protokol_odbioru

Bezpieczna instalacja elektryczna – jak zapewnić sobie spokój na lata?

„Skoro działa, to jest dobrze” – to zdanie można często usłyszeć w odpowiedzi na pytanie o przegląd nowo powstałej instalacji elektrycznej. Czy jednak tak jest w istocie? Dlaczego nie należy pomijać pomiarów, przeglądów oraz oględzin i które z nich należy obowiązkowo wykonać? 
 
Często głównym kryterium przy wyborze wykonawcy instalacji elektrycznej jest cena, jaką zaoferuje. Szczególnie gdy mowa o mieszkaniu czy domu jednorodzinnym, szukamy najkorzystniejszej ekonomicznie oferty wśród znajomych czy w internecie. A tymczasem… 
 
Większość wypadków związanych z wadliwą instalacją elektryczną dotyczy właśnie domów jednorodzinnych, mieszkań oraz małych warsztatów! Przypadek?  
 
Skutki takich zaniedbań są bardzo różnorodne – od awarii prowadzących do napraw, a co za tym idzie dodatkowych kosztów, aż do porażeń czy nawet pożarów. O jakichkolwiek jednak konsekwencjach mówimy, można im zapobiec.

Po pierwsze, poprzez właściwe zaprojektowanie i wykonanie instalacji, bez oszczędzania na jej elementach i czasie realizacji. 
 
Po drugie, dzięki odpowiedniemu sprawdzeniu gotowej instalacji. 
 
Przewód PE – „uśpione” zagrożenie 

O sytuacje mogące skutkować zagrożeniem podczas budowy czy remontu nietrudno. Na przykład prozaiczne wiercenie w ścianie może zakończyć się przerwaniem przewodu PE. Taki przewiercony przewód nie będzie dawał o sobie znać… aż do chwili, gdy porazi prądem. 

Pomiar impedancji pętli zwarcia dokonany przy tymczasowym źródle zasilania jest kolejnym elementem, którego lepiej nie pomijać. Choć oczywiście da on inne wyniki niż pomiar przy zasilaniu z docelowego źródła, pozwoli jednak stwierdzić, czy sama instalacja jest wykonana prawidłowo i nie stanowi zagrożenia. 
 
Oględziny instalacji elektrycznej? Każdy zmysł się liczy! 
 
Ale pomiary to nie wszystko. Jeszcze przed ich wykonaniem należy przeprowadzić organoleptyczne oględziny instalacji, i to nieograniczające się jedynie do najbardziej oczywistego zmysłu, czyli wzroku. Przykładowo, uszkodzenie na łączeniu objawiające się łukiem elektrycznym można usłyszeć, gdyż przybiera postać charakterystycznych, nieprzyjemnych trzasków.

Jakie jeszcze pomiary i inne czynności pozwolą ochronić się przed skutkami awarii instalacji elektrycznych, jakie przeglądy zgodnie z prawem powinny być dokonywane regularnie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w tekście naszego eksperta Norberta Kiszki: https://laczynasnapiecie.pl/blog/protokol-odbioru-instalacji-elektrycznej-i-protokol-przegladu-instalacji-elektrycznej 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij