Oszczędzaj na ogrzewaniu! Czy odzyskiwanie ciepła ma sens?

Dzisiaj stworzenie optymalnego systemu wentylacji i ogrzewania domu to podstawa. W takich przypadkach powinniśmy postawić na sprawdzone rozwiązania i zaopatrzyć się w gruntowy wymiennik ciepła. Tego typu urządzenie pozwala nam na odzysk ciepła. Aby to wszystko sprawnie działało, warto zapatrzyć się w rekuperator.

Artykuł powstał we współpracy z białostocką firmą Bartosz

Jest to urządzenie, które pozwala nam zmniejszyć koszty ogrzewania naszego domu. Rekuperacja to nic innego jak sprawdzony i w pełni działający system wentylacyjny, który jest coraz częściej wykorzystywany w nowoczesnych domach.

Dzięki temu małego urządzeniu możemy w naszym mieszkaniu zastosować pełną wentylację mechaniczną z pełnym odzyskiem ciepła, a jednocześnie kontrolować przepływ świeżego powietrza w domu.

Urządzenie do wymiany powietrza

Rekuperator ma za zadanie usuwać zużyte powietrze, które zawiera duże stężenie dwutlenku węgla oraz zawiera w sobie inne nieprzyjemne zapachy i opary po to, aby wprowadzać do pomieszczenia powietrze wolne od zanieczyszczeń. Teraz nie musimy już otwierać okien, co zresztą zawsze wiązało się z dyskomfortem, skoro mamy możliwość wietrzenia pomieszczeń za pomocą wentylacji mechanicznej. Dzięki takiemu działaniu w naszych pomieszczeniach nie dochodzi do strat cieplnych. Pomimo sprawnie działającego systemu wentylacji znacznie mniej tracimy na ogrzewaniu.

Zła wentylacja w domu odbija się nie tylko na stanie samego budynku, ale i na zdrowiu domowników, którzy częściej chorują na alergię oraz inne choroby. Zła wentylacja mieszkania powoduje powstawanie wilgoci oraz grzybów na ścianach i między innymi z tego powodu powinniśmy postawić na rekuperatory.

Urządzenie oprócz wspomnianych zalet związanych z wentylacją pozwala nam także na odzyskiwanie ciepła. Wystarczy tylko zastosować odpowiedni wymiennik ciepła, charakteryzujący się dużą sprawnością a daje nam to, prawie 90% odzysku ciepła, powstałego z ogrzewania pomieszczeń.

Dobry system

Całość działa automatycznie, przy wsparciu odpowiednich elementów automatyki, co sprawia, że nie musimy sami sterować układem. Daje nam to więc więcej swobody i korzyści. Oczywiście istnieje możliwość manualnej regulacji, ale lepiej wykorzystać automatyczne programowanie i pozwolić wentylacji mechanicznej na automatyczną pracę. Takie rozwiązanie na pewno się sprawdzi.

Dzięki takiemu systemowi odzyskiwanie ciepła z pomieszczeń staje się realne. Zaoszczędzimy na opale, a także na rachunkach za ogrzewanie. To właśnie aspekt ekonomiczny sprawia, że rekuperator jest korzystnym rozwiązaniem w każdym domu.

Odzyskiwanie ciepła pozwala nam ogrzewać dom bez znacznej utraty energii. Ciepły i ekonomiczny budynek charakteryzujący się szczelnością jest dobrym wyjściem, ponieważ tylko w taki sposób jesteśmy w stanie oszczędzić maksymalną ilość energii.

Warto pamiętać, że w porach letnich oszczędność ta nie będzie duża, ale w momencie, gdy przyjdą pierwsze mrozy, użytkownik będzie w stanie, lepiej docenić taki system. Wtedy ogrzewanie mieszkania i mniejsze straty z tym związane będą zauważalne i pod koniec zimy będziemy mogli porównać tegoroczny rachunek za ogrzewanie z rachunkiem ubiegłorocznym. Na pewno zauważymy różnicę.

Czym charakteryzuje się nowoczesny rekuperator?

Pamiętajmy, że rekuperator ma zapewnić nam odzysk ciepła, co wpływa na komfort w całym mieszkaniu. W praktyce tego typu korzyści są w stanie zapewnić nam tylko i wyłącznie urządzenia z wyższej półki. Rekuperator musi być odporny na szronienie nawet przy niskich temperaturach dochodzących do -15 czy nawet -20 stopni.

Jeśli posiadamy takie urządzenie, nie ma konieczności stosowania nagrzewnic ochronnych, co przekłada się, na duże oszczędności eksploatacyjne i inwestycyjne. Odzyskiwanie ciepła za pomocą odpowiedniego wymiennika ciepła pozwala nam uzyskać większą sprawność cieplną.

W przypadku tego typu elementów powinniśmy postawić na większe wymienniki, ponieważ oferują nam one, większą powierzchnię wymiany ciepła, przez co lepiej odzyskują ciepło.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij