Dobierz projekt domu do warunków Twojej działki. Jak ustawić dom według stron świata?

Dobierz projekt domu do warunków Twojej działki. Jak ustawić dom według stron świata?

Budowa domu wymaga od inwestora podjecia licznych decyzji, począwszy od wyboru działki, przez projekt domu i stylistykę wykończenia wnętrza. Jeśli mamy już parcelę budowlaną musimy w odpowiedni sposób ustawić na niej dom, by był dobrze doświetlony. Jakie mamy warianty wyboru? Jakie projekty domów wybrać, żeby nie zabrakło nam dziennego światła przez większą część dnia?

Dom przy Bukowej 57

Dom przy Bukowej 57

Kuchnia po prawej – projekty domów z wjazdem od północy.

Różnorodne gotowe projekty domów możemy z grubsza podzielić na dwie grupy, takie które mają kuchnię i część dzienną po prawej stronie od wejścia oraz takie, które kuchnię wraz z salonem mają ulokowane po lewej stronie wejścia do domu. Projekty domów z kuchnią na prawo od wjazdu są przystosowane dla działek z wjazdami od północy i zachodu. Taka orientacja budynku pozwala na optymalne wykorzystanie naturalnego światła w pomieszczeniach, w których jest ono szczególnie potrzebne. Salon i kuchnia znajdują się w najbardziej nasłonecznionej części domu, więc miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu, jest przepełnione naturalnym światłem niemal przez cały dzień. Takie same zasady obowiązują zarówno dla domów parterowych, jak i tych z poddaszem użytkowym. Jeśli chodzi o parterówki z kuchnią po prawej stronie od wejścia, mają one część nocną w ustronnym miejscu, z reguły w przeciwległej względem nasłonecznionego salonu partii domu. Tam również ulokowane są toalety i łazienka. Jeśli wybierzemy projekt domu z poddaszem użytkowym i kuchnią na prawo od wejścia, część nocna znajduje się na poddaszu domu. Parter zawiera w swoim układzie funkcjonalnym dodatkowy pokój, łazienkę oraz pomieszczenia uzupełniające, pełniące funkcje gospodarcze, takie jak pralnia, spiżarnia, lub garderoba.

Dom przy Przyjemnej 18 bis

Dom przy Przyjemnej 18 bis

Kuchnia po lewej – projekty domów z wjazdem od południa.

Projekt domu z kuchnią na lewo od wejścia jest idealny dla działek z wjazdami od strony wschodniej i południowej. Najlepiej ocieplona jest część mieszkalna, co wpływa na wysoką energooszczędność budynku i przyjemną atmosferę wewnątrz.
Domy z kuchnią po lewej stronie od wejścia mogą występować zarówno w wersji z frontową ekspozycją pokoju dziennego – salon jest wtedy zlokalizowany na przedniej ścianie budynku, jak i z kuchnią od frontu, a pokojem dziennym w dalszej części budynku. W zależności od upodobań inwestorów możemy wybrać lokalizację salonu od południowego-zachodu, lub północnego-zachodu. Wyjście na taras, w zależności od wyboru wariantu, może być zlokalizowane od południa, zachodu, lub północy. Kuchnię i pokój dzienny po lewej stronie posiadają zarówno projekty domów parterowych, jak i projekty domów z poddaszem użytkowym.
Optymalny wybór i ustawienie domu względem stron świata ma kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania budynku. Jeśli dobrze dobierzemy rozkład pomieszczeń i właściwą wersję projektu będziemy się cieszyć słońcem we wnętrzu naszego domu i przyjemnym zacienieniem w miejscach, gdzie odpoczywamy.

Dom przy Rubinowej 7

Dom przy Rubinowej 7

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij