Zaledwie dekadę temu na zielone budownictwo i zrównoważone projektowanie patrzono z przymrużeniem oka, traktując je jako nieco ekstrawagancką modę. W ciągu ostatnich kilku lat liczba tego typu inwestycji w Polsce gwałtownie jednak wzrosła. Z czego to wynika? Czym są ekologiczne certyfikaty w budownictwie? Na te i inne pytania odpowiemy już za chwilę. Zapraszamy do lektury!

Zielone budownictwo w Polsce

Z każdym rokiem przybywa w Polsce budynków zaprojektowanych i wybudowanych w sposób przyjazny dla środowiska – coraz częściej spotkać można zarówno mieszkalne domy energooszczędne, jak i ekologiczne biurowce. 

Taki stan rzeczy wynika z globalnych tendencji, jakie napływają do naszego kraju. Na całym świecie kwestia ochrony środowiska staje się coraz bardziej paląca i coraz więcej osób zwraca na nią uwagę – kupując dom, mieszkanie, czy wynajmując przestrzeń biurową. Obiekty wpisujące się w trend zielonego budownictwa uznawane są za najbardziej prestiżowe i cieszą się dużym zainteresowaniem.

Co więcej, wykorzystywanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań w budownictwie, w ostatnich latach uregulowane zostało stosownymi przepisami prawa.

Ekologiczne certyfikaty – LEED, BREEAM i inne

W jaki sposób firmy oraz osoby prywatne mogą przekonać się, czy interesujący ich budynek jest przyjazny środowisku? Dzięki odpowiednim certyfikatom ekologicznym.

Głównym celem istnienia certyfikatów ekologicznych jest promowanie ekologii w budownictwie oraz projektowania zrównoważonego. Na obecną chwilę na polskim rynku nieruchomości spotkać można dwa systemy certyfikacji:

  • LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) – najpopularniejszy system w Polsce, stworzony w Stanach Zjednoczonych i opierający się na normach, które tam obowiązują. Wykorzystywany głównie w budynkach komercyjnych. Wiele amerykańskich korporacji, wybierając powierzchnie biurowe dla swoich oddziałów w Polsce, poszukuje budynków z certyfikatem LEED.
  • BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) – certyfikat brytyjski, pierwszy tego typu system, jaki został opracowany na świecie. W Polsce spotyka się go nieco rzadziej niż LEED, jednak wielu inwestorów stara się właśnie o niego, ze względu na bardziej elastyczny model oceny.

Finansowanie zielonego budownictwa

Oczywiście niezwykle ważną kwestią, z jaką muszą zmierzyć się inwestorzy, jest finansowanie ekologicznych projektów. W przypadku zielonego budownictwa nie należy opierać się na tradycyjnym rachunku ekonomicznym, uwzględniającym jedynie koszty budowy. Konieczne jest poszerzenie perspektywy o cały cykl życia danego obiektu. Dopiero dzięki temu dostrzec będzie można realne korzyści finansowe, wynikające ze znacznie obniżonych kosztów eksploatacji budynku. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ