mieszkanie_dla_mlodych

Księga wieczysta nieruchomości. Co powinieneś o niej wiedzieć?

Kupujesz pierwszą w swoim życiu nieruchomość i chciałbyś mieć pewność, że nie zostaniesz oszukany? Nie wiesz, jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym kontrahentem i które informacje zweryfikować w księdze wieczystej? Dobrze trafiłeś! Nie tylko wyjaśnimy Ci, czym jest księga wieczysta, ale też podpowiemy, jak ją znaleźć i czytać. Zapraszamy!

Zgodnie z definicją, księga wieczysta jest publicznym rejestrem nieruchomości. Oznacza to, że zarówno dom, jak i mieszkanie czy działka, posiada przypisaną księgę, z której dowiesz się, jaki jest stan prawny nieruchomości, którą zamierzasz kupić. By go zweryfikować, wystarczy Ci numer konkretnej księgi. Nie znasz go? Nie szkodzi! Na stronie internetowej Ksiegi-wieczyste.org dowiesz się, jak wyszukać numer księgi na podstawie adresu administracyjnego nieruchomości lub numeru działki.

Oznaczenie nieruchomości

To pierwszy dział księgi wieczystej, który powinieneś sprawdzić. Zawarte w nim informacje upewnią Cię, że nieruchomość znajduje się pod adresem, który zgodny jest ze stanem rzeczywistym. Jednocześnie w dziale tym sprawdzisz, jaki jest rodzaj nieruchomości, z ilu składa się pomieszczeń, czy przynależy do niej komórka lokatorska lub miejsce parkingowe. Kupujesz mieszkanie? Upewnij się, że nieruchomość oznaczona jest jako lokal mieszkalny.

Własność

W drugim dziale księgi wieczystej sprawdzisz, kto jest prawnym właścicielem nieruchomości. Niestety nie zawsze jest nim osoba, która się za niego podaje. Może się bowiem okazać, że jest ona jedynie współwłaścicielem (wówczas pozostali muszą wyrazić zgodę na sprzedaż) lub że nie posiada żadnego prawa do dysponowania nieruchomością. W księdze wieczystej zweryfikujesz imię, nazwisko i numer PESEL prawowitego właściciela.

Prawa, roszczenia, ograniczenia

Trzeci dział księgi wieczystej poinformuje Cię o ewentualnym obciążeniu nieruchomości prawami osób trzecich. Zastanawiasz się, jakie mogą to być prawa i co w praktyce oznaczają tytułowe roszczenia i ograniczenia? Zdarza się, że nieruchomość objęta jest prawem pierwokupu lub dzierżawą, co może uniemożliwić Ci zakup nieruchomości. Może się także okazać, że wraz z nieruchomością kupiłbyś… jej lokatorów, np. dożywotnika. Unikniesz podobnych sytuacji, gdy dokładnie zweryfikujesz księgę wieczystą nieruchomości.

Hipoteka

Kupujesz mieszkanie obciążone hipoteką? Upewnij się, że jej rodzaj, waluta i kwota się zgadzają. Jeśli zaś o żadnym obciążeniu nie było mowy, żądaj wykreślenia ewentualnych zapisów na temat hipoteki. Koniecznie zweryfikuj księgę wieczystą w dniu zakupu nieruchomości – dzięki temu będziesz mieć aktualną wiedzę na temat stanu prawnego nieruchomości. Nie chcesz przecież spłacać nie swoich obciążeń hipotecznych, prawda?

Wzmianki

Nawet, jeśli nie znalazłeś w księdze wieczystej nic niepokojącego, przed podpisaniem umowy sprawdź dział „Wzmianki”. To w nim znajdą się informacje o ewentualnych wnioskach o dokonanie wpisu, które sprzedający mógł złożyć w ostatnim momencie. W takiej sytuacji warto zrezygnować z zakupu nieruchomości, do czasu wyjaśnienia istniejących wzmianek.

Foto: Fotolia

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *