Dzisiaj stworzenie optymalnego systemu wentylacji i ogrzewania domu to podstawa. W takich przypadkach powinniśmy postawić na sprawdzone rozwiązania i zaopatrzyć się w gruntowy wymiennik ciepła. Tego typu urządzenie pozwala nam na odzysk ciepła. Aby to wszystko sprawnie działało, warto zapatrzyć się w rekuperator.

Artykuł powstał we współpracy z białostocką firmą Bartosz

Jest to urządzenie, które pozwala nam zmniejszyć koszty ogrzewania naszego domu. Rekuperacja to nic innego jak sprawdzony i w pełni działający system wentylacyjny, który jest coraz częściej wykorzystywany w nowoczesnych domach.

Dzięki temu małego urządzeniu możemy w naszym mieszkaniu zastosować pełną wentylację mechaniczną z pełnym odzyskiem ciepła, a jednocześnie kontrolować przepływ świeżego powietrza w domu.

Urządzenie do wymiany powietrza

Rekuperator ma za zadanie usuwać zużyte powietrze, które zawiera duże stężenie dwutlenku węgla oraz zawiera w sobie inne nieprzyjemne zapachy i opary po to, aby wprowadzać do pomieszczenia powietrze wolne od zanieczyszczeń. Teraz nie musimy już otwierać okien, co zresztą zawsze wiązało się z dyskomfortem, skoro mamy możliwość wietrzenia pomieszczeń za pomocą wentylacji mechanicznej. Dzięki takiemu działaniu w naszych pomieszczeniach nie dochodzi do strat cieplnych. Pomimo sprawnie działającego systemu wentylacji znacznie mniej tracimy na ogrzewaniu.

Zła wentylacja w domu odbija się nie tylko na stanie samego budynku, ale i na zdrowiu domowników, którzy częściej chorują na alergię oraz inne choroby. Zła wentylacja mieszkania powoduje powstawanie wilgoci oraz grzybów na ścianach i między innymi z tego powodu powinniśmy postawić na rekuperatory.

Urządzenie oprócz wspomnianych zalet związanych z wentylacją pozwala nam także na odzyskiwanie ciepła. Wystarczy tylko zastosować odpowiedni wymiennik ciepła, charakteryzujący się dużą sprawnością a daje nam to, prawie 90% odzysku ciepła, powstałego z ogrzewania pomieszczeń.

Dobry system

Całość działa automatycznie, przy wsparciu odpowiednich elementów automatyki, co sprawia, że nie musimy sami sterować układem. Daje nam to więc więcej swobody i korzyści. Oczywiście istnieje możliwość manualnej regulacji, ale lepiej wykorzystać automatyczne programowanie i pozwolić wentylacji mechanicznej na automatyczną pracę. Takie rozwiązanie na pewno się sprawdzi.

Dzięki takiemu systemowi odzyskiwanie ciepła z pomieszczeń staje się realne. Zaoszczędzimy na opale, a także na rachunkach za ogrzewanie. To właśnie aspekt ekonomiczny sprawia, że rekuperator jest korzystnym rozwiązaniem w każdym domu.

Odzyskiwanie ciepła pozwala nam ogrzewać dom bez znacznej utraty energii. Ciepły i ekonomiczny budynek charakteryzujący się szczelnością jest dobrym wyjściem, ponieważ tylko w taki sposób jesteśmy w stanie oszczędzić maksymalną ilość energii.

Warto pamiętać, że w porach letnich oszczędność ta nie będzie duża, ale w momencie, gdy przyjdą pierwsze mrozy, użytkownik będzie w stanie, lepiej docenić taki system. Wtedy ogrzewanie mieszkania i mniejsze straty z tym związane będą zauważalne i pod koniec zimy będziemy mogli porównać tegoroczny rachunek za ogrzewanie z rachunkiem ubiegłorocznym. Na pewno zauważymy różnicę.

Czym charakteryzuje się nowoczesny rekuperator?

Pamiętajmy, że rekuperator ma zapewnić nam odzysk ciepła, co wpływa na komfort w całym mieszkaniu. W praktyce tego typu korzyści są w stanie zapewnić nam tylko i wyłącznie urządzenia z wyższej półki. Rekuperator musi być odporny na szronienie nawet przy niskich temperaturach dochodzących do -15 czy nawet -20 stopni.

Jeśli posiadamy takie urządzenie, nie ma konieczności stosowania nagrzewnic ochronnych, co przekłada się, na duże oszczędności eksploatacyjne i inwestycyjne. Odzyskiwanie ciepła za pomocą odpowiedniego wymiennika ciepła pozwala nam uzyskać większą sprawność cieplną.

W przypadku tego typu elementów powinniśmy postawić na większe wymienniki, ponieważ oferują nam one, większą powierzchnię wymiany ciepła, przez co lepiej odzyskują ciepło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ