Altana ogrodowa: jak wybrać najlepszą?

Stylowa altana to perła w koronie każdego ogrodu. Zdobi i wypełnia przestrzeń, jednocześnie spełniając praktyczną rolę – stając się idealnym miejscem do wypoczynku czy rodzinnego grilla. Chroni przed chłodem, wiatrem, deszczem czy zbyt intensywnie świecącym słońcem. Pytanie jednak, jaką wybrać, by cieszyć się nią przez lata?

Możliwości wyboru są niemałe. Na miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu czekają zarówno altany drewniane, jak i metalowe: czworokątne, sześciokątne, ośmiokątne, z płaskim lub spiczastym dachem, otwarte, zamknięte… By wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie, potrzeba trochę czasu do namysłu.

Altana drewniana czy metalowa?

Materiał wykonania to zazwyczaj pierwsza rzecz, którą bierzemy pod uwagę. Zarówno drewno, jak i metal dobrze wpiszą się w przestrzeń ogrodu. Drewno nada przestrzeni naturalnego charakteru i doda jej ciepła. Metal zaś to propozycja dla miłośników finezji czy secesyjnych ażurowych pergoli. Możesz postawić również na konstrukcję drewnianą, wzmacnianą metalowymi elementami – wybór należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że w przypadku wyboru altany drewnianej, musisz upewnić się, że wykonano ją z impregnowanego ciśnieniowo drewna (zabezpieczonego przed szkodliwym działaniem wilgoci i zmian temperatury). Altana metalowa zaś pokryta być powinna antykorozyjną farbą proszkową, która nie dopuści do powstawania na niej rdzy.

Altana ogrodowa – samodzielna budowa czy gotowy produkt?

Altana zbudowana samodzielnie z całą pewnością uczyni jej twórcę dumnym. Warto jednak być świadomym, że proces budowania drewnianej altany zupełnie od podstaw zajmie niemało czasu i, wbrew pozorom, może się okazać droższym rozwiązaniem niż zakup gotowego produktu. A że przeglądając internetowy katalog altan ogrodowych z łatwością można znaleźć całą gamę modeli – zarówno prostych i rustykalnych, jak i stylowych oraz eleganckich, na pewno pomiędzy nimi trafisz na taki, który odpowiada Twoim gustom. Gdy zaś chodzi o montaż altany z gotowych elementów – poradzą sobie z nim 2 osoby znające się choć trochę na majsterkowaniu. Można również za niewielką opłatą poprosić o pomoc „złotą rączkę” – w ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu i stresu przy składaniu całej konstrukcji.

Fot. Ogrodowa altana 4-kątna z drewnianym dachem

Fot. Niewielka altana, idealna na mniejszą działkę rekreacyjną

Fot. Poszerzona altana ogrodowa, wymagająca większej przestrzeni

Wszystkie powyższe altanki, są gotowymi altanami ogrodowymi dostępnymi m.in. w sklepie: www.produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe

Wielkość altany, na ile ma znaczenie?

Zasadniczo, na budowę większości altan ogrodowych nie potrzebujesz pozwolenia. Altana, która spełni swoją rolę nawet podczas wizyty kilkuosobowej grupy znajomych może mieć 10 – 15 m2 powierzchni. W takim przypadku, chęć jej postawienia musisz jedynie zgłosić w starostwie powiatowej i jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymasz negatywnej decyzji, możesz śmiało przystąpić do prac. A gdy ma ona stanąć na terenie ROD, przy powierzchni poniżej 25 m2 (35 m2 poza miastem) planów budowlanych nie musisz w ogóle nigdzie zgłaszać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij