Szalunki a bezpieczeństwo pracy – kluczowe aspekty

Większość prac budowlanych wymaga zastosowania szalunków. Pomagają stworzyć przeróżne konstrukcje – ścienne, fundamentowe, schodowe, są więc muszą być obecne na każdym placu budowy. Pamiętajmy jednocześnie, że praca z nimi wymaga zachowania ostrożności, żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pracy. Jakie aspekty są tu szczególnie ważne?

Znaczenie szalunków w kontekście bezpieczeństwa pracy

Na placu budowy wykonuje się wiele różnych zadań, czasem w tym samym momencie. Wszystkie one są istotne, zwłaszcza wykonywanie szalunków, czyli tymczasowych konstrukcji, do których wlewa się beton, by uzyskał on pożądany kształt i wytrzymałość. Szalunki są absolutną podstawą do stworzenia konstrukcji żelbetowych, na przykład stropów, do których używa się szalunki stropowe. Tak samo wygląda to w przypadku fundamentów, ścian nośnych, słupów itp. Nie ma więc wątpliwości, że mają one ogromne znaczenie w budownictwie, z tego względu powinny być też odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane, aby zapobiegać wypadkom i zwiększać ogólne bezpieczeństwo pracowników. 

Jednym z ważniejszych aspektów jest odpowiednie dobranie szalunków, w przeciwnym razie praca może być utrudniona, głównie ze względu na brak stabilności i nośności konstrukcji. Równie ważne jest to, jak przebiegnie montaż oraz demontaż szalunków. Muszą być one odpowiednio ustawione, a po skończonej pracy zaś rozebrane, tak żeby ewentualne błędy nie stwarzały zagrożeń. Niezwykle istotne jest, aby te zadania wykonywali przeszkoleni pracownicy, gwarantuje to najważniejsze – trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji. 

Standardy i regulacje dotyczące szalunków

BHP ma znaczenie w każdej dziedzinie, ale to szczególnie w takich obszarach jak budownictwo jego ważność jest nie do przecenienia. Dzięki przestrzeganiu przepisów BHP praca przebiega bez zakłóceń i przykrych wydarzeń. Tak to wygląda oczywiście również w przypadku stosowania szalunków. Wiadomo, że zawsze podstawą jest instrukcja techniczna montażu, która musi zostać dostarczona przez producenta deskowania, niemniej pewne reguły obowiązują zawsze, niezależnie od tego, z jakiego rodzaju szalunku korzystamy. 

Jedną z ważniejszych jest kwestia dotycząca miejsca montażu. Trzeba tu wyznaczyć strefę niebezpieczną. W tym celu wykorzystuje się stojaki lub inny typ ogrodzenia, zachowując odpowiednią 6-metrową odległość od zewnętrznej linii rzutu deskowania na powierzchnię terenu. Montaż zawsze powinni przeprowadzać tylko odpowiednio przeszkoleni do tego pracownicy, nie dowolnie wybrane osoby.

Osoby te powinny przejść minimum 8-godzinny instruktaż stanowiskowy, w czasie którego poznają teoretyczne i praktyczne zagadnienia. Po takim szkoleniu osoby odpowiedzialne za montaż i demontaż szalunków wiedzą, jak należy zabezpieczyć szalunki, czym grozi używanie uszkodzonych elementów szalunkowych, jak również ich nieprawidłowe użytkowanie. Zyskują również wiedzę o tym jak ważna jest konserwacja i regularne przeglądy szalunków wykonane zgodnie z zaleceniami producenta. Zdają sobie też sprawę z tego, z jakim ryzykiem wiąże się nieuwzględnienie odpowiednich zabezpieczeń, na przykład krawędzi, brak stosowanych barier ochronnych czy źle zamontowane balustrady.

Najczęstsze zagrożenia związane z pracą z szalunkami

Zagrożeń związanych z pracą z szalunkami jest wiele. O wszystkich należy pamiętać, aby nie przydarzyły się podczas budowlanych prac, ponieważ zaniedbanie odpowiednich zasad grozi poważnymi konsekwencjami. Najczęściej zdarzają się błędy podczas montażu i demontażu, o czym już wspominaliśmy. Pracownicy albo nie znają instrukcji, albo nie stosują się do jej zaleceń lub działają w pośpiechu.

Kolejnym zagrożeniem, o którym już wcześniej wspomnieliśmy, a które jest niezwykle istotne jest niewłaściwy dobór szalunków, co może skończyć się poważnymi problemami z utrzymaniem stabilności i nośności konstrukcji.

Pod żadnym pozorem do stawiania szalunków nie można używać uszkodzonych elementów szalunkowych. Jeszcze zanim więc rozpoczniemy prace, dokładnie oceńmy, w jakim są one stanie. 

Częste błędy zdarzają się też podczas zabezpieczenia szalunków, gdy staramy się je ochronić przed wpływem czynników atmosferycznych. Musimy używać w tym celu takich materiałów zabezpieczających, jak taśmy, linie, siatki czy daszki przeciwsłoneczne. Nierzadko też brakuje odpowiednich zabezpieczeń w newralgicznych miejscach, jak przy krawędzi, przez co łatwo w takim miejscu o upadek. 

To, na co należy zwrócić uwagę, to także błędy podczas użytkowania i konserwacji szalunków. Takie postępowanie może prowadzić do awarii, jak również uszkodzeń konstrukcji, a w konsekwencji groźnych wypadków.

Dobre praktyki i środki zapobiegawcze

Pamiętajmy o tym, aby w naszych działaniach związanych z szalunkami stosować dobre praktyki i środki zapobiegawcze. Minimalizuje to ryzyko groźnych wypadków. Ogromne znaczenie mają szkolenia BHP, które krok po kroku wyjaśniają, jak należy się obchodzić z szalunkami i jakie zabezpieczenia są niezbędne. Każda osoba pracująca przy szalunkach musi przejść odpowiednie szkolenie w tym zakresie.

Kolejnym czynnikiem jest prawidłowy dobór akcesoriów szalunkowych, pasujących do konkretnego projektu budowlanego. Niech cena nie będzie jedyny kryterium naszego wyboru, postawmy na jakość i bezpieczeństwo, dlatego też zainwestujmy na przykład w niezawodne systemowe podesty do szalunków. Sprawdzą się w większości zadań.

Nie mniej ważna jest konserwacja szalunków i wszystkich związanych z nim elementów, aby służyły bez przeszkód przez długi czas, zapewniając pełne bezpieczeństwo.

Szalunki a bezpieczeństwo pracy to podstawowe zagadnienie budowlane, o którym zawsze trzeba pamiętać. Każdy konstruktor powinien wziąć sobie te rady do serca!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij