Ekologiczne certyfikaty – BREEAM i LEED. Moda czy troska o środowisko

Ekologiczne certyfikaty – BREEAM i LEED. Moda czy troska o środowisko?

Zaledwie dekadę temu na zielone budownictwo i zrównoważone projektowanie patrzono z przymrużeniem oka, traktując je jako nieco ekstrawagancką modę. W ciągu ostatnich kilku lat liczba tego typu inwestycji w Polsce gwałtownie jednak wzrosła. Z czego to wynika? Czym są ekologiczne certyfikaty w budownictwie? Na te i inne pytania odpowiemy już za chwilę. Zapraszamy do lektury!

Zielone budownictwo w Polsce

Z każdym rokiem przybywa w Polsce budynków zaprojektowanych i wybudowanych w sposób przyjazny dla środowiska – coraz częściej spotkać można zarówno mieszkalne domy energooszczędne, jak i ekologiczne biurowce. 

Taki stan rzeczy wynika z globalnych tendencji, jakie napływają do naszego kraju. Na całym świecie kwestia ochrony środowiska staje się coraz bardziej paląca i coraz więcej osób zwraca na nią uwagę – kupując dom, mieszkanie, czy wynajmując przestrzeń biurową. Obiekty wpisujące się w trend zielonego budownictwa uznawane są za najbardziej prestiżowe i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Co więcej, wykorzystywanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie, w ostatnich latach uregulowane zostało stosownymi przepisami prawa.

Ekologiczne certyfikaty – LEED, BREEAM i inne

W jaki sposób firmy oraz osoby prywatne mogą przekonać się, czy interesujący ich budynek jest przyjazny środowisku? Dzięki odpowiednim certyfikatom ekologicznym.

Głównym celem istnienia certyfikatów ekologicznych jest promowanie ekologii w budownictwie oraz projektowania zrównoważonego. Na obecną chwilę na polskim rynku nieruchomości spotkać można dwa systemy certyfikacji:

  • LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – najpopularniejszy system w Polsce, stworzony w Stanach Zjednoczonych i opierający się na normach, które tam obowiązują. Wykorzystywany głównie w budynkach komercyjnych. Wiele amerykańskich korporacji, wybierając powierzchnie biurowe dla swoich oddziałów w Polsce, poszukuje budynków z certyfikatem LEED.
  • BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) – certyfikat brytyjski, pierwszy tego typu system, jaki został opracowany na świecie. W Polsce spotyka się go nieco rzadziej niż LEED, jednak wielu inwestorów stara się właśnie o niego, ze względu na bardziej elastyczny model oceny.

Finansowanie zielonego budownictwa

Oczywiście niezwykle ważną kwestią, z jaką muszą zmierzyć się inwestorzy, jest finansowanie ekologicznych projektów. W przypadku zielonego budownictwa nie należy opierać się na tradycyjnym rachunku ekonomicznym, uwzględniającym jedynie koszty budowy. Konieczne jest poszerzenie perspektywy o cały cykl życia danego obiektu. Dopiero dzięki temu dostrzec będzie można realne korzyści finansowe, wynikające ze znacznie obniżonych kosztów eksploatacji budynku. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij