Analogowe i elektroniczne wyłączniki czasowe. Co lepsze

Analogowe i elektroniczne wyłączniki czasowe. Co lepsze?

Wyłączniki czasowe posiadają bardzo szerokie zastosowanie. To praktyczne urządzenia pozwalające na automatyczne sterowanie urządzeniami podłączonymi do gniazdka. Aktualnie w sklepach znajdziemy dwa typu wyłączników – analogowe i elektroniczne. Co sprawdzi się lepiej?

Czym jest wyłącznik czasowy?

Wyłącznik czasowy to urządzenie, które umożliwia wyłączanie oraz włączanie urządzeń włączonych do gniazdek. To korzystny wybór wtedy, gdy dane urządzenie samo nie posiada funkcji ustalania startu, na przykład zmywarka czy pralka. Wtedy wystarczy tylko zastosować wyłącznik czasowy, który samoczynnie podłączy/odetnie dopływ prądu.

Aktualnie w użyciu znajdziemy dwa główne rodzaje wyłączników, czyli:

  • wyłączniki czasowe analogowe

  • wyłączniki czasowe elektroniczne

Każdy z nich posiada ten sam cel – włączenie/wyłączenie urządzenia o danej porze – jednak różnią się one konstrukcją, zaawansowaniem technicznym, a także posiadanymi funkcjami. Co warto wybrać?

Wyłączniki czasowe analogowe

Są to najprostsze wyłączniki czasowe dostępne w sprzedaży. Mają także najniższe ceny i można kupić je już za około 20 złotych. Taki wyłącznik czasowy posiada tarczę, na której można ręcznie ustawić godziny, w których urządzenie podłączone do wyłącznika i do gniazdka ma się włączać oraz wyłączać. Dokładność godzinowa to około 15 minut. Główną zaletą takich wyłączników jest ich przystępna cena. Także działają one skutecznie, lecz nie są tak precyzyjne jak wyłączniki elektroniczne. Są też dość głośne w pracy, ponieważ zespół elementów odmierzających czas jest mechaniczny.

Wyłączniki czasowe elektroniczne

Druga opcja do wyboru to wyłącznik czasowy elektroniczny, nazywany także cyfrowym. Jest to urządzenie, które wyposażone jest w specjalny programator elektroniczny. W porównaniu z urządzeniem analogowym, elektroniczne daje użytkownikowi o wiele więcej możliwości. Można ustawić w nim godziny bardzo precyzyjnie, z dokładnością nawet do jednej sekundy. Można także programować je tygodniowo, aby urządzenie każdego dnia pracowało w innych godzinach. Głównym minusem wyłączników elektronicznych jest ich wyższa cena. To koszt od około 80 do nawet 200 złotych.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *