Sprzedaż nieruchomości ze spadku przed upływem 5 lat

Sprzedaż nieruchomości ze spadku przed upływem 5 lat od jej nabycia przez spadkodawcę wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku. W praktyce oznacza to, że gdy spadkodawca posiadał nieruchomość przez wiele lat, zanim doszło do dziedziczenia, podatku nie trzeba będzie płacić.

Po jakim czasie można sprzedać mieszkanie odziedziczone w spadku?

Nie każdy spadkobierca decyduje się na zatrzymanie odziedziczonej nieruchomości. Sprzedaż nieruchomości ze spadku to nie tylko atrakcyjna finansowo opcja, ale niekiedy jedyna możliwość na uniknięcie różnorodnych problemów związanych z dziedziczeniem.

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania, można zrealizować niemal od razu, jednak jeszcze do niedawna przepisy podatkowe wymuszały na spadkobiercach konieczność odłożenia transakcji w czasie. 

Przepisy stale się zmieniają. W 2019 r. nastąpiła znaczna zmiana w przepisach dotyczących opodatkowania sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku. 5-letni termin, w którym sprzedający musi liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od odpłatnego zbycia nieruchomości, liczony jest obecnie od nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, a nie jak niegdyś przez spadkobiercę. – mówi Piotr Czuba, współzałożyciel marki Skup.io oferującej usługi szybkiej sprzedaży nieruchomości za gotówkę w Polsce.

Regulacje wprowadzone 1 stycznia 2019 r. stanowią, że zbycie nieruchomości odziedziczonej w spadku, nie będzie opodatkowane 19% podatkiem od dochodu ze sprzedaży, jeżeli od nabycia lub wybudowania nieruchomości przez spadkodawcę, do momentu sprzedaży przez spadkobiercę minęło 5 lat. 

To w praktyce oznacza, że wielu spadkobierców będzie mogło zbyć nieruchomość od razu po jej odziedziczeniu. Jeżeli spadkodawca kupił nieruchomość wiele lat wcześniej, nie trzeba martwić się o niekorzystne kwestie podatkowe.

Choć od zmiany przepisów minęło już kilka lat, wciąż dla wielu osób temat, jakim jest sprzedaż nieruchomości ze spadku przed upływem 5 lat, w odniesieniu do kwestii podatkowych, wciąż jest świeży. Jednak nic w tym dziwnego, bo najczęściej zgłębiamy go dopiero gdy zajdzie taka potrzeba, czyli w momencie gdy dochodzi do dziedziczenia nieruchomości.

Na co dzień pomagamy osobom, którym zależy na tym, aby sprzedaż odziedziczonego mieszkania przeprowadzić możliwie najszybciej. Dopiero w toku rozmowy, dowiadują się od naszych doradców, że podatku od sprzedaży nie będą zobowiązani płacić. A to przecież spora część ceny sprzedaży! Prawo jest więc teraz przychylniejsze dla spadkobierców i dla szybkiej sprzedaży nieruchomości. – dodaje Łukasz Pawłowski 

A w bardzo wielu przypadkach to właśnie sprzedaż jest najlepszym rozwiązaniem, dla osób które dziedziczą nieruchomości. 

Sprzedaż nieruchomości ze spadku przed upływem 5 lat – o czym trzeba pamiętać?

Na sprzedaż odziedziczonego mieszkania nie trzeba wcale czekać. Transakcję można zrealizować niemal od razu – nie ma ku temu żadnych ograniczeń 

– Sprzedaż nieruchomości ze spadku to swobodna decyzja nowego właściciela – spadkobiercy lub spadkobierców, gdy nieruchomość dziedziczy wspólnie kilka osób. Nie ma żadnego problemu, aby transakcję przeprowadzić w krótkim czasie. Bardzo często pomagamy naszym klientom sprzedać nieruchomość w trybie natychmiastowym. Wielu spadkobiercom właśnie na tym zależy, aby sprzedaż przeprowadzić sprawnie, tak by sprawy związane ze spadkiem nie ciągnęły się w nieskończoność. wyjaśnia współwłaściciel Skup.io. – Spadkobiercy powinni pamiętać jedynie o tym, aby potwierdzić swoje prawo do spadku w sądzie lub u notariusza, jest to wymagane, aby przeprowadzić transakcję sprzedaży. – dodaje.

Co więcej, jeżeli spadkobierca decyduje się na sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat, co nakłada na niego konieczność zapłaty podatku, zawsze pozostaje mu jeszcze możliwość skorzystania z ulgi podatkowej – ulgi mieszkaniowej – dzięki, której podatek można odpowiednio zmniejszyć lub całkowicie zniwelować. Spadkobierca ma więc zawsze jakieś wyjście. 

Kiedy warto zdecydować się na sprzedaż mieszkania ze spadku?

Dziedziczenie nieruchomości w spadku bardzo często kończy się sprzedażą. Powodów, dla których transakcja będzie korzystniejsza, niż pozostawienie nieruchomości w swoim majątku jest bardzo wiele. Dziedziczenie nieruchomości często bywa dla spadkobierców obciążeniem finansowym, prawnym, ale może być również problematyczne pod kątem relacji rodzinnych. 

– Współwłasność nieruchomości, nadużywanie praw do nieruchomości przez współspadkobierców, zadłużenia, a nawet komornik, brak możliwości zarządzania nieruchomością z uwagi na odległość czy po prostu pilna potrzeba uzyskania gotówki. – Takie najczęstsze powody sprzedaży wskazuje współwłaściciel marki Skup.io – Zgłaszają się do nas osoby, które napotkały trudności związane z własnością, bądź sprzedażą nieruchomości. Nadrzędnym celem marki Skup.io jest zagwarantowanie spadkobiercom łatwej, szybkiej i korzystnej sprzedaży nieruchomości za gotówkę bez względu na jej stan prawny czy techniczny. Mogę stanowczo powiedzieć, że udaje nam się realizować ten cel w 100% . – dodaje Łukasz Pawłowski.

Skup nieruchomości za gotówkę to gwarancja sprawnej sprzedaży

Czym właściwie jest Skup.io? To szybki skup nieruchomości, który realizuje transakcje sprzedaży nieruchomości w całej Polsce, zapewniając sprawną transakcję, nawet w kilka dni oraz natychmiastowy dostęp do gotówki ze sprzedaży.

To odpowiedź na potrzeby sprzedających, którzy w obecnych czasach nie chcą lub nie mogą czekać miesiącami na znalezienie nabywcy ich nieruchomości (a czas ten może znacznie się wydłużyć, gdy nieruchomość przedstawia pewien problem). Skup mieszkań Skup.io nabywa nieruchomość bezpośrednio od sprzedającego za gotówkę, zapewniając jednocześnie pełne wsparcie specjalistów nieruchomości i prawa podczas transakcji. To eliminuje wszelkie problemy związane ze sprzedażą.

– Kontaktują się z nami również osoby, które nabyły w spadku udziały w nieruchomości. Często takie osoby, nie mają łatwej drogi, aby pozbyć się odziedziczonej własności. Tak – pozbyć się – bo współwłasność nieruchomości w wielu przypadkach jest bardziej ciężarem niż korzyścią. Współspadkobiercy mogą oczywiście podjąć odpowiednie kroki prawne, aby taką współwłasność znieść, natomiast najczęściej nie jest to ani szybkie, ani proste rozwiązanie. Wymaga należytego dopełnienia formalności, zaangażowania spadkobiercy a często także pomocy prawnika. – zdradza Łukasz Pawłowski. – My chcemy zaproponować spadkobiercy dużo prostsze wyjście ze współwłasności, jakim jest sprzedaż udziałów w nieruchomości. 

Skup.io oferuje również usługi dedykowane współwłaścicielom nieruchomości – skup udziałów w nieruchomościach i spadkach. Z punktu widzenia prawa, sprzedaż udziałów w nieruchomości jest jak najbardziej możliwa i w praktyce takie transakcje realizuje się w kancelariach notarialnych bardzo często. Sprzedaż udziałów w nieruchomości wydaje się więc ciekawą propozycją do rozważenia.

Współzałożyciel marki Skup.io dodaje – Sprzedaż udziałów w nieruchomości jest wygodnym i dużo szybszym rozwiązaniem niż postępowania sądowe. Oferujemy bezpłatną wycenę nieruchomości i udziałów w nieruchomości online. Każda wycena jest przez naszych analityków sporządzana indywidualnie do sytuacji, na podstawie przekazanych nam danych oraz zdjęć.

Skup nieruchomości opinie, Skup.io opinie

Skup nieruchomości za gotówkę Skup.io jest liderem usług szybkiej sprzedaży nieruchomości w Polsce, cieszącym się świetnym odbiorem klientów co potwierdzają liczne pozytywne opinie, które można znaleźć po wyszukaniu w Internecie nazwy firmy, oraz w różnego rodzaju mediach.

Skup.io opinie potwierdzają fakt, że marka działa bardzo prężnie, jeżeli chodzi o czas sprzedaży nieruchomości. Według klientów sprzedaż nieruchomości można realnie przeprowadzić nawet w tydzień, co zgadza się z obietnicami składanymi przez zespół Skup.io.

Głosy konsumentów świadczą również o wysokiej jakości obsłudze klienta. Specjaliści świadczą wszechstronną pomoc sprzedającemu, mając na uwadze jego potrzeby oraz mogą odciążyć go z wszelkich czynności przy sprzedaży, co może być niezwykle pomocne w przypadku sprzedaży mieszkania ze spadku, gdy nieruchomość położona jest z dala od stałego miejsca zamieszkania osoby sprzedającej.

Co więcej, skup mieszkań Skup.io stale edukuje właścicieli, prowadząc bloga, na którym zajdziemy pomocne treści dotyczące sposobów rozwiązywania różnorodnych problemów związanych z posiadaniem nieruchomości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij