Aranżacyjny Tetris jak zmieścić wszystko w swoim mieszkaniu

Aranżacyjny Tetris: jak zmieścić wszystko w swoim mieszkaniu?

Jeżeli wierzyć statystykom, mieszkanie przeciętnego Polaka liczy sobie zaledwie 27 metrów powierzchni użytkowej. Na szczęście nawet niewielka przestrzeń może być w miarę możliwości przestronna oraz funkcjonalna – wystarczy jedynie sięgnąć po kilka sprawdzonych rozwiązań aranżacyjnych. Jak efektywnie zagospodarować mieszkanie o małym metrażu?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że nasze warunki mieszkaniowe ulegają stopniowej poprawie – w ciągu ostatnich trzydziestu lat średni metraż polskiego mieszkania wzrósł o ponad 10 metrów kwadratowych. Niestety nadal daleko nam pod tym względem do europejskich standardów: statystyczny Duńczyk ma do swojej dyspozycji aż 53 metry powierzchni użytkowej, mieszkaniec Austrii i Luksemburga – 52 metry. Większe mieszkania mają też Szwedzi i Niemcy (ponad 40) oraz Finowie i Hiszpanie (ponad 35).

– Małe mieszkanie nie musi wcale oznaczać gorszego komfortu życia. Wystarczy, że rozsądnie zagospodarujemy przestrzeń i zastosujemy kilka sprawdzonych trików aranżacyjnych, a nawet w kawalerce będzie się nam żyło dobrze i wygodnie – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

Aranżacyjny Tetris jak zmieścić wszystko w swoim mieszkaniu

Pawlacz, czyli sposób na ciasnotę

Jedną z najpopularniejszych metod na przechowywanie przedmiotów w niewielkich mieszkaniach są pawlacze, czyli schowki pod sufitem. Wielu osobom tego typu zabudowa schowkowa kojarzy się z czasami PRL-u i wszechobecną boazerią, ale warto dać jej szansę – dzisiejsze pawlacze nie mają za wiele wspólnego ze swoim komunistycznym odpowiednikiem. Niektóre modele posiadają nawet specjalne wewnętrzne oświetlenie, ułatwiające szybkie wyszukiwanie potrzebnych przedmiotów.

Pawlacze są bardzo pojemne, a poza tym nie zabierają miejsca, które można przecież wykorzystać na inne meble. Można je też wyeksponować, np. montując na ich drzwiach lustro, które dodatkowo rozjaśni wnętrze – radzi Maciej Balcerek. – Najczęściej jednak pawlacz ma stanowić neutralny element wyposażenia i nie rzucać się w oczy, więc jego kolor i fakturę dobiera się pod wzór na ścianie lub resztę zabudowy.

Aranżacyjny Tetris jak zmieścić wszystko w swoim mieszkaniu

Małe mieszkanie: na ratunek… kartony

Pawlacze są bardzo głębokimi schowkami, wymagają zatem przemyślanej organizacji przestrzeni. Zwykłe układanie jednych przedmiotów na drugich jest raczej złym pomysłem – nie da się ich łatwo wyjąć, a ponadto podczas otwierania pawlacza mogą nam spaść na głowę. Z pomocą przychodzą kartonowe pudełka. Są lekkie, dzięki czemu w razie konieczności można je łatwo przenosić. Nie trzeba mieć nawet pawlacza – karton z niepotrzebnymi rzeczami można też wsunąć pod łóżko. Uwaga: dobrym pomysłem jest przygotowanie i naklejenie na pojemnikach specjalnych etykiet, które ułatwią późniejsze lokalizowanie potrzebnych przedmiotów („pamiątki”, „zabawki”, „dokumenty” itd.).

Aranżacyjny Tetris jak zmieścić wszystko w swoim mieszkaniu

Meble wielofunkcyjne i na wymiar

W przypadku niewielkich mieszkań ogromną rolę odgrywa przemyślany dobór mebli. Właściciele małych lokali powinni rozważyć zakup mebli na wymiar; te, choć zdecydowanie droższe od gotowych zestawów, dają stuprocentową gwarancję optymalnego dopasowania do metrażu aranżowanej przestrzeni. Gotowe meble często nie pozwalają na zagospodarowanie trudno dostępnych miejsc, np. wnęk w ścianach, co sprawia, że przestrzeń ta jest zwyczajnie marnowana.

Interesującą opcją są też meble multifunkcyjne, np. stoliki z szufladami, łóżka wyposażone w półki na książki lub drobne przedmioty, siedziska będące również schowkami. Meble te, dzięki temu, że łączą w sobie kilka różnych funkcji użytkowych, pozwalają skutecznie zoptymalizować zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij