Aranżacja przestrzeni wokół domu – najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać

Aranżacja przestrzeni wokół domu – najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać

Budowa domu to dla większości osób największe przedsięwzięcie w życiu. Jest to proces kosztowny, pracochłonny, wymagający podejmowania wielu decyzji i kompromisów między ceną a jakością, a także wystrojem i funkcjonalnością. W natłoku tych zadań często zapomina się o tym, jak ważna jest odpowiednia aranżacja przestrzeni wokół domu. Pomysł na ogród, podjazd czy taras zostawia się na ostatnią chwilę, często już po budowie, a to duży błąd. Przestrzeń wokół domu jest bowiem jego naturalnym przedłużeniem. W związku z tym trzeba wiele prac wykonywać równolegle, zgrać działania w domu i wokół niego, a także dopasować elementy wykończeniowe ogrodu do budynku. Niezmiernie istotny jest również projekt aranżacji przestrzeni wokół domu, aby usystematyzować prace i mieć świadomość, do jakiego efektu się dąży. Oto najważniejsze informacje na temat aranżacji przestrzeni wokół domu.

Przy aranżacji przestrzeni wokół domu zacząć należy od projektu

Przestrzeni wokół domu, podobnie jak samego budynku, nie można tworzyć bez planu i projektu. I właśnie stworzenie takiego dokumentu powinno być pierwszym punktem aranżacji ogrodu, tarasu czy podjazdu. Zacząć należy, rzecz jasna, od wykonania projektu domu, ale kiedy już się go posiada, warto dostosować do niego projekt ogrodu. Już na tym etapie wiadomo bowiem, jak dom będzie usytuowany, gdzie będą takie elementy jak drzwi, okna, czy wyjście na taras. Ustalone są już także materiały wykończeniowe elewacji zewnętrznych, więc można do nich dobrać takie elementy, jak kostka brukowa na zewnątrz i inne, aby razem tworzyły spójną i estetyczną całość. Jest to również najlepszy moment na przemyślenie, gdzie w ogrodzie i przestrzeni wokół domu zrobić przyłącza mediów. Chodzi między innymi o umiejscowienie oświetlenia, gniazdek, bo te na zewnątrz również się przydają, czy przyłącza z wodą. Jeśli nie zrobi się tego zawczasu i zacznie myśleć o tym, gdy wszystkie instalacje będą już ułożone, może okazać się, że umieszczenie tych elementów w miejscach, w których się chciało może być problematyczne, kosztowne lub, w skrajnym przypadku, nawet niemożliwe.

Projekt aranżacji przestrzeni wokół domu – wykonać go samodzielnie czy przy pomocy profesjonalistów?

Wiele osób uważa, że wykonanie projektu ogrodu i terenów przylegających do domu to nic trudnego i w zasadzie można zrobić to bez większego problemu samodzielnie. Jest to prawda tylko, jeśli teren jest naprawdę niewielki i nie ma się wobec niego dużych wymagań. W innym wypadku zdecydowanie warto postawić na profesjonalną firmę, która zajmuje się projektowaniem przestrzeni wokół domu (przykład takiej można znaleźć między innymi pod tym linkiem https://e-otoczenie.pl/nasze-realizacje). Rozwiązanie takie ma wiele zalet. Przede wszystkim profesjonalny projektant jest w stanie bardzo dokładnie oszacować koszt całego przedsięwzięcia, zna ceny na rynku i z pewnością będzie w stanie dostosować projekt do możliwości finansowych klienta, ale również jego wymagań i potrzeb. Bardzo ważne jest również to, że śledzi on nowinki, trendy i ciekawe rozwiązania, zna również aranżacji, zarówno te klasyczne, jak i bardziej nowoczesne czy ekstrawaganckie. Będzie mógł zaadaptować je do projektów, dzięki czemu przestrzeń wokół domu może zyskać wyjątkowy charakter lub stać się jeszcze bardziej praktyczna i funkcjonalna. Nie można również zapomnieć o jeszcze jednym ważnym aspekcie. Jak już było wspomniane, budowa domu to duże przedsięwzięcie, a zlecenie projektu ogrodu profesjonalnej firmie zdejmie z barków inwestora tę kwestię i pozwoli skupić się na innych.

Aranżacja przestrzeni wokół domu – wyznacz plan działania

Gdy posiada się dobry projekt aranżacji przestrzeni wokół domu, jego realizacja nie powinna stanowić dużego problemu, gdyż jest on trochę jak plan działania i drogowskaz, wedle którego trzeba postępować. Pamiętać należy też o tym, aby zgrać prace budowlane w domu z pracami na zewnątrz, by nie nachodziły na siebie i nie szkodziły sobie wzajemnie. Przykładowo, sadzenie delikatnych roślin, podczas gdy wokół ciągle trwa budowa, nie jest dobrym pomysłem, ale wsadzenie wytrzymałych drzewek czy iglaków jest już jak najbardziej możliwe. A gdy już skończy się budowę domu, wyjdzie na swój taras i spojrzy na świetnie zaaranżowany i idealnie dostosowany do potrzeb ogród, będzie się miało pewność, że wysiłek był tego wart.

Artykuł sponsorowany

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij