, które zdecydowały się na takie rozwiązanie przyczyniają się do emisji mniejszej ilości gazów cieplarnianych. Z tego powodu mogą liczyć na dotacje, które są przyznawane w celu likwidacji smogu. Dzięki temu koszt instalacji pomp staje się znacznie mniejszy, a inwestycja zwraca się w znacznie krótszym czasie.