Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza – czym charakteryzuje się ten sprzęt?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Wbrew pozorom, nie jest to łatwa decyzja! Na rynku jest sporo różnych modeli od czołowych producentów. Warto też mieć świadomość, że działają one w różny sposób. Dlatego zanim przejdziemy do stwierdzenia, która propozycja będzie strzałem w dziesiątkę, lepiej poznać charakterystykę nawilżaczy ultradźwiękowych, parowych i ewaporacyjnych. Szczególnie uważnie chcemy przyjrzeć się tym pierwszym – to często wybierane sprzęty, które zbierają świetne oceny użytkowników. Trzeba jednak do nich podchodzić z uwagą i przestrzegać zasad użytkowania. Jakich dokładnie? Wyjaśniamy w tym artykule!

Rodzaje nawilżaczy powietrza – na który postawić?

Kierowanie się przy wyborze nawilżacza powietrza jego designem lub wielkością byłoby dużym błędem. Najważniejszą kwestią jest dobranie odpowiedniego rodzaju urządzenia do naszych potrzeb i oczekiwań. Możemy wybierać spośród modeli:

  • parowych;
  • ewaporacyjnych;
  • ultradźwiękowych.

Zanim przejdziemy do tych ostatnich, trzeba wskazać, czym charakteryzują się parowe i ewaporacyjne. Zaletą nawilżaczy parowych jest niska cena zakupu urządzenia. Trzeba jednak dokładnie poznać też ograniczenia związane z modelem tego typu. Praca tego sprzętu polega na ogrzewaniu wody za pomocą grzałki, by generowała się para wodna. Emitowana mgiełka jest więc gorąca – trzeba do urządzenia podchodzić ostrożnie, nie powinno ono znajdować się również w zasięgu dzieci.

Inaczej jest z nawilżaczem ewaporacyjnym. Tutaj suche powietrze zasysane jest wentylator, a następnie przepuszczane przez nawilżony filtr lub dyski. Emitowana para jest chłodna, nie ma więc ryzyka poparzenia. Ewaporacja uchodzi za zdrowy i naturalny sposób nawilżania powietrza. Trzeba jednak podkreślić, że to metoda dość kosztowna w eksploatacji – trzeba pamiętać o regularnej wymianie filtrów. Także cena samych sprzętów zwykle przewyższa koszty innych rodzajów nawilżaczy.

Trzeba podkreślić, że do obu omówionych rodzajów można stosować wodę z kranu. Inaczej jest w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych.

Czym charakteryzują się nawilżacze ultradźwiękowe?

Jak sama nazwa wskazuje, nawilżacze tego rodzaju używają ultradźwięków do rozbijania cząsteczek wody i generowania pary. Tego typu urządzenia mają wiele zalet – zwykle są niedrogie, do tego – energooszczędne, a przede wszystkim – ciche. Ta ostatnia właściwość sprawia, że to bardzo częsty wybór do sypialni lub pokoju dziecka.

Trzeba jednak wiedzieć o kilku kwestiach związanych z używaniem nawilżaczy tego rodzaju. Przede wszystkim z tego sprzętu powinni zrezygnować opiekunowie zwierząt domowych. Psy i koty mogą słyszeć ultradźwięki, które nie są dla nich komfortowe. Wszyscy użytkownicy zaś powinni zdawać sobie sprawę, że do tego typu nawilżaczy można stosować wyłącznie wodę destylowaną. Wlewanie tej z kranu może skutkować wydzielaniem się szkodliwego dla zdrowia pyłu kamiennego.

Chociaż więc koszty zakupu nawilżacza ultradźwiękowego są stosunkowo niskie, trzeba pamiętać o kosztach związanych z wodą destylowaną.

Co należy jeszcze odnotować po stronie atutów sprzętu tego typu? Zwykle odznaczają się ciekawym, dopracowanym designem, który dobrze prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach.

Na jaki nawilżacz postawić? Nawilżacze ultradźwiękowe mają długą listę zalet – nic dziwnego, że zbierają pozytywne opinie i są często wybierane przez kupujących. Są jednak osoby, które preferują inne rozwiązania. Nawilżacze Philips w sklepie MediaMarkt to modele ewaporacyjne, a również zbierają pozytywne recenzje. Dobrze więc rozważyć główne atuty poszczególnych rodzajów sprzętów, by później poszukać najciekanych modeli od uznanych producentów!

Tomasz Wróblewski

Tomasz Wróblewski

Ekspert w dziedzinie ogrodnictwa z pasją do ekologicznych rozwiązań. W portalu dzieli się poradami na temat pielęgnacji roślin i projektowania ogrodów. Jego celem jest promowanie zrównoważonego stylu życia.

Artykuły: 112

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *