Jaki opał do ogrzewania domu najlepiej wybrać?

Zdecydowanie bardzo szeroki jest wybór opału do pieca.

Do wyboru mamy słomę, węgiel jak i także ekogroszek. Każde z paliw ma swoją energetyczną wartość. To wartość ta istotnie wpływa na techniczne parametry Koszt całkowity pozyskania energii zależy oczywiście od ceny surowca oraz oczywiście opałowej wartości.

Zwykłe osoby bardzo często zastanawiają się jaki opał wybrać. Jest to istotna sprawa. Najpopularniejszy bez dwóch zdań jest węgiel. Węgiel charakteryzuje się tym, że jego opałowa wartość jest bardzo wysoka. Dodatkowo jest dostępny i to na bardzo szeroką skalę do grzewczych celów. Rocznie jest to około 13-18 mln ton. W Europie zauważalny jest fakt, że powoli jest on zastępowany przez postacie węgla przetworzone chemicznie oraz przez drewno. Mam tutaj na myśli brykiety oraz koks. Od węgla bardziej ekologiczne jest opałowe drewno. Jednak drewno opałowe jest trudniejsze do pozyskania. Ze zwykłej stali w kotłach należy spalać tylko i wy łącznie liściaste drewno. Dlaczego? Chociażby dlatego, że ma bardzo znikomą wartość żywicznych związków. Iglaste drewno można w sposób bezpieczny spalać w kotłach, które są wykonane ze stali kwasoodpornej. Wilgotność drewna wpływa bardzo na jego opałową wartość. W Europie wykorzystuje coraz częściej do celów grzewczych specjalne palety z trocin prasowanych. Bardzo popularna jest także słoma. W rolnictwie zużywa się tylko sześćdziesiąt procent słomy. Można ją bez problemu spalać w kotłach c.o. Słoma ma zdecydowanie mniejszą wartość opałową od węgla. Racjonalnie i to najbardziej jest spalanie bloków sprasowanych słomy.

Najważniejsze jest to, aby wybór opału był uzgodniony z osobą znającą się na tym temacie. Wiele osób wciąż pomimo znajomości materiałów jakimi są materiały opałowe, decyduję się w swoich piecach na palenie śmieciami. Co gorsza dzieci to widzą i biorą z tego przykład co raczej przykładem odpowiednim dla dzieciaczków nie jest. Należy mieć to na uwadze, że nasze zachowanie będzie naśladowane, a najczęściej naśladowane są te negatywne zachowania. Dodatkowo musimy wiedzieć, że paląc śmieciami w swoim piecu trujemy nie tylko siebie, ale i także swoje dzieci oraz całe nasze środowisko oraz otoczenie. Tym samym sami sobie szkodzimy. Nie ma co do tego absolutnie żadnych wątpliwości.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij