Aranżacyjny Tetris jak zmieścić wszystko w swoim mieszkaniu

Aranżacyjny Tetris: jak zmieścić wszystko w swoim mieszkaniu?

Jeżeli wierzyć statystykom, mieszkanie przeciętnego Polaka liczy sobie zaledwie 27 metrów powierzchni użytkowej. Na szczęście nawet niewielka przestrzeń może być w miarę możliwości przestronna oraz funkcjonalna – wystarczy jedynie sięgnąć po kilka sprawdzonych rozwiązań aranżacyjnych. Jak efektywnie zagospodarować mieszkanie o małym metrażu?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że nasze warunki mieszkaniowe ulegają stopniowej poprawie – w ciągu ostatnich trzydziestu lat średni metraż polskiego mieszkania wzrósł o ponad 10 metrów kwadratowych. Niestety nadal daleko nam pod tym względem do europejskich standardów: statystyczny Duńczyk ma do swojej dyspozycji aż 53 metry powierzchni użytkowej, mieszkaniec Austrii i Luksemburga – 52 metry. Większe mieszkania mają też Szwedzi i Niemcy (ponad 40) oraz Finowie i Hiszpanie (ponad 35).

– Małe mieszkanie nie musi wcale oznaczać gorszego komfortu życia. Wystarczy, że rozsądnie zagospodarujemy przestrzeń i zastosujemy kilka sprawdzonych trików aranżacyjnych, a nawet w kawalerce będzie się nam żyło dobrze i wygodnie – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

Aranżacyjny Tetris jak zmieścić wszystko w swoim mieszkaniu

Pawlacz, czyli sposób na ciasnotę

Jedną z najpopularniejszych metod na przechowywanie przedmiotów w niewielkich mieszkaniach są pawlacze, czyli schowki pod sufitem. Wielu osobom tego typu zabudowa schowkowa kojarzy się z czasami PRL-u i wszechobecną boazerią, ale warto dać jej szansę – dzisiejsze pawlacze nie mają za wiele wspólnego ze swoim komunistycznym odpowiednikiem. Niektóre modele posiadają nawet specjalne wewnętrzne oświetlenie, ułatwiające szybkie wyszukiwanie potrzebnych przedmiotów.

Pawlacze są bardzo pojemne, a poza tym nie zabierają miejsca, które można przecież wykorzystać na inne meble. Można je też wyeksponować, np. montując na ich drzwiach lustro, które dodatkowo rozjaśni wnętrze – radzi Maciej Balcerek. – Najczęściej jednak pawlacz ma stanowić neutralny element wyposażenia i nie rzucać się w oczy, więc jego kolor i fakturę dobiera się pod wzór na ścianie lub resztę zabudowy.

Aranżacyjny Tetris jak zmieścić wszystko w swoim mieszkaniu

Małe mieszkanie: na ratunek… kartony

Pawlacze są bardzo głębokimi schowkami, wymagają zatem przemyślanej organizacji przestrzeni. Zwykłe układanie jednych przedmiotów na drugich jest raczej złym pomysłem – nie da się ich łatwo wyjąć, a ponadto podczas otwierania pawlacza mogą nam spaść na głowę. Z pomocą przychodzą kartonowe pudełka. Są lekkie, dzięki czemu w razie konieczności można je łatwo przenosić. Nie trzeba mieć nawet pawlacza – karton z niepotrzebnymi rzeczami można też wsunąć pod łóżko. Uwaga: dobrym pomysłem jest przygotowanie i naklejenie na pojemnikach specjalnych etykiet, które ułatwią późniejsze lokalizowanie potrzebnych przedmiotów („pamiątki”, „zabawki”, „dokumenty” itd.).

Aranżacyjny Tetris jak zmieścić wszystko w swoim mieszkaniu

Meble wielofunkcyjne i na wymiar

W przypadku niewielkich mieszkań ogromną rolę odgrywa przemyślany dobór mebli. Właściciele małych lokali powinni rozważyć zakup mebli na wymiar; te, choć zdecydowanie droższe od gotowych zestawów, dają stuprocentową gwarancję optymalnego dopasowania do metrażu aranżowanej przestrzeni. Gotowe meble często nie pozwalają na zagospodarowanie trudno dostępnych miejsc, np. wnęk w ścianach, co sprawia, że przestrzeń ta jest zwyczajnie marnowana.

Interesującą opcją są też meble multifunkcyjne, np. stoliki z szufladami, łóżka wyposażone w półki na książki lub drobne przedmioty, siedziska będące również schowkami. Meble te, dzięki temu, że łączą w sobie kilka różnych funkcji użytkowych, pozwalają skutecznie zoptymalizować zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni.

Agnieszka Kaczmarek

Agnieszka Kaczmarek

Redaktorka z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży medialnej. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce budowlanej i remontowej. Jej pasją jest dzielenie się praktyczną wiedzą z czytelnikami.

Artykuły: 591

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *