wentylacja mechaniczna

Dom wolny od alergenów – czy to możliwe?

Zanieczyszczenie powietrza w domu związane jest z prowadzoną w nim aktywnością. Bowiem najwięcej zanieczyszczeń, czyli pary wodnej i dwutlenku węgla wytwarza człowiek. Zanieczyszczenia z zewnątrz, wytwarzane przez sprzęty, kurz, a także emitowane szkodliwe fale powodują zwiększenie ilości szkodliwych substancji i wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Dlatego wentylacja grawitacyjna nie jest dobrym rozwiązaniem dla alergików. Warto więc zastanowić się, czy można stworzyć dom wolny od alergenów?

Wentylacja grawitacyjna w domu – czy może działać sprawnie?

wentylacja alergeny

Działanie wentylacji grawitacyjnej oparte jest na pionach wentylacyjnych i kratkach nawiewnych oraz wywiewnych, kominach wentylacyjnych, a także zastosowanych szczelinach wentylacyjnych w drzwiach oraz nawiewnikach w oknach, bądź systemach uchylnych skrzydeł, dzięki którym można przewietrzyć pomieszczenie. Skuteczna wymiana powietrza zachodzi w temperaturze 12 stopni i niższej, niestety docierające do budynku powietrze nie jest ogrzewane i trafia do pomieszczenia dokładnie w takiej temperaturze w jakiej zostało pozyskane z zewnątrz. W dodatku, jeśli nie stosuje się filtrów powietrza do domu trafia wszystko to, co znajduje się w atmosferze, a więc pyły zawieszone, a także alergeny, wirusy i bakterie. To zdecydowanie nie jest zdrowe środowisko dla kogokolwiek, a tym bardziej dla osoby, która jest alergikiem. Dlatego tak ważne jest zdecydowanie się na wentylację mechaniczną, najlepiej na etapie projektu domu, bądź stanu surowego zamkniętego. Warto wiedzieć, że jeśli zostały już wykonane kominy wentylacyjne muszą być w większości zaślepione, aby wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła mogła działać. Pozostaje jedynie komin do odprowadzania spalin, jeśli w domu stosuje się kocioł grzewczy elektryczny bądź gazowy.

Wentylacja mechaniczna w domu – jak ją zaplanować, aby zapewniała zdrowe środowisko do życia?

Trzeba wiedzieć, że wentylacja mechaniczna musi być właściwie zaprojektowana. Aby do pomieszczenia nie dostawały się groźne bakterie, a w kanałach wentylacyjnych nie powstawały grzyby konieczne jest ich zaizolowanie i poleca się zastosowanie dodatkowego urządzenia, które aktywnie oczyszcza powietrze w kanałach nawiewnych dzięki promieniowej jonizacji katalitycznej. Metoda RCI ogranicza ilość mikrobiologicznych zanieczyszczeń, w tym groźnych dla zdrowia wirusów, bakterii, grzybów i roztoczy. Jonizacja skutecznie redukuje również szkodliwe dla zdrowia jony dodatnie emitowane przez urządzenia elektryczne. Pomocna może być również dobra izolacja kanałów stalowych wełną mineralną. Kanały wentylacyjne: stalowe lub polipropylenowe to jednak nie wszystko, gdyż istotne jest zastosowanie filtrów wewnątrz rekuperatora przy wymienniku ciepła.

Wentylacja w domu – skutecznie działające filtry, oczyszczające z cząstek stałych i zanieczyszczeń mikrobiologicznych

Wentylacja mechaniczna nie mogłaby sprawnie działać bez dobrych filtrów. W przypadku domów osób cierpiących na alergie stosuje się filtry klasy F7 (niekiedy nawet HEPA), które nie tylko wyłapują kurz czy roztocza, ale również bakterie, wirusy i pyłki, będące źródłem alergii. Na rynku dostępne są trzy rodzaje filtrów stosowanych w rekuperatorach: mogą być wykonane z poliestru, z włókna szklanego, bądź zawierać cząstki aktywnego węgla. Szczególnie te ostatnie działają skutecznie, gdyż pochłaniają nie tylko bakterie, wirusy i grzyby, ale również wszystkie intensywne zapachy. Oczywiście należy pamiętać o ich regularnej wymianie. Trzeba to robić co dwa lub trzy miesiące, w zależności od jakości powietrza w danej okolicy. Dzięki temu można zapewnić efektywne działanie rekuperatora.

Suche i zbyt wilgotne powietrze wrogiem alergika

Warto pamiętać, że rekuperator sprzyja utrzymywaniu wewnątrz pomieszczenia wilgotności poniżej 45%, ale nie niższej niż 40%, która jest najzdrowsza i zapewnia poczucie najwyższego komfortu. Oczywiście efektywne działanie wentylacji w domu związane jest z regularną wymianą filtrów.

Zbyt wilgotne powietrze powoduje namnażanie bakterii, wirusów i grzybów, a także alergenów. Z kolei zbyt suche wiąże się z dolegliwościami takimi jak senność, bóle głowy, czy pieczenie spojówek. Dlatego nie tylko w środowisku pracy, ale również w domu trzeba zadbać o właściwą wentylację.

Dodatkowo warto pamiętać, że dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej można zaoszczędzić znacząco na energii grzewczej i zastosować piec o mniejszej mocy, gdyż dzięki odzyskowi ciepła, nie jest potrzebne tak intensywne ogrzewanie jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Oszczędza się także na stolarce okiennej i można posiadać okna bez nawiewników oraz okna bez skrzydeł, które zapewniają większą ilość światła, a jak wiadomo więcej światła to również lepsze samopoczucie. Przy wentylacji mechanicznej można zastosować okna nieotwieralne, to bardzo istotna korzyść. Nie tylko niższy koszt zakupu czy mniej hałasu z zewnątrz, ale też nie nawiewanie zanieczyszczeń, w tym alergenów, które są filtrowane przez rekuperator. W okresie letnim to również brak problemu z insektami wlatującymi do domu. Dzięki temu osoby uczulone nie muszą się martwić o ukąszenia komarów czy os, przynajmniej w swoim domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij