Bonie elewacyjne, mimo że były używane już w starożytności, wciąż nie tracą na swoim unikalnym, dekoracyjnym charakterze. Wyglądają bardzo estetycznie, a przy okazji nadają elewacji charakteru i wyróżniają ją spośród innych. W jaki można uzyskać efekt boni i jakich środków należy w tym celu użyć?

Dawniej korzystano z szablonu, którego używano jednak dopiero po wykonaniu tynku. Obecnie taka metoda boniowania odchodzi do lamusa. Współczesne metody są bowiem mniej czasochłonne, a przy tym zdecydowanie oszczędniejsze w materiałach.

Bonie wycinane
Bonie można wykonać poprzez wycięcie w ostatniej warstwie izolacyjnej bruzdy, a następnie zabezpieczenie jej listwami elewacyjnymi. Jest to metoda, którą da się wykorzystać zarówno wtedy, gdy materiałem ocieplającym jest wata szklana, jak i w przypadku, gdy został użyty styropian. Nie da się ukryć, że styropian jest przyjaźniejszym materiałem do wykonywania tego typu bruzd. Powstałe tą metodą bonie są bardzo efektowne, a ponadto, jeżeli wybierze się odpowiednie listwy, wykonanie tego elementu dekoracji następuje w sposób bardzo sprawny, przy jednoczesnym wykorzystaniu małej ilości materiałów dodatkowych. Należy jednak pamiętać o tym, aby bonie nie były zbyt szerokie, w przeciwnym razie ucierpieć może termoizolacja budynku, co pociągnie za sobą straty ciepła podczas użytkowania budynku.

Bonie — dodatkowa warstwa termoizolacji
Inną możliwością wykonania elementu dekoracyjnego elewacji jest dodanie kolejnej, cienkiej warstwy izolacji. W tym wypadku pomiędzy elementami zostawia się odległości żądanej szerokości i zabezpiecza je listwami narożnymi z siatką. Tak powstaje  bonia. Wprawdzie nie można tutaj mówić o żadnej utracie ciepła, należy jednak mieć na uwadze, że przy zastosowaniu tej metody nie wszystkie powierzchnie są idealnie równe i dopasowane, a niektóre elementy będą wymagać poprawy. Poza tym koszty dodatkowego ocieplenia mogą być znaczące, pomimo faktu, że nie jest to najgrubsza warstwa i będzie ona miała zamysł wyłącznie dekoracyjny.

Naklejane płyty – ozdobne narożniki
Osobną wersją boni są naklejane płytki, najczęściej wykonane ze styropianu. Dają one największe pole do urozmaicenia elewacji, ponieważ istnieją w różnych wielkościach i odmianach – wypukłe, płaskie. Dzięki nim bonie można tworzyć również w narożnikach ścian. Ponadto płytki mogą być montowane na prawie każdej powierzchni, zarówno na tynku, jak i na murze czy ociepleniu. Ten rodzaj boni jest czasochłonny, ale najbardziej efektywny. Najlepiej prezentuje się, w postaci zdobień ram okiennych lub na ścianie, kiedy nie zajmuje całej elewacji, a jedynie narożniki.

Najpopularniejszym wyborem są obecnie bonie wycinane i utwardzane przy pomocy listwy elewacyjnej. Efekt zostanie wzmocniony poprzez pomalowanie ich na ciemniejszy kolor niż elewacja. Dzięki temu samo wgłębienie można zrobić mniejsze, niwelując straty zarówno na materiale, jak i wydajności ocieplenia budynku, podczas kiedy całość będzie się prezentowała w dalszym ciągu bardzo estetycznie i dekoracyjnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ