Beton architektoniczny, dekoracyjny, strukturalny… Co to za materiał?

Najbliżej znany nam beton to surowiec, który znajduje swoje miejsce w drogownictwie. Nie jest to jednak jedyna dostępna odmiana tego materiału. Na rynku bowiem znaleźć można również beton architektoniczny, spotykany pod nazwami dekoracyjnego, strukturalnego, fasadowego lub elewacyjnego. To materiał o wyjątkowych walorach estetycznych, ale i trwałości oraz wytrzymałości. Cechy te czynią go surowcem chętnie wykorzystywanym zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz obiektów.

Beton dekoracyjny – nie tylko walory wizualne

Historia betonu wedle niektórych wzmianek rozpoczyna się już w IV wieku p.n.e., kiedy to został on wymyślony przez Rzymian. Mieszanka służąca do konstruowania powstała rok później. Dziś korzystamy z betonu bazującego na tzw. cemencie portlandzkim. Ten zaś pojawił się na rynku w 1845 roku i do dziś znajduje swoje zastosowanie w branży budownictwa, choć nie tylko.

Współczesna branża korzysta także z betonu dekoracyjnego. Jest to mieszanka oparta na cemencie hutniczym. Taki skład decyduje o poszczególnych właściwościach odmiany architektonicznej. Płyty z betonu dekoracyjnego są trwałe i wytrzymałe, dlatego sprawdzają się na długie lata użytkowania. Wykazują odporność na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych, dlatego chętnie korzysta się z nich tworząc ciekawe fasady budynków.

Unikalnego wyglądy płytom dekoracyjnym nadają rozmaite dodatki, wśród których najczęściej stosowane to plastyfikatory i upłynniacze. Kolejne ważne cechy to trudnopalność i niska nasiąkliwość. Dzięki takim właściwościom płyty z betonu architektonicznego nadają się do zastosowania jako dodatkowy izolator, czy też do wyciszenia ścian.

Najważniejsze parametry – na co zwracać uwagę?

Brak ujednolicenia w polskim prawie definicji betonu architektonicznego, poskutkował powstawaniem podróbek, które wizualnie są trudne do odróżnienia od oryginału, jednak nie można liczyć na pożądane właściwości.

Wybierając płyty dekoracyjne należy zatem zwracać uwagę na opatrzenie certyfikatem PE, który stanowi potwierdzenie jakości surowca. Z ważnych elementów wymienia się posiadanie atestu higienicznego PZH oraz wykonanie zgodnie z obowiązującymi normami jakości.

O właściwościach betonu dekoracyjnego wiele powie skład mieszanki. W niej zaś nie powinny się znajdować włókna, chemikalia, gips ani sztuczne barwniki. Dla pewności, co do jakości i cech betonu architektonicznego najlepiej wybierać wśród sprawdzonych producentów.

Oferta rynkowa jest stosunkowo bogata, a wśród niej na uwagę zasługuje Manufaktura SLABB. Jest to firma, która może się pochwalić nie tylko doświadczeniem, ale i zgranym zespołem fachowców oraz współpracą z architektami. Połączenie specjalistycznej wiedzy praktycznej z teoretyczną, a także z oryginalnymi wizjami kreatywnych osób, pozwala na przygotowanie płyt z betonu dekoracyjnego, które spełniają oczekiwania najbardziej wymagających odbiorców.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij