Budowa domu to niewątpliwie duże przedsięwzięcie, które wiąże się z kosztami, ale jest też czasochłonne. Każdy inwestor stoi przed wieloma dylematami. Kluczowe znaczenie mają nie tylko materiały, ale też szalunki potrzebne do wzniesienia całej konstrukcji. Tutaj pojawia się pytanie: jakich szalunków użyć przy budowie domu jednorodzinnego?
Dlaczego szalunki odgrywają tak ważną rolę przy budowie domu jednorodzinnego?
Szalunki odgrywają kluczową rolę przy budowie domu i w żadnym wypadku nie można pominąć prac związanych z szalowaniem. Bez szalunków nie wyleje się prawidłowo ławy fundamentowej, nie wykona się stropów czy słupów. Szalunki ułatwią pracę również podczas wylewania schodów, ścian lub podciągów. Podczas budowy wykorzystuje się szalunek będący konstrukcją tymczasową. Szalowanie jest konieczne, by beton zyskał właściwy kształt oraz parametry. Beton umieszczany jest w przestrzeni wyznaczonej przez konstrukcje szalunków i gdy uzyska odpowiednią konsystencję, a więc zwiąże się, szalunki można zdemontować. Wybierając właściwe szalunki do budowy domu można zagwarantować bezpieczeństwo pracy, ale też większą wydajność.
Jakie elementy szalunkowe są niezbędne przy budowie domu? Co trzeba wybrać?
Szalunki występują w kilku wariantach. Należy dobierać je pod kątem danej pracy. Możemy wyróżnić choćby szalunki fundamentowe, ścienne, słupowe czy szalunki stropowe. Jeszcze kilka lat temu, choć zdarza się to do teraz, szalunki były konstrukcją wykonaną z desek podpieranych stemplami drewnianymi. Takie rozwiązanie było nieszczególnie efektywne, a montaż zajmował sporo czasu, ale też wymagał sporej wiedzy, nakładów pracy i kosztów. Decydując się na klasyczne szalowanie, trzeba liczyć się z tym, że czas budowy domu się przedłuży. Na szczęście można zdecydować się na bardziej efektywne rozwiązanie, którym są szalunki systemowe. W tym przypadku wykorzystuje się elementy metalowe jakim są podpory stropowe oraz dźwigary i sklejkę szalunkową trójwarstwową. Poszczególne elementy szalunków systemowych można zdecydowanie szybciej zamontować i rozstawić niż ma to miejsce w przypadku standardowych desek i stempli. Można je wykorzystać nie tylko przy budowie domów o klasycznej konstrukcji, ale też domów jednorodzinnych w bardziej nowoczesnym wydaniu.
W przypadku konieczności szalowania ścian, słupów, ław fundamentowych można zdecydować się na system OPTIMA lub OPTIMAX dostępny w ofercie firmy FW System. System ramowych szalunków ściennych dostępny jest w opcji zakupu lub najmu. Najważniejszym elementem systemu są ocynkowane ogniowo ramy wykonane z profili stalowych wzmocnionych ryglami i wypełnionych wysokogatunkową sklejką grubości 15mm. System szalunkowy OPTIMA pozwala na przenoszenie ciśnienia świeżego betonu o wartości granicznej 60 kPa dla deskowania jednokondygnacyjnego oraz 55 kPa – dla deskowania wielokondygnacyjnego. System szalunkowy OPTIMAX pozwala na przenoszenie ciśnienia świeżego betonu gdzie wartość graniczna wynosi 82,5 kPa, przy zachowaniu właściwego ustawienia płyt. Ten system posiada wiele zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które ułatwiają jego użytkowanie.
Wynajem czy zakup szalunków budowlanych przy budowie domu jednorodzinnego?
Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wynająć, czy kupić szalunki. W przypadku domu jednorodzinnego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wynajem systemów szalunkowych. Sprawdzi się zarówno dla inwestorów prywatnych, którzy budują dom systemem gospodarczym, ale też dla małych firm. Decydując się na wynajem, choćby szalunków stropowych, ale i ściennych możecie zoptymalizować koszty budowy. Szalunki stropowe są w stanie utrzymać ciężar mieszanki betonowej do momentu jej związania i są absolutnie niezbędne na każdej budowie. Poszczególne elementy, a więc podpory stropowe, dźwigary drewniane, głowice krzyżowe, stojaki trójnożne czy płyty szalunkowe wytrzymają cały okres wiązania się betonu, niezależnie od warunków pogodowych i pory roku.
Wynajem szalunków budowlanych przy budowie domu jednorodzinnego od FW System jest gwarancją tego, że na plac budowy zostaną przywiezione najwyższej jakości szalunki systemowe, w przypadku których wszystkie elementy są do siebie dopasowane i gwarantują stabilność i bezpieczeństwo podczas pracy.