Bonie elewacyjne – estetycznie i z charakterem

Bonie elewacyjne – estetycznie i z charakterem

Bonie elewacyjne, mimo że były używane już w starożytności, wciąż nie tracą na swoim unikalnym, dekoracyjnym charakterze. Wyglądają bardzo estetycznie, a przy okazji nadają elewacji charakteru i wyróżniają ją spośród innych. W jaki można uzyskać efekt boni i jakich środków należy w tym celu użyć?

Dawniej korzystano z szablonu, którego używano jednak dopiero po wykonaniu tynku. Obecnie taka metoda boniowania odchodzi do lamusa. Współczesne metody są bowiem mniej czasochłonne, a przy tym zdecydowanie oszczędniejsze w materiałach.

Bonie wycinane
Bonie można wykonać poprzez wycięcie w ostatniej warstwie izolacyjnej bruzdy, a następnie zabezpieczenie jej listwami elewacyjnymi. Jest to metoda, którą da się wykorzystać zarówno wtedy, gdy materiałem ocieplającym jest wata szklana, jak i w przypadku, gdy został użyty styropian. Nie da się ukryć, że styropian jest przyjaźniejszym materiałem do wykonywania tego typu bruzd. Powstałe tą metodą bonie są bardzo efektowne, a ponadto, jeżeli wybierze się odpowiednie listwy, wykonanie tego elementu dekoracji następuje w sposób bardzo sprawny, przy jednoczesnym wykorzystaniu małej ilości materiałów dodatkowych. Należy jednak pamiętać o tym, aby bonie nie były zbyt szerokie, w przeciwnym razie ucierpieć może termoizolacja budynku, co pociągnie za sobą straty ciepła podczas użytkowania budynku.

Bonie — dodatkowa warstwa termoizolacji
Inną możliwością wykonania elementu dekoracyjnego elewacji jest dodanie kolejnej, cienkiej warstwy izolacji. W tym wypadku pomiędzy elementami zostawia się odległości żądanej szerokości i zabezpiecza je listwami narożnymi z siatką. Tak powstaje  bonia. Wprawdzie nie można tutaj mówić o żadnej utracie ciepła, należy jednak mieć na uwadze, że przy zastosowaniu tej metody nie wszystkie powierzchnie są idealnie równe i dopasowane, a niektóre elementy będą wymagać poprawy. Poza tym koszty dodatkowego ocieplenia mogą być znaczące, pomimo faktu, że nie jest to najgrubsza warstwa i będzie ona miała zamysł wyłącznie dekoracyjny.

Naklejane płyty – ozdobne narożniki
Osobną wersją boni są naklejane płytki, najczęściej wykonane ze styropianu. Dają one największe pole do urozmaicenia elewacji, ponieważ istnieją w różnych wielkościach i odmianach – wypukłe, płaskie. Dzięki nim bonie można tworzyć również w narożnikach ścian. Ponadto płytki mogą być montowane na prawie każdej powierzchni, zarówno na tynku, jak i na murze czy ociepleniu. Ten rodzaj boni jest czasochłonny, ale najbardziej efektywny. Najlepiej prezentuje się, w postaci zdobień ram okiennych lub na ścianie, kiedy nie zajmuje całej elewacji, a jedynie narożniki.

Najpopularniejszym wyborem są obecnie bonie wycinane i utwardzane przy pomocy listwy elewacyjnej. Efekt zostanie wzmocniony poprzez pomalowanie ich na ciemniejszy kolor niż elewacja. Dzięki temu samo wgłębienie można zrobić mniejsze, niwelując straty zarówno na materiale, jak i wydajności ocieplenia budynku, podczas kiedy całość będzie się prezentowała w dalszym ciągu bardzo estetycznie i dekoracyjnie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij