Budujesz lub remontujesz w Norwegii O tym powinieneś wiedzieć

Budujesz lub remontujesz w Norwegii? O tym powinieneś wiedzieć

Planując budowę domu lub remont mieszkania w Norwegii trzeba pamiętać, że nie wszystkie roboty można wykonać samodzielnie. Z drugiej strony dostęp do profesjonalnego sprzętu na elastycznych warunkach wynajmu jest naprawdę szeroki. Niezależnie od tego, czy wykonujesz prace w ramach własnych domowych potrzeb, czy też prowadzisz firmę budowlaną, nie musisz posiadać skompletowanego od A do Z zestawu narzędzi i urządzeń. W wybranych przypadkach przydadzą się natomiast norweskie uprawnienia budowlane – w ten sposób łatwiej o atrakcyjne zlecenia robót. Zanim przystąpisz do remontu lub budowy, dowiedz się, jak to wszystko działa.

Podnośnik, minikoparkę, czy rusztowanie możesz łatwo wynająć

Dlaczego warto wynająć sprzęt budowlany, remontowy, czy służący pracom instalacyjnym? Po pierwsze, nie musisz we wszystko kompleksowo się zaopatrywać. Czasem bywa tak, że konkretna maszyna, koparka, czy podnośnik potrzebne są tylko na jednej budowie lub podczas pojedynczego remontu. Dlatego zamiast inwestować w zakup, zdecydowanie korzystniej jest wynająć potrzebny sprzęt. W Norwegii to bardzo popularne rozwiązanie. Firmy zajmujące się profesjonalnym wynajmem tego typu maszyn i narzędzi działają bardzo elastycznie, np. dostarczą Ci wybrany podnośnik, czy minikoparkę w miejsce wykonywanych robót, a później odbiorą sprzęt. Jeśli nie dysponujesz własnym transportem w tym zakresie – nie ma to żadnego znaczenia. Co istotne, sprzęt oferowany przez norweskie wypożyczalnie, jak ten na https://lavprisliftutleie.no/pl/, to rozwiązania, które odpowiadają surowym warunkom pogodowym i terenowym, jakie panują właśnie w Norwegii. Tego typu sprzętu możesz z powodzeniem używać przez cały rok. A wybór jest naprawdę szeroki. Niezależnie od tego, czy potrzebny Ci jest podnośnik terenowy, czy też nożycowy, rusztowanie, czy też koparka – wszystko możesz wynająć. Tego typu rozwiązania proponowane są zarówno indywidualnym wykonawcom, jak firmom, m.in. z branży: budowlanej i elektrycznej, montażowej, zajmującej się malowaniem i czyszczeniem domów, fasad, elewacji, czy też wykonujące zadania z zakresu konserwacji terenów zielonych.

Wymiana instalacji elektrycznej – konieczny będzie fachowiec

Zgodnie z norweskim prawem, wszelkie prace elektryczne wymagają specjalistycznego nadzoru. Dlatego indywidualni wykonawcy, czy też mieszkańcy budowanych / remontowanych domów powinni skorzystać z usług fachowca, i raczej nie zabierać się do prac elektrycznych samodzielnie (chyba, że dysponują potrzebnymi uprawnieniami). Regionalny zakład energetyczny może skontrolować bowiem stan instalacji elektrycznej w danej nieruchomości. Jeśli odkryje jakiekolwiek nieprawidłowości (a raczej odkryje, bo taki stan rzeczy dotyczy zdecydowanej większości przeprowadzanych kontroli), właściciel nieruchomości (lokator) może zostać ukarany grzywną wynoszącą minimum 100 000 NOK (ponad 42 000 zł!). Do tego konieczność demontażu instalacji i wykonania nowej. To naprawdę wysoka cena za elektryczną „samowolkę”, dlatego w Norwegii nawet wymianę gniazdka warto pozostawić fachowcom.

Prace z zakresu elektrycznych prac instalacyjnych mogą wykonywać w Norwegii osoby prywatne oraz firmy posiadające wpis w specjalnym rejestrze DSB. Nawet elektryk bez wpisu nie może pracować tutaj samodzielnie (konieczny jest nadzór Faglig Ansvarlig). Jeśli więc potrzebujesz usług elektryka, sprawdź najpierw, czy dysponuje on odpowiednim wpisem. Podobnie firma zajmująca sie instalacjami elektrycznymi – powinna być certyfikowana.

Warto postarać się o uprawnienia budowlane

Sentral godkjenning (SG) to norweski odpowiednik polskich uprawnień budowlanych. Przyznaje go Norweski Dyrektorat Budownictwa na okres 3 lat. Koszt uzyskania uprawnień w podstawowym zakresie to 3100 NOK (1300 zł). Uprawnienia przyznawane są w zakresie prac projektowych oraz wykonawczych, i obejmują kategorie związane z zakresem zawodowym. Prowadząc firmę budowlaną, czy remontową, prowadząc prace z zakresu renowacji zabytków, a nawet będą architektem – warto postarać się o zdobycie SG. Firmy tak certyfikowane są uznawane w Norwegii za godne zaufania, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest im uzyskać atrakcyjne kontrakty na rynku skandynawskim.

Aby uzyskać SG trzeba spełnić kilka podstawowych warunków. Pierwszy z nich to posiadanie przez firmę wewnętrznego systemu kontroli jakości. Konieczne będzie także zatrudnienie wykwalifikowanych specjalistów z dyplomem zawodowym oraz ukończenie przez właściciela firmy specjalnego kursu HMS. Na koniec pozostaje złożenie wniosku o wydanie SG (wraz z min. trzema projektami zrealizowanymi wciągu 3 ostatnich lat, oraz referencjami).

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij